0
0

بلاک‎چین کاملاً مناسب بانکداری است اما بانکداری آماده پذیرش بلاک‌چین نیست

۱۲:۰ - ۱۳۹۷/۴/۹کد خبر: 155552
در گزارش مکنزی، خدمات مالی، آمادگی کمی برای پذیرش و اجرای بلاک‌چین دارند.

به گزارش گروه تحقیق و ترجمه عصر بانک؛بر اساس گزارش جدید مکنزی در مورد مزایای بلاک‌چین در صنایع مختلف، آینده بلاک‌چین در بانکداری روشن است اما در حال حاضر بانکداری آماده استفاده ازآنچه این فناوری ارائه می‌دهد نیست.

 

این گزارش، مناسب بودن بلاک‌چین برای خدمات مالی را این‌گونه تشریح می‌کند: قابلیت‌های اساسی خدمات مالی در تائید و انتقال اطلاعات و دارایی‌های مالی با بلاک‌چین کاملاً همسو است. نقاط ضعف اصلی و کنونی به‌ویژه در پرداخت‌ها و تجارت بین المللی با راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک‌چین قابل‌حل است. مثلا از طریق این فناوری تعداد واسطه‌های لازم که ازنظر جغرافیایی نامشخص هستند کاهش می‌یابد. هم‌چنین بلاک‌چین مزایایی در حیطه تسویه‌حساب پس از تجارت در بازارهای سرمایه و در گزارش نهادهای رگولاتوری دارد. این فرصت‌های ارزشمند در این واقعیت انعکاس یافته‌اند که تقریباً 90 درصد بانک‌های بزرگ استرالیا، اروپا و شمال آمریکا در حال حاضر بلاک‎چین را آزمایش و یا بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

 

امکان سنجی بلاک‌چین در هر صنعتی به دارایی، بلوغ تکنولوژی، استانداردها و رگولاتوری و اکوسیستم بستگی دارد

 


در این گزارش به دولت‌ها و مراکز درمانی به‌عنوان دو صنعتی که می‌توانند بیشترین بهره را از بلاک‌چین ببرند اشاره شده که علت آن عمدتاً الزامات مربوط به حفظ سوابق است. هم‌چنین در گزارش تأکید شده که مزایای آنی بلاک‌چین مثل صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مزایایی دیگری مانند مدیریت هویت دیجیتال، در آینده تداوم خواهد داشت.

 

اما درجایی که این گزارش، آمادگی صنایع مختلف را برای اجرای بلاک‌چین به چالش می‌کشد، خدمات مالی وضعیت ضعیفی دارند و در پایین‌ترین جایگاه قرار دارند.


بر اساس گزارش ماه مارس 2018 سیتی‌گروپ در مورد بانکداری آینده، بلاک‌چین و ارزهای رمزگذاری شده در خدمات مالی مورد ارزیابی قرار گرفته است گرچه تمرکز آن بر ارزهای رمزگذاری شده به‌عنوان یک دارایی است و نه بلاک‌چین به‌عنوان یک فناوری اثربخش. بااین‌حال این گزارش به شکل مشابهی ارزش اصلی بلاک‌چین را در آینده، صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌داند. این ویژگی برای روندهای داخلی مفید است اما نقش بلاک‌چین در تراکنش‌ها، ممکن است به معنای کاهش هزینه برای بانک‌های مربوطه باشد.

 

در این گزارش بیت کوین به‌عنوان محدودیتی منفی برای بلاک‌چین تلقی شده است و همچنین ناپختگی نسبی فناوری بلاک‌چین کارایی فعلی آن را محدود می‌کند. این سو برداشت که بلاک‌چین به‌واسطه مصرف انرژی و سرعت تراکنش نمی‌تواند در مقیاس بزرگ مفید واقع شود، نتیجه خلط بیت کوین با بلاک‌چین است. درواقع پیکربندی‌های فنی مجموعه‌ای از انتخاب‌های طرح هستند که در آنها اهرم‌های سرعت (اندازه بلوک)، امنیت (پروتکل اتفاق‌نظر) و ذخیره سازی(تعداد دفترها) می‌تواند به نحوی انتخاب شود تا از مواردی که صرفه اقتصادی دارند بیشترین بهره برداری صورت بگیرد. به‌عنوان نمونه سوابق درمانی در استونی هم‌چنین در پایگاه داده‌های «خارج از زنجیره» هستند یعنی روی بلاک‌چین انباشته نشده‌اند اما بلاک‌چین برای شناسایی، اتصال و نظارت بر این سوابق درمانی و نیز کسی که به آنها دسترسی دارد و می‌تواند تغییرشان دهد استفاده می‌شود. این ارزیابی‌ها بدان معناست که عملکرد بلاک‌چین می‌تواند در این مرحله برای پایگاه داده‌های سنتی تا حدی مطلوب باشد اما محدودیت‌ها با توسعه سریع این فناوری، از بین خواهد رفت.

مشاهده مطالب مربوط به بانک و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری