0
0

مصوبات مهم دولت در حوزه پرداخت الکترونیک

۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۳/۳کد خبر: 151689
هیات دولت در جلسه روز چهارشنبه خود مصوبات مهمی درباره پرداخت الکترونیک در کشور داشت.

عصر بانک؛محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات در توییتی که شامگاه چهارشنبه در این مورد داشت، از این مصوبات استقبال کرد و اجرای آن‌ها را زمینه‌ساز آنچه او "پایان انحصار پی‌اس‌پی‌ها" خواند، دانست. اما مصوبات پرداختی دولت چیست؟

 

بنا به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، هیات وزیران در ادامه بررسی و تصویب آیین‌نامه‌های بودجه سال ۹۷ موارد ذیل را در حوزه پرداخت الکترونیک تصویب کرد:


۱. با توجه به ضرورت تدوین مقررات لازم در حوزه پرداخت‌های الکترونیک، بانک‌مرکزی موظف شد چارچوب‌ها و ضوابط بانکی پرداخت خرد، کیف‌پول الکترونیک و پرداخت‌های مبتنی بر انواع فناوری‌ها را با رعایت مفاد این تصویب‌نامه و قوانین و مقررات مربوط ظرف یک ماه از ابلاغ این مصوبه تدوین و ابلاغ کند‌.


۲. بانک‌ها و شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت (psp) موظف شدند دسترسی به خدمات بانکی برای شرکت‌های خدمات فناوری مالی (فنم‌ها) که دارای مجوز از صنف مربوط می‌باشند را فراهم آورند.


۳. بانک مرکزی موظف شد در حوزه خدمات پرداخت الکترونیک صرفاً از منظر سیاست‌گذاری و اعمال استانداردهای بانکی پرداخت نسبت به تنظیم‌گری اقدام کند.


۴. به منظور گسترش نوآوری در حوزه فناوری‌های پرداخت الکترونیک، بانک مرکزی موظف شد در حوزه‌های نوآورانه‌ای که در آن مقررات‌گذاری نشده است، نسبت به ایجاد «محیط کنترل نوآورانه» (sandbox) با زیرساخت‌های مورد نیاز بانکی – پرداختی اقدام کند.


۵. محاسبه هزینه استفاده از خدمات اپراتورهای تلفن‌همراه در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک مطابق با تعرفه‌های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صورت پذیرد و اپراتورهای ارتباطی مجاز به محاسبه و دریافت هزینه استفاده از خدمات به ازای هر تراکنش، خارج از تعرفه‌های مصوب کمیسیون یاد شده نمی‌باشند.

مشاهده مطالب مربوط به بانک و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری