0
0

بازتاب اعتراض ایرانیان علیه اپل در روزنامه فرانسوی

۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۶/۶کد خبر: ۱۲۸۵۱۶
برنامه‌های پرطرفدار حذف شده از فروشگاه آنلاین اپل شامل برنامه‌هایی همچون «دیجی کالا» و «بامیلو» دو مرکز خرید اینترنتی همچون «آمازون» (Amazon) و «اسنپ» و «تپسی» دو برنامه مشابه ارائه خدمات حمل‌و‌نقل همچون «اوبر» (Uber) و «دلیون» (Delion) هستند.

عصر بانک؛ تارنمای روزنامه پرشمارگان فرانسوی فیگارو نوشت: بسیاری از ایرانیان همچنین وزیر ارتباطات علیه حذف ده‌ها برنامه (اپلیکیشن) کاربردی و ساخته شده در ایران از فروشگاه برخط (آنلاین) شرکت آمریکایی فناوری اپل، اعتراض کردند. این روزنامه فرانسوی در گزارش خود می‌افزاید: در شبکه‌های اجتماعی هشتگ «حذف اپلیکشن‌های ایرانی متوقف شود» (StopRemovingIranianApps) در روزهای اخیر در ایران رواج یافته است. همچنین طوماری در توییتر منتشر شده است که بر اساس آن ایرانی‌ها از «تیم کوک» رئیس اپل می‌خواهند طرح حذف برنامه‌های ایرانی را متوقف کند. برای این طومار در مدت دو روز 46 هزار امضا جمع‌آوری شده است. برنامه‌های پرطرفدار حذف شده از فروشگاه آنلاین اپل شامل برنامه‌هایی همچون «دیجی کالا» و «بامیلو» دو مرکز خرید اینترنتی همچون «آمازون» (Amazon) و «اسنپ» و «تپسی» دو برنامه مشابه ارائه خدمات حمل‌و‌نقل همچون «اوبر» (Uber) و «دلیون» (Delion) هستند.

 

فیگارو اضافه می‌کند: بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، اپل اعلام کرده است که برنامه‌های ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه این کشور، در فروشگاه برخط اپل (App Store) در دسترس نیست. این تصمیم شرکت آمریکایی نه فقط بر شرکت، بلکه روی توسعه‌دهندگان نیز تاثیر می‌گذارد. اپل هیچ نمایندگی در ایران ندارد و بسیاری از محصولات آن به‌صورت قاچاق به این کشور می‌رسد. اکثر برنامه‌های کاربردی تولید شده در ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، در دیگر کشورها از جمله کانادا ثبت می‌شود. با این حال، دولت چندین شرکت مجاز را به‌طور قانونی برای واردات محصولات اپل به ایران تعیین کرده است. فیگارو ادامه می‌دهد: در ایران با جمعیت 80 میلیون نفر، 40 میلیون گوشی هوشمند از جمله 6 میلیون آی‌فون ساخته شده اپل، مورد استفاده قرار می‌گیرد و اگرچه آمریکا برخی تحریم‌ها علیه ایران را پس از رسیدن به توافق هسته‌ای 2015 لغو کرده است، اما همچنان به اعمال محدودیت‌ها علیه این کشور به دلایل دیگر، ادامه می‌دهد.

 

/ایرنا

مشاهده مطالب مربوط به اخبار روزصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری