0
0

تجارت الکترونیک ایران در لیست برترین‌ها

۸:۰ - ۱۳۹۶/۷/۱۶کد خبر: 137909
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) به‌تازگی از ایران به‌عنوان یکی از برترین کشورهای درحال‌ توسعه جهان ازلحاظ شاخص تجارت الکترونیک بین بنگاه‌های اقتصادی و مصرف‌کنندگان (B۲C) نام برده است.

عصر بانک؛به گزارش پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران، در سال‌های اخیر حجم و ارزش تجارت الکترونیک در جهان به‌سرعت در حال رشد بوده است و نه‌تنها کشورهای پیشرفته، بلکه اقتصادهای نوظهور و درحال توسعه نیز گام‌های بزرگی در راه توسعه تجارت الکترونیک برداشته‌اند. تجارت الکترونیک می‌تواند فرصت‌های اقتصادی و بازارهای جدیدی را پیش روی کشورهای درحال‌ توسعه قرار دهد و به کاهش نرخ بیکاری در این کشورها کمک کند. در همین راستا کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) به کشورهای درحال ‌توسعه اکیدا توصیه می‌کند که فرصت پیشرفت در زمینه تجارت الکترونیک را مغتنم شمرده و تلاش کنند تا در این حوزه از سایر کشورها عقب نمانند. در جدیدترین گزارش آنکتاد از وضعیت کشورها در زمینه تجارت الکترونیک بین بنگاه‌های اقتصادی و مصرف‌کنندگان (B۲C E-commerce) برخی از کشورهای درحال‌ توسعه توانسته‌اند با عملکردی فراتر از انتظار، در جایگاه مناسبی قرار بگیرند. در این گزارش از ایران نیز به‌عنوان یکی از برترین کشورهای درحال توسعه جهان از لحاظ شاخص تجارت الکترونیک بین بنگاه‌های اقتصادی و مصرف‌کنندگان نام برده شده است.

 

آنکتاد برای محاسبه شاخص تجارت الکترونیک بین بنگاه‌های اقتصادی و مصرف‌کنندگان از چهار زیرشاخص استفاده کرده است: نسبت تعداد کاربران اینترنت به کل جمعیت (بالای ۱۵ سال)، نسبت افراد دارای حساب بانکی به کل جمعیت (بالای ۱۵ سال)، تعداد سرورهای امن به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت و نیز قابلیت اطمینان خدمات پستی. اطلاعات ۱۴۳ کشور جهان در این زیرشاخص‌ها با استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی بانک جهانی، اتحادیه بین‌المللی مخابرات و اتحادیه جهانی پست جمع‌آوری و ترکیب شده است تا درنهایت جایگاه این کشورها در تجارت الکترونیک بین بنگاه‌های اقتصادی و مصرف‌کنندگان (B۲C) مشخص شود.  ایران درحال حاضر از نگاه آنکتاد به‌عنوان نهمین کشور درحال توسعه جهان ازلحاظ شاخص تجارت الکترونیک بین بنگاه‌های اقتصادی و مصرف‌کنندگان (B۲C) شناخته می‌شود.  ایران ازلحاظ نسبت تعداد کاربران اینترنت به کل جمعیت بالای ۱۵ سال، نسبت افراد دارای حساب بانکی به کل جمعیت بالای ۱۵ سال، تعداد سرورهای امن به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت و نیز قابلیت اطمینان خدمات پستی به ترتیب در جایگاه‌های هشتم، چهارم، دهم و هفتم قرار گرفته است. در رتبه‌بندی برترین کشورهای جهان ازلحاظ شاخص تجارت الکترونیک بین بنگاه‌های اقتصادی و مصرف‌کنندگان نیز کشورهای لوکزامبورگ، سوئیس و نروژ در جایگاه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند و کشورهای هلند، کره‌جنوبی، انگلیس، سوئد، ژاپن، آلمان و نیوزیلند نیز رتبه‌های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند. گسترش تجارت الکترونیک به‌ویژه برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه به آنها امکان می‌دهد کالاها و خدمات خود را با هزینه کمتری به دست مشتریان برسانند؛ هرچند در ابتدا چنین به‌نظر می‌رسید که تنها شرکت‌های بزرگ می‌توانند با صرف هزینه‌های هنگفت از مزایای تجارت الکترونیک بهره‌مند شوند.

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری