0
0

همه امکانات صداوسیما در اختیار رقیب روحانی

۱۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۲/۲۷کد خبر: ۱۱۷۳۵۲
روزنامه شرق در گزارشی نوشت:. صداوسیما با بهره‌گیری انحصاری از صنعت تصویری عظیم و فراگیر می‌کوشد حاشیه امنی برای حجت‌الاسلام رئیسی درست کند. تبلیغی که شاید از دریچه نگاه بیننده غیرحرفه‌ای چندان به چشم نیاید اما متخصصان حوزه رسانه و ارتباطات به راحتی مچ رسانه ملی را گرفته‌اند.

عصر بانک؛حسن روحانی دیروز در زنجان گفت: «همه کارمندان صداوسیما افراد خوبی هستند و خبرنگاران و تولیدکنندگان آن رسانه نیز زحمتکش هستند و ما آنها را دوست داریم. اما این رسانه گرفتار یک باند سیاسی شده است»نمونه نگاه جانبدارانه رسانه ملی به ابراهیم رئیسی را می‌توان این‌گونه توضیح داد که وقتی نوبت سخنرانی‌های روحانی و جهانگیری می‌رسد، هوشمندانه بخش‌هایی از سخنان آنها را انتخاب می‌کند که حامل انتقادات صادقانه از وضع‌ موجود هستند یا از برنامه‌ها و قول‌های انتخاباتی می‌گویند. اما در مقابل وقتی قرار به پوشش سخنان رئیسی می‌رسد، بخش‌های تند و تیز انتقادات و حملات به سمت دولت انتخاب می‌شود. رسانه‌ای که باید «ملی» ‌باشد، گویا از هم‌اکنون تکلیفش را با رئیس‌جمهوری آینده مشخص کرده و تمایل دارد تولیت آستان قدس را به جای حسن روحانی بنشاند؛ هنگام پخش سخنرانی‌های روحانی، چندان تمایلی به نشان‌دادن جمعیت ندارد و و زاویه دوربین متمرکز رو به سخنران است. برای رئیسی، این اما برعکس است. زاویه دوربین بیشتر سمت جمعیت است. تا جایی که مثلا سفر رئیسی به اصفهان را که بلافاصله یک روز بعد از سفر روحانی به این شهر انجام شده بود، با هلی‌شات از بالا و زوایای مختلف با عمق میدان نشان می‌داد درحالی‌که روز قبل از آن، خبری از این تصاویر برای روحانی نبود. دیروز هم صداوسیما مدام زیرنویس می‌کرد که رئیسی قرار است در مصلای تهران سخنرانی کند. صداوسیما وقتی هم می‌خواست خبر انصراف قالیباف را زیرنویس کند، آن بخشی را انتخاب می‌کرد که حامل ترغیب و تبلیغ به رأی‌دادن به رئیسی بود. آنجا که قالیباف اعلام کرده بود به نفع رئیسی انصراف داده و از مردم و حامیانش می‌خواهد به رئیسی رأی دهند. همه اینها در شرایطی است که ابراهیم رئیسی از همان روزهای نخست اردیبهشت به صداوسیما نامه نوشته بود که از پخش تصاویر و سخنان حسن روحانی خودداری کند که شائبه انتخاباتی دارد و این روزها هم مدعی است که رسانه‌ای در اختیار ندارد.

 

صداوسیما  رقیب  روحانی


تکلیف صداوسیما مشخص است. این شیوه امروز و دیروزش نیست. از همان سال‌های دولت اصلاحات، به رسانه جناح راست و بعدها اصولگرایان بدل شد. تا جایی که از عبدالله رمضان‌زاده روایت شده که اصلاح‌طلبان در سال ٨٤ از احمدی‌نژاد شکست نخوردند، بلکه از صداوسیما شکست خوردند. برای این ادعای خود هم یک مثال مشهور دارد که همیشه تکرار می‌کند. اینکه صداوسیما در یک روز، خبر افتتاح یک نیروگاه مهم چندصدمیلیاردی کشور را بسیار کوتاه و در ساعات آخر شب پخش کرد اما خبر راه‌اندازی یک پله برقی به وسیله احمدی‌نژاد، به کرات و ممتد از پربیننده‌ترین ساعات برنامه‌هایش پخش شد.
صادق زیباکلام دیروز با اشاره به اینکه رسانه ملی تریبون ستادهای رئیسی شده، با انتقاد از صداوسیما به‌خاطر اختصاص‌دادن وقت بیشتر به کاندیداهای رقیب حسن روحانی گفته است: «علاوه بر این موضوع در دو روز اخیر صداوسیما به تریبون ستادهای آقای رئیسی بدل شده و اخبار مربوط به گردهمایی او و انصراف محمدباقر قالیباف را مدام در برنامه‌هایش به صورت زیرنویس تبلیغ می کند. متأسفانه رسانه ملی به قانون بی‌توجه است». محمدعلی وکیلی نماینده مجلس و سخنگوی ستاد روحانی هم گفته: «نحوه پوشش اخبار و رعایت‌نکردن عدالت در نحوه تنظیم خبر و انتخاب صحنه‌ها و زمان اختصاص‌یافته به هرکدام از نامزدها موجب بی‌اعتمادی روزافزون به رسانه ملی می‌شود. مشاهده گلچین اخبار نامزدهای انتخاباتی در شبکه‌های مختلف صداوسیما به‌ویژه شب گذشته در بخش‌های خبری شبکه یک و اخبار ٢٠:٣٠ شبکه دو موجب حیرت و تأمل بینندگان بود». معاون حقوقی رئیس‌جمهوری با انتقاد از رویه صداوسیما در تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: صداوسیما به رقیب روحانی تبدیل شده است. مجید انصاری معاون حقوقی دولت هم سه روز پیش گفته بود: «با کمال تأسف شاهدیم صداوسیما با بی‌توجهی به اصل بی‌طرفی، به بهانه‌های مختلف، با ایجاد برنامه‌های خود علیه دولت مستقر و شخص رئیس‌جمهور اقدام تخریبی انجام می‌دهد. عدالت اطلاع‌رسانی در برنامه‌های صداوسیما به‌ویژه در برنامه ٢٠:٣٠ رعایت نمی‌شود. برنامه‌های سایر نامزدها از جمله آقای رئیسی به صورت مکرر و متعدد پخش می‌شود، درحالی‌که اجتماع چندده‌هزار‌نفری مردم در استادیوم آزادی شاید فقط چند ثانیه پخش شد؛ درحالی‌که در نمایش تعداد جمعیت و شعارهای مردم یک‌جانبه عمل شد». 

مشاهده مطالب مربوط به اخبار روزصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری