0
0

در پنل تخصصی بلاک چین و ارزهای رمزنگاری‌شده چه گذشت؟

۱۶:۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶کد خبر: 146927
در میزگرد بررسی بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری‌شده در هفتمین اجلاس بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت ضمن بررسی معایب و مزایای ارزهای رمزنگاری‌شده بر لزوم فعالیت‌های علمی و عملی در خصوص تکنولوژی زنجیره بلوک یا بلاک چین و ارزهای رمزنگاری‌شده در محیطی متشکل و تحت نظارت تأکید شد.

عصر بانک؛در میزگرد بررسی بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری‌شده در هفتمین اجلاس بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت که با حضور محسن قادری مدیرعامل شاپرک، ناصر حکیمی معاون فناوری‌ نوین بانک مرکزی ، عباس آشتیانی پژوهشگر، مصطفی امیری فعال استارت اپی،دکتر فاطمی اردکانی فعال شناخته شده و بنیانگذار توسن برگزار شد ضمن بررسی معایب و مزایای ارزهای رمزنگاری‌شده بر لزوم فعالیت‌های علمی و عملی در خصوص تکنولوژی زنجیره بلوک یا بلاک چین و ارزهای رمزنگاری‌شده در محیطی متشکل و تحت نظارت تأکید شد.

 

در ابتدای این برنامه، رضا قربانی مدیر راه پرداخت پس از معرفی افراد حاضر در پنل پرداخت عنوان کرد: ارزهای رمزنگاری شده در چند سال گذشته بسیارسر و صدا کرده و مورد توجه قرار گرفته است در این میان بسیاری معتقدند که این موضوع حبابی بیش نیست به خصوص که افت قیمت بیت کوین‌ها را از قبل پیش بینی کرده بودند.


در ادامه ناصر حکیمی در خصوص ارزهای رمزنگاری شده  وبیت کوین ها عنوان کرد: در شرایط فعلی بازار پولی و ارزی کشور که به نظر می‌رسد اطلاعات موجود در بازار در مورد اینکه برای مواجهه با ارزهای رمزنگاری‌شده چه باید کرد، چیزی فراتر از یک توصیه است. در حال حاضر یک جمع‌بندی واحد در دنیا برای ارزهای رمزنگاری‌شده وجود ندارد که دلیل آن ناشی از سردرگمی سیستم پولی و ناتوانی برای گنجاندن چنین تکنولوژی در قالب قانون‌گذاری است.


وی در خصوص توصیه بانک مرکزی درباره خرید این گونه ارزها بیان کرد: درحال‌حاضر هیچ اظهارنظری برای به رسمیت شناختن یا خرید و فروش چنین ابزارهایی از سوی بانک مرکزی وجود ندارد و ریسک بسیار بالای آنها باید مدنظر قرار گیرد.


دکتر فاطمی اردکانی نیز در این پنل عنوان کرد: درایران برای اولین باربعد از سالها دوری از تکنولوژی بانک مرکزی پوششی ایجاد کرد که مجموعه شرکتهای فین تک‌مان طرح هایشان را ارائه دهند و بانک های علاقه مند اجازه داشته باشند که این تکنولوژی را در یک محیط امن به کار گیرند. یکی از عللی که ما تا این حد به تلگرام وابسته شده ایم این است که مجموعه‌های فین تکی بعد از ورودی به خاطر ترس حاکمیت و سیستم های نظارتی جرات عمیق کردن تکنولوژی را نداشتند. همه ما قبول داریم که اقتصاد دیجیتال که به عنوان انقلاب چهارم شناخته شده، قرار است روند یک معامله و روند تراکنش و در کل روند نظام اقتصادی را جا به جا کند پس پول دیجیتال و یا پول رمزی یکی از ارکان اقتصاد دیجیتال به حساب می آید. من معتقدم که این موضوع را باید قبول کنیم و با پوشش بانک مرکزی و محیط های کاملا محدود و مدیریت شده تست انجام دهیم و بتوانیم تکنولوژی را خودمان در کشور خودمان بیشتر از بقیه کشورهای آزمایش شده دنیا داشته باشیم و چه بسا بتوانیم راهی برای سرمایه گذاری و جذب سرمایه ایجاد کنیم. بنابراین قبول کنیم این تکنولوژی خیلی جوان است و نیاز به تجربه دارد و به کمک بانک مرکزی ، اقتصاد‌دان ها و دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی در یک فضای 6 ماه تا یک ساله بتوانیم تمامی اجزای این تکنولوژی را تست کنیم. شاید در شرایط فعلی اقتصادی حاکم بر کشورمان به عدم اعتماد رسیدیم و این فناوری بهترین راه حل باشد برای اعتماد سازی بین مجموعه هایی که به هم اعتماد ندارند. این فناوری تا حد زیادی می‌تواند نظام های دولتی را متحول کند .

 


وی در پایان گفت: من امیدوارم که به زودی این فناوری روی کار آید و شرکتهای فین تکی پیشنهادات خود را ارائه دهند و در یک فضای آزمایشگاهی ، همه ی پیچیدگی ها و ابعاد این تکنولوژی را یاری کنیم.


قادری مدیر عامل شاپرک صحبت های ناصری و حکیمی را تایید کرد و بیان داشت: این موضوع یک تکنولوژی است که ما باید خودمان را با آن تطبیق دهیم.موج بلاک چین فراگیر است و باید با آن همراه شویم. ما باید برای ورود به حوزه رمز ارزها از گروه های متخصص درخواست کمک کنیم،باید از اقتصاددان های کشورمان بخواهیم که در این زمینه کمک کنند زیرا این رمز ارزها می‌تواند تورم منفی ایجاد کند و خود این موضوع میتواند مانع رشد اقتصادی شود.


وی بیان کرد: بانکها مخالف بیت کوین و تغییر نیستند ولی این موضوع هنوز جا نیافتاده و موضوعی ریسک است که باید آن را بپذیریم و سوار بر موج پیشرفت تکنولوژی شده و در این زمینه تیمی گردآوری شود.


آشتیانی نیزعنوان کرد: ما باید بررسی کنیم که چه شد چین، امریکا و ژاپن به تکنولوژی‌های حال حاضر رسیدند.باید از تجربیات استفاده کنیم و من خوشحالم که کل افراد پنل معتقد بر این بودند که بلاک چین پدیده خوبی است.چیزی که باعث میشود امنیت اطلاعات حفظ شود.


امیری فعال استارت آپی نیز بیان کرد: بلاک چین لازمه دولت است و cryptocurrency با توجه به مدل حاکمیتی کشورمان می‌تواند شرایطمان را دگرگون کند. وی معتقد است که همین الان هم برای راه انداختن و استفاده کردن از ظرفیتهای  این سیستم دیر شده و باید اقدام به اجرایی کردن و جا انداختن آن در کشورمان کنیم.

 

tosansolutions@

مشاهده مطالب مربوط به بانک و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری