0
0

حقوق بازنشستگان ۱۷ تا ۲۵ درصد افزایش می یابد

۱۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۳/۱۰کد خبر: 152835
سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد حقوق بازنشستگان از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷ همواره بیش از نرخ تورم افزایش یافته است و امسال نیز ۱۳ تا ۱۵ درصد بیشتر می شود.

عصر بانک؛سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارشی جزییات طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان را تشریح کرد.

 

براساس این گزارش، عقب ماندگی 65 درصدی حقوق بازنشستگان نسبت به نرخ تورم که در دولت نهم و دهم ایجاد شده است با توجه به منابع موجود کشور و ماده 109 به صورت تدریجی قابل جبران بوده است.


ماده 109 دولت را مکلف می کند در بازه زمانی پنج ساله نابرابری بین حقوق بازنشستگان سنوات مختلف کشوری و لشکری با شاغلان مشابه در هر دستگاه را متناسب سازی کند؛ به نحوی که حقوق بازنشستگی از سال پنجم به بعد از 85 درصد آخرین حقوق و فوق‌العاده‌های کسور بازنشستگی شاغلان مشابه در همان دستگاه کمتر نباشد.


بنابراین به منظور رفع نابرابری های موجود، در قوانین بودجه سال 1396 و 1397 مجوز لازم برای کاهش نابرابری‌ از مجلس اخذ و در سال 1396 با اعتباری به میزان سه هزار و 400 میلیارد تومان مرحله اول طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان سنوات مختلف با اولویت افزایش حقوق بازنشستگان دارای دستمزد پایین‌تر اجرا شد.


براساس این گزارش، پارسال حقوق بازنشستگان در سطوح مختلف 14 تا 27 درصد افزایش یافت؛ در حالی که نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران در پایان سال 1396، 6,8 درصد بود.


طبق گزارش سازمان برنامه و بودجه، با توجه به ضرورت تداوم طرح همسان سازی در سال 1397 برای اجرای مرحله دوم طرح نیز مبلغ سه هزار و 400 میلیارد تومان در نظر گرفته و دستورالعمل اجرایی آن تدوین شد که براین اساس حقوق بازنشستگان از 13 تا 25 درصد رشد می کند.
با اجرای مرحله اول و دوم طرح همسان سازی، حقوق بازنشستگان پیش از سال 1388 به طور متوسط به حدود 70 درصد حقوق و مزایای مشمول کشور بازنشستگی شاغلان مشابه همان دستگاه می رسد.


به گزارش ایرنا، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور دیروز در نشست خبری گفت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان همانند پارسال سه هزار و 400 میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شد که به دلیل اختلاف در تفسیر تبصره ماده 12 قانون بودجه اجرای آن از آغاز سال به تاخیر افتاد اما با ابلاغ منابع، از پایان خردادماه اجرا می شود.

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید




اطلاعات تصویری