0
0

جدول/ ورود بیت‌کوین به وال‌استریت

۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۹/۲۱کد خبر: 143047
توفان ارزهای رمزنهاد بالاخره به وال‌استریت نیز کشیده شد؛ اولین بازار رسمی معامله آتی بیت‌کوین بامداد روز گذشته در شیکاگو راه‌اندازی شد.

عصر بانک؛پس از آغاز به‌کار بازار آتی بیت‌کوین با نماد «XBT»، قیمت این ارز دیجیتالی بیش از ۲۰درصد افزایش یافت. «بازار مشتقه شیکاگو» (Cboe) پلت‌فرم آتی بیت‌کوین را بامداد دوشنبه در دسترس سرمایه‌گذاران قرار داد و معامله‌گران نیز با هجوم به این سامانه تازه‌تاسیس، واکنش فوق‌هیجانی خود را بروز دادند. استقبال غیرقابل منتظره از این سامانه، در دقایق ابتدایی به حدی ترافیک اینترنتی ایجاد کرد که سایت Cboe، از دسترس خارج شد! با این اوصاف، ارز دیجیتالی راهی جز افزایش قیمت برای واکنش به حجم عظیم تقاضا نداشت. هر بیت‌کوین پس از فتح قله ۱۷ هزار دلاری در هفته گذشته، طبق عادت منحصر به‌فرد خود، عقب‌نشینی کرده بود؛ اما روز گذشته به پشتوانه استقبال عمومی در دروازه وال‌استریت، از قیمت نزدیک به ۱۳ هزار دلاری که یکشنبه حول آن حرکت می‌کرد، کنده شد. ارزش هر بیت‌کوین پس از افتتاح بازار آتی، باز هم به مرز ۱۷ هزار دلاری نزدیک شد؛ اما این‌ بار از ثبت رکورد جدید خبری نبود.

 

تولد بیت‌کوین آتی!


روز تولد بازار آتی بیت‌کوین، فارغ از هشدارهایی که زنگ خطر حباب قیمت را بارها به صدا درآورده بودند، این ارز دیجیتالی را یک قدم دیگر به تحقق رویای دیرینه‌اش نزدیک کرد. رویای بیت‌کوین یا همان دگرگون‌سازی ذات نظام ارزی سنتی، با افزایش پذیرش این پدیده، گام بلندی به سوی تعبیر ‌شدن برداشت و در انتظار راه‌اندازی معاملات آتی در «بورس کالای شیکاگو» (CME) است. مدیران این بورس هفته آینده را زمان افتتاح سامانه معاملات آتی معین کرده‌اند. با این اوصاف، چشم‌انداز بیت‌کوین تا هفته آینده در دو مرحله قابل پیش‌بینی است. در مرحله اول، معامله‌گرانی که پیش از بازگشت قیمت‌ها به مرز ۱۷ هزارتایی بیت‌کوین خریده‌ بودند، به دنبال سودگیری پس از فروکش تب افتتاح بازار آتی، به فروش ارز دیجیتالی دست خواهند زد. در این صورت قیمت بیت‌کوین باز هم کاهش خواهد یافت. در مرحله بعد که ارزش بیت‌کوین کاهش یافته، تب جدیدی به‌دلیل گشایش بازار آتی دوم به راه خواهد افتاد و قیمت بیت‌کوین را مجددا افزایش خواهد داد.

 

ثبت ۲۸۳۰ قرارداد ظرف ۱۲ ساعت!


معاملات آتی بیت‌کوین پس از آغاز به کار سامانه Cboe، در ۳ سررسید مختلف ثبت شد. حراج قرارداد‌های آتی از قیمت ۱۵ هزار و ۴۶۰ دلاری استارت خورد و در ادامه حتی بالاتر از قیمت ۱۹ هزار دلاری نیز مبادله شد. سه سررسید بازار آتی شامل نیمه ماه ژانویه (نیمه دی ماه)، نیمه ماه فوریه و نیمه ماه مارس است. بیت‌کوین آتی با سررسید نیمه ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی، بیشترین حجم قرارداد‌های ثبت‌شده را به خود اختصاص داده ‌است. قیمت بیت‌کوین با این سررسید در بازه بین ۱۵ هزار و ۴۶۰ دلار تا ۱۸ هزار و ۸۵۰ دلاری معامله می‌شد که در مجموع بیش از ۲۷۷۱ قرارداد را تا عصر دیروز تشکیل می‌داد.

 

برخلاف ژانویه، بازار معاملات با سررسید ماه فوریه چندان داغ نبود و در کل، حدود ۱۲ قرارداد در رنج قیمتی ۱۸ هزار دلاری تا ۱۹ هزار و ۱۴۰ دلاری تنظیم شد. در این شرایط، قرارداد‌هایی که سررسید آنها در ماه مارس سال آتی میلادی فرا خواهد رسید، در قیمت‌های پایین‌تری بسته شدند. در مجموع، ۴۷ قرارداد با این سررسید امضا شده‌اند که کمترین قیمت توافق‌شده در آنها ۱۴ هزار و ۷۱۰ دلار است و بیشترین ارزش قرارداد‌های این ماه ۱۹ هزار و ۳۳۰ دلار ثبت شده است. اونس فلز زرد که طبق پیش‌بینی گروهی از تحلیلگران وارد هفته خطر شده، در اولین روز کاری هفته در بازار جهانی به روند خود ادامه داد و تا ساعت ۲۰ به وقت تهران به ۱۲۴۶ دلار رسید.

 

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری