0
0

وداع تاریخ‌سـاز

۹:۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲کد خبر: 106442
پیکر مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهوری اسبق و رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز گذشته درمیان بدرقه میلیونی مردم، در جوار مرقد بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران آرام گرفت.

عصر بانک؛ آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر روز یکشنبه هفته جاری به علت عارضه قلبی و نارسایی تنفسی پس از انتقال به بیمارستان شهدای تجریش در سن ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت. مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح روز گذشته با حضور گسترده اقشار مختلف مردم با رویکردهای مختلف سیاسی و فکری، فعالان سیاسی و مسوولان کشوری و لشکری از ساعت 8 و نیم صبح دیروز در دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف برگزار شد. مراسم تشییعی که می‌توان از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین و باشکوه ترین مراسم تشییع پس از رحلت امام خمینی (ره ) یاد کرد. طبق آمار اعلامی از سوی استانداری تهران حداقل دو و نیم میلیون نفر برای مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی در دانشگاه تهران و اطراف آن حضور داشتند و وداع با «مرد روزهای بحران» را تاریخ‌ساز کردند.

 

در لحظات آغازین این مراسم پیام مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران قرائت شد. پس از آن رهبر معظم انقلاب راس ساعت10 صبح برای اقامه نماز بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وارد دانشگاه تهران شدند و نماز را بر پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام اقامه کردند. رهبر معظم انقلاب درحالی به اقامه نماز بر پیکر یاردیرین پرداختند که پشت سر ایشان حسن روحانی رئیس‌جمهوری، علی لاریجانی رئیس مجلس و آملی لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه و جمعی دیگر از مسوولان جمهوری اسلامی حضور داشتند. مراسم تشییع پیکر مرحوم هاشمی رفسنجانی بعد از اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب از دانشگاه تهران آغاز شد و خودرو حامل پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان سیل دوستدارانش تا میدان راه آهن و سپس حرم امام راحل بدرقه شد و در نهایت پیکر یار دیرین امام ( ره ) ساعت 13 روز گذشته در جوار حضرت امام خمینی(ره) آرام گرفت. به گزارش «ایرنا» در مراسم تدفین رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، فرزندان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، سید حسن خمینی یادگار امام خمینی(ره)، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه، محمد رضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی و سید محمود علوی وزیر اطلاعات در داخل ضریح امام راحل حضور داشتند. سیدحسن خمینی به دلیل ازدحام جمعیت در اطراف دانشگاه تهران از رسیدن به مراسم صبح تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی جا مانده بود. ازسوی دیگر از حرم بنیان‌گذار انقلاب و درست دقایقی پس از خاکسپاری آیت‌الله هاشمی خبرهایی از وخامت حال برخی شخصیت‌های سیاسی و دینی و همچنین اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی به گوش می‌رسید و این خبرها حکایت از بدحالی آیت‌الله امامی کاشانی، فاطمه هاشمی و آیت‌الله حسن صانعی در زمان خاکسپاری و داخل ضریح داشت. به هرترتیب خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای از حضور مردم در مراسم تشییع آن مرحوم قدردانی کردند. در بخشی از این پیام آمده است: پدرمان فرزند قرآن بود و در آخرین فصل از عمر خود، از نصر الهی وعده می‌داد و حضور مردم را منشأ و مظهر این پیروزی می‌دانست. و سرانجام مردم آمدند و چه باشکوه آمدند؛ اذا جاء نصرالله والفتح و رأیت الناس یدخلون فی دین الله افواجا. در این پیام آمده است: پیکر خسته این مجاهد نستوه در کنار مراد او خمینی کبیر به آرامشی ابدی رسید؛ اما عشق هاشمی به مردم، مرگ او را ناممکن ساخته است. هاشمی زنده است تا انقلاب زنده است، هاشمی زنده است تا ملت زنده‌اند و راه هاشمی پاینده خواهد ماند. همچنین قرار است مراسم شب هفت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، یکشنبه در حرم امام راحل برگزار شود.

 

 

/دنیای اقتصاد

مشاهده مطالب مربوط به اخبار روزصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


برچسب‌ها:هاشمی رفسنجانی
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری