0
0

سقوط بی‌سابقه ارزش لیر ترکیه در برابر دلار

۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۳/۳کد خبر: 151691
از آغاز سال تاکنون لیر ترکیه بیش از ۲۰ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است. خطر اصلی این مسئله، افزایش قیمت واردات است که باعث می‌شود مردم ترکیه به‌شکل چشم‌گیری فقیرتر شوند.

عصر بانک؛به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارز ترکیه در مقایسه با دلار به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. این کاهش ارزش ارز در بحبوحه خروج سرمایه سرمایه‌گذاران و توانایی این کشور در مدیریت اوضاع رخ داده است. 

 

ارزش دلار امروز - چهارشنبه- به چهار و ۸۰ صدم لیر رسید  و نسبت به روز گذشته حدود پنج درصد کاهش یافته است. 

 

این کاهش ارزش ارز، بانک مرکزی ترکیه را به شدت تحت فشار گذاشته است تا ارزش ارز این کشور را پیش از دیدار رؤسای سیاست‌های پولی در هفتم ژوئن بالا ببرد. اما با توجه به رویکرد «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، مبنی بر پایین ماندن ارزش ارز این کشور چنین اقدامی بعید به‌نظر می‌رسد. 

 

نرخ‌های بالاتر نه‌تنها می‌توانند از ارز و کاهش تورم حمایت کنند، بلکه مانع آن می‌شود که رشد اقتصادی با افزایش قرض گرفتن همراه شود.

 

از آغاز سال تاکنون لیر ترکیه بیش از ۲۰ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است. خطر اصلی این مسئله، افزایش قیمت واردات است که باعث می‌شود مردم ترکیه به‌شکل چشم‌گیری فقیرتر شوند. این امر همچنین باعث می‌شود سرمایه‌گذاران بیشتری سرمایه خود را از این کشور خارج کنند، چراکه انتظار دارند ارزش سرمایه‌گذاری‌هایشان با سقوط ارز رسمی کشور پایین بیاید. 

 

/ایلنا

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری