0
0

کارت‌ بانکی چیست؟ (+انواع آن)

۱۰:۴۴ - ۱۳۹۳/۳/۱کد خبر: 12604
خدمات کارت از دیگر اقدامات بانک در مسیر ترویج استفاده از کارت های مغناطیسی به جای نقل‌و‌انتقال فیزیکی پول و به‌کارگیری شیوه های جدید بانکداری در راستای ارزش‌آفرینی بیشتر مشتریان محترم است.

عصر بانک؛ این‌گونه کارت‌ها با رعایت اصول ایمنی از طرف بانک برای متقاضیان صادر و به عنوان ابزاری مناسب به منظور دسترسی سریع و ایمن در تبادل و نقل و انتقال در اختیار مشتریان قرار‌می‌گیرند .

دارندگان این کارت‌ها در تمامی ساعات شبانه روز می‌توانند از طریق دستگاه‌های خودپرداز  ATM ، پایانه‌های فروشگاهی POS و یا دستگاه‌های PinPad کارت خوان شعب  نسبت  به نقل و انتقال وجوه موجود در کارت‌های خود اقدام نمایند.

کارت بانکی چیست؟

کارتی پلاستیکی است که بانک‌ها برای مشتریان خود صادر می‌کنند. از این کارت‌ها جهت برداشت از حساب و یا اعطای اعتبار به مشتریان استفاده می‌گردد .

مزایای استفاده از کارت بانکی

الف) کارت‌ها باعث افزایش سرعت و کاهش زمان انتقال وجوه از یک نقطه به نقطه دیگر می‌شوند .

ب) استفاده از کارت به جای پول، باعث جلوگیری از انتقال پول نقد می‌گردد .

ج) استفاده از کارت به جای پول، باعث افزایش امنیت در مقابل سرقت، مفقود شدن و از بین رفتن پول نقد می‌گردد .

د) سالیانه مبالغ قابل توجهی صرف چاپ اسکناس و وسایل مربوط به آن می‌شود. بهره‌گیری از کارت‌ها سبب کاهش هزینه‌های چاپ اسکناس می‌گردد .

ه) کارت‌ها، حجم مسافرت‌های درون شهری به منظور دریافت و پرداخت‌های معمولی بانکی را کاهش می‌دهند و از این طریق باعث کاهش هزینه‌های فردی و اجتماعی می‌گردند .

تاریخچه کارت‌های بانکی

استفاده از کارت‌های بانکی اولین بار از دهه 1950 در دنیا آغاز شد. در کشور ما نیز در راستای توسعه بانکداری الکترونیکی و اتوماسیون سیستم بانکی و همگام با استقرار سیستم‌های یکپارچه و متمرکز بانکداری، امکان استفاده از آن به عنوان ابزار برداشت مهیا گردید .

 

 

مشخصه‌های کارت

الف) شماره کارت

شماره کارت یک عدد 16 رقمی می‌باشد که برای سهولت در خواندن و بخاطر سپاری، به صورت چهار مجموعه چهار رقمی بر روی کارت درج می‌گردد.

اجزای تشکیل دهنده شماره کارت به شرح زیر می باشد:

رقم آخر

(رقم کنترلی)

هفت رقمی بعدی

(شماره سریال کارت)

دو رقم بعدی

(کد محصول)

شش رقم اول

(شماره شناسایی بانک)

9

9139715

10

636214

شش رقم اول (636214) معرف شماره شناسایی بانک یا (BIN (Bank Identification Number می‌باشد. (636214 نشان دهنده این است که کارت متعلق به بانک آینده می باشد)

دو‌ رقم بعدی (10) معرف کد محصول می‌باشد. انواع مختلف کارت‌های بانکی از قبیل کارت‌نقدی، کارت‌پیش پرداخت (بن کارت، کارت هدیه و ...)، کارت‌اعتباری و ...  دارای کد محصول مجزا می‌باشند .

هفت ‌رقم بعدی (9139715) معرف شماره سریال کارت است .

رقم آخر (9) رقم کنترلی (Check Digit می‌باشد .

ب)  CVV2

 CVV2 یا Card Verification Value عددی سه، چهار و یا پنج رقمی است که بر روی کارت درج شده‌است .

ج) تاریخ انقضاء

عددی چهار رقمی است که بر روی کارت درج گردیده و نشان دهنده تاریخ انقضای کارت می‌باشد و مشتری می‌بایست در این تاریخ با مراجعه به یکی از شعب بانک نسبت به تعویض کارت خود اقدام نماید. به عنوان مثال، درج 94/11 بر روی کارت نشان دهنده آن است که این کارت در بهمن‌ماه سال 1392 منقضی می‌گردد.  

د) رمز اول کارت

عددی چهار رقمی است که برای اولین بار در پاکت جداگانه ای به همراه کارت، تحویل مشتری می‌گردد و مشتری باید با مراجعه به دستگاه خودپرداز آن را تغییر دهد. در درگاه‌هایی که نیاز به حضور فیزیکی کارت وجود دارد از قبیل دستگاه‌های خودپرداز (ATM ) و پایانه های فروش (POS ) از رمز اول کارت استفاده می‌گردد .

ه) رمز دوم کارت

عددی بین پنج تا دوازده رقمی می‌باشد که در درگاه‌هایی که نیاز به حضور فیزیکی کارت وجود ندارد از قبیل تلفنبانک، همراه بانک و درگاه خرید اینترنتی، به همراه شماره کارت برای احراز هویت، مورد استفاده‌قرار می‌گیرد (در درگاه خرید اینترنتی علاوه بر درج موارد یاد شده، تاریخ انقضا کارت وCVV2 نیز باید مشخص‌گردد) .

مشتریان می‌توانند با مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک آینده، این رمز را برای اولین بار ایجاد نمایند و یا آن را تغییر‌دهند .

انواع کارت‌های بانکی

کارت‌های بانکی را بر اساس شیوه تسویه و فناوری مورد استفاده در آن طبقه بندی می‌نمایند .

کارت‌های بانکی بر اساس شیوه تسویه

 کارت‌های نقدی  (Debit Card )

این نوع از کارت‌ها با اتصال به یک یا چند حساب بانکی (قرض الحسنه جاری، قرض الحسنه پس‌انداز، سپرده‌کوتاه‌مدت) امکان انجام عملیات مالی (برداشت وجه، انتقال وجه، خرید و ...) را تا سقف موجودی حساب، فراهم‌می‌نمایند. به عبارت دیگر قبل از این که دارنده کارت خرید خود را انجام دهد، باید معادل مبلغ خرید در حساب مرتبط، وجه نقد وجود داشته باشد.

 2-  کارت‌های اعتباری  (Credit Card )

در این نوع کارت‌ها، بانک بر اساس اعتبارسنجی مشتریان خود، به یک میزان معین، اعتبار به آنها اختصاص‌می‌دهد. دارنده کارت اعتباری می تواند با این کارت، نسبت به خرید کالا و خدمات از طریق دستگاه‌های پایانه فروشگاهی ( POS ) اقدام نماید. صورتحساب خریدهای انجام شده در سررسید‌های معین برای صاحب کارت، ارسال‌می‌گردد که در آن تمامی خریدها با جزییات کامل ذکر شده است.

کارت‌های بانکی بر اساس فناوری مورد استفاده

1 - کارت با نوار مغناطیسی  (Magnetic Stripe Card )

این تکنولوژی هم اکنون در اکثر کارت‌های بانکی جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش اطلاعات مربوط به کارت به صورت کدهای مخصوص در نوار مغناطیسی در پشت کارت تعبیه می‌گردد .

نحوه استفاده از این کارت‌ها بدین ترتیب است که دارنده کارت به یکی از دستگاه‌های مجاز مانند پایانه‌های فروش ( POS ) مراجعه نموده و با کشیدن کارت خود و وارد نمودن رمز اول کارت، اقدام به انجام تراکنش می‌نماید. این کارت‌ها جهت انجام عملیات مالی و غیر مالی از طریق دستگاه های ATMنیز قابل استفاده‌ می‌باشند.

  2 - کارت تراشه‌دار  (Chip Card )

اطلاعات مستقیماً بر روی این کارت‌ها ذخیره می‌شوند. بر این اساس کارت‌های تراشه‌دار بر خلاف کارت‌های مغناطیسی، قابلیت انجام تراکنش بدون نیاز به ارتباط مستقیم با شبکه بانک را دارند.

این نوع کارت‌ها بر اساس نوع تراشه و قابلیت‌هایی که دارند برای مصارف گوناگونی طراحی و تهیه می‌گردند، که می‌توان آنها را به دو گروه عمده زیر تقسیم نمود :

  • کارت‌های حافظه‌ای
  • کارت‌های هوشمند

انواع کارت‌های بانک :

مشاهده مطالب مربوط به آموزش بانکداری و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری