5
0

نحوه برطرف کردن مغایرت در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده (+ مثال)

۷:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸کد خبر: 11947
اخیرآً نامه ای از طرف سازمان مالیات بر ارزش افزوده برای یک سری از مشاغل ارائه شده که موضوع اصلی آن هشدار در مورد مغایرت مبلغ درآمدها و اصلاح در مهلت مقرر می باشد .

عصر بانک؛ ممکن است ایرادات و اشکالات دیگری هم مکمل این موضوع قرار بگیرد ولی  در اینجا نحوه برطرف کردن مشکل مربوط به مغایرت درآمدها را خدمت شما توضیح می دهیم . اشکال اصلی مبنا قراردادن درآمدهای اعلام شده در اظهارنامه سال مورد نظر است . مثلاً سال ۹۰ . درآمدی که مودی در آن سال اعلام کرده کمتر و یا بیشتر از مبلغی است که در اظهارنامه مالیات برارزش افزوده اعلام نموده است . حالا این فرصت طی این نامه داده شده که اشکال را برطرف کرده و اظهارنامه الحاقی مالیات بر ارزش افزوده را در مهلت تعیین شده ارائه کنند.

 

راه حل ساده تر برای بررسی این مشکل به این صورت است که از هر دوره ۳ ماهه سال ۹۰ تراز معین می گیرید که عدد مربوط به درآمدهای اصلی ( عملیاتی ) را به عنوان مبلغ ناخالص مشمول مالیات بر ارزش افزوده ثبت می کنید و مبلغ مالیات و عوارض ۵درصد را به صورت دقیق محاسبه کرده و به صورت تفکیک در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده جایگذاری می کنید. حالا ممکن است اشکال دیگری در اینجا بوجود بیاید و آن در کدینگ مربوط به مالیات و وعوارض ارزش افزوده در سیستم حسابداری است . بهتر است شما برای مالیات و عوارض مربوط به فروش  ، کدینگ پیش دریافت فروش کالا و خدمات و برای مالیات وعوارض خرید کدینگ پیش پرداخت خرید کالا خدمات را طراحی کنید .

 

برای ثبت مبلغ مالیات و عوارض می توانید کل درصد را بصورت یکجا در این حساب ثبت کنید . مثلاً کل مبلغ ۵ درصد مالیات و عوارض فروش را در اینجا ثبت می کنید. اگر این مبلغ با مبلغ ناخالص درآمد شما مغایرت دارد باید اختلاف را محاسبه کرده و در سال مالی بعدی سند اصلاحی بزنید. به این ترتیب برای هر دوره ۳ ماهه این عملیات را کنترل و ثبت می کنید تا به مبلغ اصلی که درآمد حاصل از فروش در اظهارنامه عملکرد است ، برسید. تمامی اصلاحات را می توانید فقط یکبار در هر دوره اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده انجام دهید .


مراحل اجرا به این صورت است که ابتدا وارد سایت Evat.ir می شوید و گزینه اصلاح اظهارنامه عمومی را انتخاب می کنید . عدد صحیح درآمدها را در قسمت فروش مشمول قرار می دهید که سیستم به صورت خودکار مبلغ مالیات و عوارض را در ستون مربوط قرار می دهد .


در پایان امیدواریم با رعایت اصول مربوط به اصلاحات ، پاسخگوی خوبی به سازمان مالیات بر ارزش افزوده باشید.

 

/پرشین حساب

مشاهده مطالب مربوط به آموزش حسابداری و حسابرسیصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» نظرات بینندگان
» محمدایاز | ساعت ۲۱:۱ - ۱۳۹۴/۵/۱۰
1
1
باسلام ودرودبراساتید.وضمن تشکرازراهنمایی که ارایه میدهید.
بنظربنده نیازی به ایجاد دوحساب پیش دریافت وپیش پرداخت نیست بلکه دریک حساب بنام بدهی به دوایردولتی وبنام مالیات ارزش افزوده هردومالیات مکسوره ودریافتی را ثبت ودرنهایت مانده حساب طی پایان فصل بدهکاریابستانکارخواهدبودکه چنانچه بستانکارباشد طی چک بانکی تعدیل وچنانچه بدهکارباشدبه منزله بدهکاری سازمان مربوطه خواهدبود
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری