0
0

رونالدو رکورد دایی را می‌شکند؟/ اما نه حالاحالاها!

۲۳:۰ - ۱۳۹۶/۷/۱۷کد خبر: 137985
کریستیانو رونالدو با گلی که در بازی برابر آندورا به ثمر رساند، این شانس را پیدا کرد که بتواند لقب بهترین گلزن ملی تمام ادوار فوتبال جهان را از علی دایی بگیرد.

عصر بانک؛  سایت گل نوشت: کریستیانو رونالدو با گلی که در بازی برابر آندورا به ثمر رساند، این شانس را پیدا کرد که بتواند لقب بهترین گلزن ملی تمام ادوار فوتبال جهان را از علی دایی بگیرد اما او مثل دیگر رقبای نامدار شهریار در رنکینگ بهترین گلزنان تاریخ کاری دشوار برای رسیدن به این عنوان دارد.

 

رونالدو چگونه به دایی می‌رسد


کریس رونالدو در ژوئن سال 2004 اولین گل ملی‌اش را برابر تیم یونان و در رقابت‌های جام ملت‌های اروپا به ثمر رساند. او از آن زمان تا امروز 78 گل دیگر برای تیم ملی کشورش به ثمر رسانده است و حالا تنها 30 گل تا رسیدن به آمار علی دایی بهترین گلزن ملی تمام ادوار فاصله دارد. رونالدو آیا می‌تواند این جایگاه را از شهریار بگیرد؟

 

میانگین گل‌های شهریار و رونالدو


رونالدو در طول 14 سالی که در تیم ملی پرتغال عضویت دارد 79 گل به ثمر رسانده است و این یعنی میانگین حدود شش گل در هر سال. البته که اگر بخواهیم میانگین گل زده او را با علی دایی مقایسه کنیم نتیجه بدجوری به نفع شهریار ایرانی خواهد بود. دایی در دوازده سال حضورش در تیم ملی ایران 109 گل به ثمر رسانده است و میانگین 9 گل در سال را برای خودش رقم زده است. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که رونالدو در 33 سالگی در اوج است و هرسال بر تعداد گل‌هایش اضافه می‌کند. او در سال 2017 و در مسابقات ملی امسال 11 گل به ثمر رسانده است و این  در حالی است که هنوز او می‌تواند همراه تیم ملی پرتغال آمار گل‌هایش در این سال را افزایش بدهد. او در سال 2004 که بازی‌های ملی‌اش را آغاز کرد هفت گل زد اما در سال 2016، 13 گل به ثمر رسانده است و اینها همه نشان می‌دهد که تقریبا رونالدو هر سال بیشتر از سال قبل گل می‌زند و این می‌تواند به این معنا باشد که ستاره پرتغالی می‌تواند جایگاه علی دایی را در صدر بهترین گلزنان ملی تاریخ فوتبال جهان تهدید کند.

 

جام‌های پیش رو


کریستیانو رونالدو برای این که بتواند به رکورد علی دایی برسد باید تا قبل از خداحافظی از فوتبال ملی 30 گل بزند. او برای رسیدن به این مهم جام جهانی روسیه را به عنوان مهمترین تورنمنت ملی پیش رو دارد. اما قبل از آن او همراه تیم ملی پرتغال باید در آخرین بازی این تیم در مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2018 به مصاف سوییس برود. مسابقه مهمی که می‌تواند پرتغال را به طور مستقیم به روسیه بفرستد. اما نکته‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد این است که اصولا زدن 30 گل توسط یک بازیکن در تورنمنتی مثل جام جهانی و تک بازی مقدماتی باقی مانده کاری سخت به نظر می‌رسد هرچند او CR7 است  بهترین بازیکن فوتبال جهان و نشان داده که توانایی انجام کارهای بزرگ را دارد. رونالدو اکنون 33 سال سن دارد اما در اوج آمادگی بدنی و فنی است و شاید تصور خداحافظی او از دنیای فوتبال ملی کمی دشوار باشد. با توجه به شناختی که از روحیه تسلیم ناپذیر و جاه طلب رونالدو وجود دارد بعید است که او در چنین شرایطی از فوتبال ملی کنار بکشد مگر آن که پرتغال به جام‌جهانی صعود کرده و به مقام قهرمانی برسد آن وقت شاید ستاره بزرگ جهان فوتبال تصمیم به خداحافظی هم بگیرد.

 

اولین دوئل رونالدو بدون مسی


در تمام این سال‌هایی که رونالدو در فوتبال جهان مطرح شده همواره یک رقیب بزرگ وجود داشته است: «لیونل مسی؛ ستاره آرژانتینی بارسلونا که عملکردش در تیم ملی کشورش به شدت مورد انتقاد است. مسی اکنون با 58 گل ملی در رتبه بیست و هفتم  بهترین گلزنان ملی تمام ادوار است و رونالدو با 79 گل در جایگاه چهارم قرار دارد. مسی این تعداد گل را از مارچ 2006 تا امروز برای تیم ملی آرژانتین به ثمر رسانده است. میانگین بیشتر از پنج گل در هر سال برای تیم ملی آرژانتین که آماری متناسب با وزن و نام لیونل مسی به حساب نمی‌آید. مسی 30 ساله است و اگر تیم ملی کشورش شانس حضور در جام‌جهانی را پیدا کند این شانس را دارد ک تعداد گل‌های ملی‌اش را افزایش بدهد. البته که او هم لیونل مسی است و می‌تواند در فوتبال معجزه کند اما اینکه او بخواهد به رکورد علی دایی برسد کمی دور از ذهن است. مسی البته می‌تواند در دو جام جهانی و  دو جام ملت‌های آمریکای جنوبی بازی کند و این شانس را در اختیار دارد که جایگاه خودش را در جدول بهترین گلزنان تاریخ ارتقا دهد.»

 

نیمار رقیب اصلی دایی و رونالدو


نیمار ستاره برزیلی پاری سن ژرمن نیز یکی دیگر از بازیکنانی است که می‌تواند خودش را به رکورد گل‌های زده ملی علی دایی نزدیک کند. نیمار در 80 بازی 54 گل ملی به ثمر رسانده است اما نکته جالب درباره تعداد بازی‌ها و گل‌های ملی نیمار این است که او از سال 2010 به عضویت تیم ملی برزیل در آمده است. او این تعداد گل را در هفت سال به ثمر رسانده ضمن اینکه بدشانسی باعث شد تا او به دلیل مصدومیت تعدادی از بازی‌های تیم کشورش را در جام جهانی 2014 از دست بدهد. او در هفت سال حضورش  54 گل زده است و میانگین آن 7.17 گل در هر سال می‌شود. میانگین گل‌های نیمار در هر سال از رونالدو و مسی بالاتر است اما نسبت به علی دایی که میانگین 9 گل در هر سال را دارد هنوز میانگین گل‌های نیمار پایین به حساب می‌آید. نیمار اما برخلاف رونالدو و مسی یک بازیکن جوان به حساب می‌آید. او 25 ساله است و در اوج فوتبال خود قرار دارد. نیمار به همراه برزیل به جام جهانی روسیه صعود کرده و می‌تواند چند جام جهانی و تورنمنت ملی دیگر را نیز پشت سر بگذارد البته اگر مثل اکثر ستاره‌های برزیلی زود خاموش نشود.

 

گل براساس بازی ملی


علی دایی در 149 بازی ملی 109 گل به ثمر رسانده که میانگین 0.73 گل در هر بازی را برای او رقم زده است. کریس رونالدو  نیز در 146 بازی 79 گل به ثمر رسانده است و میانگین گل‌های زده او در هر بازی 0.54 است. براساس این آمار کریس رونالدو در هر دو بازی یک گل زده است پس اگر او همین میانگین گلزنی را حفظ کند باید شصت بازی ملی دیگر در سال‌های آینده انجام بدهد. البته همان‌طور که گفته شد او کریس رونالدو ماشین گلزنی فوتبال جهان و مرد انجام کارهای دشوار است. آمار لیونل مسی برای هر بازی نیز 0.48 گل است. اما نیمار ستاره برزیلی در این بخش هم نسبت به مسی و رونالدو شرایط بهتری دارد. میانگین گل‌های او در هر بازی 0.64 گل است. بر اساس این آمار نیمار تقریبا در هر سه بازی دو گل به ثمر رسانده است و با این وصف او برای رسیدن به رکورد علی دایی و جبران فاصله 54 گل، باید حدود 85 بازی ملی دیگر انجام بدهد. هرچند نیمار اکنون در اوج دوران فوتبال خود قرار دارد و می‌تواند آمار میانگین گل‌های ملی‌اش را در رقابت‌های پیش رو افزایش بدهد.

مشاهده مطالب مربوط به اخبار روزصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری