0
0

قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۴/۲کد خبر: 155380
قیمت هر سکه آتی تحویل شهریور، آبان و دی در بورس کالای ایران بیش از ۳ میلیون تومان داد و ستد می شود در عین حال قیمت هر سکه در بازار نقد حدود ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است.

عصر بانک؛با افزایش قیمت سکه در بازار نقد بازار آتی سکه نیز با افزایش قیمت مواجه شده به طوری که هر سکه آتی تحویل دی ماه به قیمت بیش از سه میلیون تومان رسیده است.

 

همچنین در حال حاضر قیمت تسویه روزانه قرارداد آتی سکه تحویل آبان ماه ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را پشت سر گذاشته است و قیمت سکه تحویل شهریور ماه کمی بیش از ۳ میلیون تومان است.

 

لازم به ذکر است در هفته‌های گذشته با افزایش نوسانات صعودی در بازار طلا قیمت سکه به طور کم سابقه‌ای رشد کرد و در حال حاضر قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار نقد حدود ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است.

 

عده‌ای معتقدند یکی از عوامل گرانی طلا نوسانات نرخ ارز است، چرا که قیمت طلا و سکه وابستگی نزدیکی به قیمت دلار دارد. از طرفی در این روزها قیمت دلار در بازار غیر رسمی با افزایش رو به رو شده و این موضوع در افزایش قیمت سکه در بازارهای مختلف از جمله بازار آتی بورس کالا تاثیر داشته است.

 

عدم توازن عرضه و تقاضا نیز از دیگر دلایل گران شدن طلا و خصوصا سکه است چرا که بسیاری از مردم برای حفظ ارزش پول خود برای خرید سکه اقدام می کنند و با افزایش تقاضا با مقداری کمبود در بازار مواجه هستیم که این کمبود خود به بالا رفتن قیمت دامن می‌زند.

 

این موضوعات به افزایش قیمت ها در بازار آتی سکه طلا هم دامن زده به طوری که طی دو ماه گذشته با اینکه قیمت هر سکه طلا در بازار آتی کمتر از ۲ میلیون تومان بود امروز این مبلغ به بیش از ۳ میلیون تومان رسیده است. عده ای از کارشناسان معتقدند قیمت ها در بازار آتی در ادامه نیز احتمالا با نوسانات زیادی همراه خواهد بود.

 

کارشناسانی هستند که معتقدند قیمت سکه در بازار ایران با توجه به دیگر بازارها از جمله بازارهای غیر رسمی ارز با حباب مواجه است. در عین حال افزایش تقاضا که ناشی از التهاب در بازار و سرمایه گذاری بابت حفظ ارزش پول است به این حباب دامن زده است.

 

قرارداد آتی به طور کلی، قراردادی است که در آن خریدار و فروشنده توافق می کنند، مقدار معینی کالای مشخص را با کیفیت مشخص، قیمت معلوم و در زمان مشخص معامله کنند. در این قرارداد فروشنده متعهد تحویل کالا در تاریخ تعیین شده در زمان عقد قرارداد و همچنین خریدار متعهد به پرداخت وجه در تاریخ مذکور می باشد. سرمایه گذاران معمولاً از این نوع قرارداد برای پوشش ریسک خود استفاده می کنند.

 

/ایسنا

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


برچسب‌ها:قیمت سکه
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری