0
0

کنترل بازار ارز با ممنوع کردن خرید و فروش ارزمجازی

۱۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۲/۴کد خبر: 149930
بازار براین گمان است که آمریکا ماه آینده از برجام خارج می‌شود و به همین علت تحریم‌های قبل دوباره باز می‌گردد.

عصر بانک؛بانک مرکزی ایران، بانکها را از خرید و فروش ارزهای مجازی منع کرده و طی بیانیه‌ای‌ اعلام کرده با توجه به نگرانی‌های مربوط به امور پولشویی و برای کنترل بازار ارز داخلی تا اطلاع ثانوی هرگونه خرید و فروش ارزمجازی ممنوع است.

 

در همین راستا بانک مرکزی ایران اعلام کرد: تمامی شعب بانکها، موسسات اعتباری و صرافی‌ها باید از هرگونه خرید و فروش این ارزها ممانعت بعمل آورند و از هر کاری که منجر به تسهیل و ترفیع این ارزها شود جلوگیری کنند.

 

طبق این بیانیه هر فردی از این قانون تخطی کند مجرم شناخته می‌شود و طبق مقررات با او برخورد خواهد شد.

 

از آنجایی که بسیاری از مقامات پولی دنیا از ریسک سکه‌های دیجیتال حرف زده‌اند، اقدامات صورت گرفته در مواجهه با این ارزها چندان هماهنگ نیست.

 

در ایران، بانک مرکزی از مردم خواسته است که از خرید رمزارزهایی همچون بیت کوین خودداری کنند و عنوان «بی اعتبار» را به این ارزها اطلاق کرده بود.

 

اما بیانیه‌ی این هفته لحن شدیدتری دارد و کنترل بازارهای رسمی و غیر رسمی ارز در این بیانیه مشهود است.

 

بانک مرکزی نرخ‌ رسمی و غیر رسمی  دلار را اوایل این ماه برای جلوگیری از سقوط بیشتر ارزش ریال با رقم 4200 تومان ثابت اعلام کرد؛ نرخی که در بازار آزاد هر دلار معادل ۶۰۰۰ تومان معامله می‌شد.

 

بازار براین گمان است که آمریکا ماه آینده از برجام خارج می‌شود و به همین علت تحریم‌های قبلی دوباره باز می‌گردد.

 

بعد از اینکه ایران در تحریم‌ها امکان استفاده از سیستم پیامرسانی سوییفت را از دست داد، برای چندین سال ارتباطی با سیستم بانکداری جهان نداشت. این بخشی از تحریمهایی بود که برای ایران اجرا شد.

 

جدای از برداشتن بعضی از تحریمها در سال ۲۰۱۶ همچون منع استفاده از سوییفت، بسیاری از بانکهای جهانی هنوز بخاطر ترس از عواقب جریمه شدن توسط آمریکا از کار کردن با ایران ترس دارند و طفره می‌روند.
 

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری