0
0

آینده، جایی برای شعبه نخواهد داشت

۲۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲کد خبر: 145491
در آینده تأیید اطلاعات هویتی مثل امروز اتفاق نخواهد افتاد، این داده‌ها نه در کاغذ و دفترهای مرسوم که در زنجیره‌ بلوکی (block chain) هایی ذخیره خواهند شد که شناسایی و احراز هویت در آنها با سرعت و دقتی غیر قابل مقایسه با جهان امروز اتفاق خواهد افتاد.

عصر بانک؛برت کینگ، آینده‌نگر و نظریه پرداز بانکی در نشستی که با عنوان «روندهای بانکداری در جهان» برگزار شد از ملزومات ورود به جهانی گفت که برای طراحی هر کسب و کار و انجام هرگونه عملیات بانکی دیگر نیازی به اصطکاک انسانی و همچنین استفاده از روندهای اداری و کاغذبازی نیست.

 

نویسنده مجموعه کتاب‌های «بانک ۳.۰» و «بانک ۴.۰» که درباره تغییرات بانکداری در ده پانزده سال آینده سخن می‌گفت با اشاره به مشاهدات خود در تجربیات بانکداری نزدیک به صد کشور مختلف در سراسر جهان گفت: « منظور من از بیان این نکته که در آینده هر گونه اصطکاکی برای انجام عملیات بانکی از بین خواهد رفت به این معناست که دیگر نباید بین قصد شما برای انجام یک عملیات و انجام آن، چیزهایی مثل لزوم حضور در شعبه، گفتگو با مسئول بانک، پر کردن انواع و اقسام فرم‌های بانکی و از همه مهمتر لزوم امضای کاغذی، فاصله بیاندازد.


او که به اصلاحی چون تجربه روزمره بانکی اشاره می‌کرد گفت: منظور من تنها دیجیتالی کردن امور بانکی نیست که البته این بخش بزرگی از چنین نتیجه‌ای خواهد بود. من از چرخشی مفهومی سخن می‌گویم که اصول بانکداری به شیوه سنتی را با تغییراتی بنیادین مواجه خواهد کرد. تغییراتی که اگر همگام با آنها پیش نرویم کسب و کارمان به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.


برت کینگ به حضور همه جا حاضر هوش مصنوعی در زندگی روزمره اشاره کرد که به جای هوش انسانی به تمامی تعاملات زیسته و روزمره ما سرعت و دقت بالایی می‌بخشد: بانکداری سنتی کاربر را مجبور به عبور از سیلوها و دروازه‌های مختلفی می‌کند که در نظام نوین بانکی از بین خواهند رفت. «رمزینه پول‌» ها که امکان تعاملات بانکی را بدون واسطه‌ اداری و جغرافیایی فراهم می‌کنند، راهی برای از میان برداشتن همان سیلوها و دروازه‌های دست و پاگیری به شمار می‌روند که دستیابی به نتیجه را به تعویق می‌اندازد.


او با اشاره به تجربه موفق انگلستان در دستیابی به اطلاعات هویتی مشتریان بانکی اضافه کرد: در آینده تأیید اطلاعات هویتی مثل امروز اتفاق نخواهد افتاد، این داده‌ها نه در کاغذ و دفترهای مرسوم که در زنجیره‌ بلوکی (block chain) هایی ذخیره خواهند شد که شناسایی و احراز هویت در آنها با سرعت و دقتی غیر قابل مقایسه با جهان امروز اتفاق خواهد افتاد.


برت کینگ که پشتیبانی از فعالیت‌ استارت‌آپ ها را در عملیات بانکی به ایران پیشنهاد می‌داد تأکید کرد: در حال حاضر مهمترین کاری که نظام بانکی ایران باید انجام دهد این است که دست از سرمایه‌گذاری بر شعبات سنتی برداشته و تلاش کند که نیرو و انرژی خود را صرف هماهنگ‌سازی آنها با جهان جدید فین‌تک‌ها کند.


او معتقد بود که بانکهای سنتی که فرهنگ استفاده از فین‌تک‌ها را در خود ترویج نمی‌کنند بدون شک جایی در جهان آینده نخواهند داشت: کودکان امروز ما که ستاره‌های مجازی را الگوی کار و زندگی خود انتخاب کرده‌اند در آینده نسلی را تشکیل خواهند داد که غیر ممکن است برای انجام هر گونه عملیات بانکی بخواهد حضور انسانی در شعبه را تجربه کند.

مشاهده مطالب مربوط به بانک و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری