0
0

آینده بانکداری شعبه ای / حذف بانکها و بانکدارانی که اقدام به تغییر و تبدیل نکنند

۱۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۹/۱۶کد خبر: 104636
پیشنهاد می شود تا دیر نشده، هم بانکها و هم بانکداران اقدام کنند! بانکها، باید برنامه های تبدیل شعب خود را پیاده سازی و اجرایی کنند و بانکداران باید از کارهای روزمره شعب فاصله بگیرند و به درک بالاتری از بانکداری برسند.

عصر بانک؛*دانیال خدابخش: با توجه به رشد روزافزون بانکداری الکترونیکی و فناوری های مالی ، آینده بانکداری از طریق شعب چه می شود؟ آیا در سالهای آتی همچون ده یا بیست سال قبل نیاز به شعب بانکی هست؟آیا تمام شعب بانکی در آینده نزدیک تعطیل می شوند و جای خود را به بانکداری مجازی و شعب هوشمند می دهند؟تکلیف هزاران کارمند شعب بانکی در کشورهای مختلف چه می شود؟

 

آخرین گزارش بانک مرکزی حاکی از فعالیت بالغ بر ۲۱ هزار شعبه بانکی در کشور است؛ آمار قابل ملاحظه‌ای که گر چه در مقایسه با برخی کشورها چندان عجیب به نظر نمی‌رسد، ولی ادامه فعالیت آنها تضمین شده نیست.

 

در حال حاضر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کشور، حدود ۲۷.۴ شعبه بانکی فعالیت می‌کنند که در این حالت برای هر ۳۶۵۰ ایرانی یک شعبه فعال وجود دارد.


همچنین در شبکه بانکی کشور نزدیک به 220 هزار نفر مشغول به فعالیت هستند که این عدد قطعی نیست.


بنابراین با توجه به این آمار و حجم بالای شعب و فعالین نظام بانکی از یک طرف، قیمت بالای تمام شده پول در ایران و هزینه بالای بانکداری حضوری و شعبه محور از طرف دیگر و همچنین رشد روزافزون پرداخت های الکترونیکی و فین تک ها یا همان فناوری مالی و فشار بانک مرکزی روی بانکها برای کاهش شعب بانکی  ، چه آیندی در انتظار کارمندان و شعب بانکی  است؟

 

شعب از بین نمی روند


بر اساس پژوهش و تحقیق های مختلف در کشورهای پیشرفته دنیا مخصوصاَ تحقیقاتی که در بانکهای آمریکا صورت گرفته است، با توجه به همه پیشرفت هایی که در زمینه بانکداری الکترونیک اتفاق افتاده است، مشتریان همچنان  به حضور در شعب بانکی تمایل دارند و مشاوره حضوری در زمینه خدمات مختلف بانکداری را ترجیح می دهند. مدیران و کارشناسان بانکی نیز بر این امر اتفاق نظر دارند که کاهش شعب و افزایش خدمات بانکداری الکترونیکی ، با اینکه باعث کاهش هزینه های بانکداری می شوند اما باعث کاهش درآمد  بانک نیز می شود زیرا با کاهش شعب ، مشتریان بالقوه به شعب کمتری دسترسی دارند که برای امور بانکی و افتتاح حساب خود اقدام کنند .مشتریان بالفعلی هم که فقط به شعب اطمینان دارند.با تعطیل شدن شعب بانک، بانک دیگری را برای خدمات انتخاب میکنند.بنابراین با در نظر گرفتن همه این موارد در کوتاه مدت، شعب بانکی از بین نمی روند.

 

تبدیل شعب بجای حذف شعب


با توجه به گسترش فناوری ها و خدمات پرداخت و بانکداری الکترونیک و هزینه های روزافزون شعب بانکی از یک طرف و تمایل مشتریان بانکی به بانکداری حضوری از طرف دیگر ، مدیران بانکی باید چه تصمیمی بگیرند؟


بهترین تصمیم در شرایط موجود تبدیل شعب است. تبدیل شعب به این صورت است که بجای شعب بزرگ سنتی بانکی با دهها کارمند و کاغذبازی های معمول ، شعبی مدرن، کوچک و هوشمند ایجاد شود که در آن مشتری بانک بتواند تمام خدمات بانکی را بصورت دیجیتالی و هوشمند و 24 ساعته به کمک مشاور بانکی دریافت کند، مانند VTMهای شرکت توسن تکنو در پیشخوان های شهرنت که تقریباً، توسط این محصول می توان تمام خدمات بانکی را به مشتری ارائه داد.


این محصول با توجه به اینکه هنوز در کشور فراگیر نشده و توسط تعداد محدودی بانک و شرکت عرضه شده است، اما بهترین راهکار برای حل این پارادوکس بین بانک و مشتری بانکی است.


با تبدیل شعب، هم بانک راضی است و هم مشتری،زیرا از این طریق علاوه بر اینکه هزینه های بانکی کاهش پیدا میکند ، بانک می تواند بصورت 24 ساعته خدمات بانکی را ارائه دهد و همچنین میزان رضایت مشتری از خدمات بانکی نیز افزایش می یابد.

 

تکلیف کارمندان بانکی چه می شود؟


با تبدیل شعب سنتی بانکی به شعب هوشمند، جای پیشرفت برای بانکداران مسلط به امور بانکی که توانایی ارائه مشاوره های تخصصی در زمینه های مختلف بانکی ، مالی و اقتصادی دارند، بازتر می شود و مسلماً بانکداری که از دانش روز برخوردار نیستد نقش کمرنگ تری خواهند داشت ، یا از این دایره حذف می شود.


بنابراین پیشنهاد می شود تا دیر نشده، هم بانکها و هم بانکداران اقدام کنند! بانکها، باید برنامه های تبدیل شعب خود را پیاده سازی و اجرایی کنند و بانکدارانباید از کارهای روزمره شعب فاصله بگیرند و به درک بالاتری از بانکداری برسند، وگرنه اگر بانکها و بانکداران اقدام به تبدیل و تغییر خود نکنند.حتماً در آینده از بین رقبای خود حذف خواهند شد.

 

پژوهشگر بانکی و مدیرمسئول عصربانک

مشاهده مطالب مربوط به بانک و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری