0
0

سقف مجاز سود سپرده‌گذاری؛ ٥ درصد

۱۳:۸ - ۱۳۹۷/۲/۸کد خبر: 150003
سیف، گفت: بانک مرکزی برای نرخ سود سپرده‌های ارزی سقفی را تعیین کرده که طبق آن سپرده‌های دلاری پنج درصد و یورویی ۴ درصد تعیین شده است.

عصر بانک؛به نقل از صداوسیما، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی درباره رفتار برخی بانک‌ها در اعطای سود به سپرده‌های ارزی، گفت: بانک مرکزی برای نرخ سود سپرده‌های ارزی سقفی را تعیین کرده که طبق آن سپرده‌های دلاری پنج درصد و یورویی ۴ درصد تعیین شده است.

 

بر این اساس به بانک‌ها اعلام شده که هر چقدر سپرده ارزی بگیرند، می‌توانند آن را نزد بانک مرکزی سپرده‌گذاری کرده و سود دریافت کند.

 

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بانک‌ها حتی می‌توانند زیر این نرخ هم عمل کنند، اما همانطور که قبلا اعلام کردم ریسک هر بانک متفاوت است؛ بنابراین مردم وقتی می‌خواهند نزد بانکی سپرده‌گذاری کنند باید دو پارامتر را در نظر داشته باشند.

 

وی تصریح کرد: اولین پارامتر نرخ سود سپرده و دومین پارامتر میزان اعتمادی است که مردم به آن بانک دارند؛ اگر یک بانک معتبر نرخ سود پایین تری را ارایه دهد برای مردم قابل قبول تر از آن است که بانکی با اعتبار کمتر نرخ سود بالاتری بدهد؛ بانک مرکزی به این موضوع ورود نمی‌کند؛ بلکه نرخ سودی که بانک می‌دهد را مبنا قرار داده و با آن نرخ سودی که اعلام کرده است به آنها سود می‌دهد.

 

سیف ادامه داد: ما سقف نرخ سود را پنج درصد اعلام کرده‌ایم و اگر بانک‌ها رقم بالاتری می‌دهند جایز نیست و شاید نرخ خود را با نرخ اعلامی بانک مرکزی تطبیق نداده‌اند.

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری