0
0

آینده پرداخت‌های غیرتماسی "بزن برو"

۱۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۴/۲۸کد خبر: 157045
جرقه به‌کارگیری پرداخت‌های غیرتماسی از حوزه حمل‌ونقل خورد. صدور بلیت غیرتماسی در سامانه حمل‌ونقل لندن که روزانه دست‌کم یک‌میلیون نفر را جابجا می‌کند باعث اوج‌گیری استفاده از تراکنش‌های غیرتماسی و موبایلی شد.

به گزارش گروه تحقیق و ترجمه عصر بانک؛پرداخت‌های غیرتماسی راهی سریع و آسان برای پرداخت بهای کالاها و خدمات، مخصوصاً با مبالغ خُرد است که در آن دارنده کارت ملزم نیست شماره رمز خود را وارد کند. در کارت‌های غیرتماسی یک تراشه کامپیوتری و آنتن فرکانس رادیویی تعبیه شده است. پس‌ازآن که دارنده کارت در مرحله حساب کردن، کارت غیرتماسی خود را نزدیک ابزار پرداخت می‌کند، جزئیات پرداخت به‌صورت بی‌سیم به شبکه ارسال می‌شود. همچنین اگر مشتری از طریق تلفن همراه پول را پرداخت کند، از طریق پیامک یا ایمیل، تأییدیه پرداخت را دریافت می‌کند.

 

مسترکارت پرداخت‌های غیرتماسی را به این تشبیه می‌کند که پول نقد در جیب داشته باشید. تنها با نزدیک کردن کارت، دسته‌کلید یا تلفن همراه هزینه‌ها پرداخت می‌شود. به کمک پرداخت غیرتماسی نیازی به انتظار برای پرداخت به کشیدن کارت و امضا کردن نیست. مشتریان اغلب از تراکنش‌های غیرتماسی راضی هستند زیرا برخلاف تراکنش‌های کارتی با این پرداخت‌ها هرگز دارنده کارت در زمان پرداخت به مشکل برنمی‌خورد. برای انجام این روش، هنگام پرداخت، دارنده کارت باید به دنبال علامت مربوط به پرداخت غیرتماسی باشند.

 

پرداخت‌های NFC

 

NFC به معنای ارتباط از فاصله نزدیک و نوعی فناوری ارتباطی است. NFC امکان پرداخت‌های غیرتماسی بدون تماس فیزیکی بین ابزار پرداخت را فراهم می‌کند. استفاده از کارت‌های NFC به‌واسطه کاهش هزینه و زمان رو به گسترش است.

 

توسعه کارت‌های دورو

 

مشتری در مدل‌های قدیمی کارت‌های مغناطیسی، ملزم به کشیدن کارت در شیار دستگاه کارتخوان بود. در این روند کارتخوان نوار مغناطیسی پشت کارت را که حاوی اطلاعاتی برای شناسایی حساب است می‌خواند. اخیراً چون کارت‌ها مهاجرت خود به فناوری تراشه‌دار یا همان EMV را آغاز کردند، بسیاری از کارتخوان‌ها امکان تراکنش‌های غیرتماسی را نیز فراهم کرده‌اند و نیازی به کشیدن کارت نیست و صرفاً کارت بالای پایانه قرار می‌گیرد.

 

 

بر روی کارت‌های تراشه‌ای دو رو یک تراشه غیرتماسی نیز قرار گرفته است. در این کارتها شماره کارت و اطلاعات مشتری در کارت قرار دارد و یک تراشه EMV درون کارت قرار دارد تا بر امنیت تراکنش‌های کارتی بیفزاید. وجود هم‌زمان نوار مغناطیسی و تراشه (تراشه و پین کد) در یک کارت امکان تراکنش روی پایانه‌های متنوع را مهیا می‌کند. همچنین کارتخوان‌های غیرتماسی جدید پرداخت توسط ابزارهای موبایل مانند گوشی همراه یا پوشیدنی‌ها را ممکن می‌کنند.

 

مهاجرت به EMV در آمریکا

 

بر اساس آمار 96 درصد حجم پرداخت‌های ویزا در پایانه‌های خرید آمریکا با کارت‌های تراشه دار انجام می‌شود و تقریباً 59 درصد پایانه‌های فروش آمریکا پرداخت‌های تراشه‌ای را می‌پذیرند و کلاه‌برداری در فروشگاه‌های دارای قابلیت پرداخت EMV  هفتاد درصد کاهش یافته است.

 

در شرایط استاندارد، امنیت کارت EMV مبتنی بر ادغام کلیدهای رمزگذاری شده و یک پین کد است که دارنده کارت وارد می‌کند. در تراکنش‌های غیرتماسی وارد کردن پین کد لازم نیست و ابزار امنیتی به کلیدهای رمزگذاری محدود می‌شود که کارت و پایانه تولید می‌کنند؛ اما مشتریان باید از امنیت پرداخت‌های غیرتماسی مطمئن باشند. به همین دلیل مسترکارت تضمین می‌کند کارت‌های غیرتماسی دارای فناوری رمزنگاری ایمن هستند.

 

برای تائید هویت در تراکنش‌ کارت‌های غیرتماسی، برندهای به­نام کدهای تائید کارت پویا را در کارت‌های غیرتماسی گنجانده‌اند. این اقدام امنیتی الگوریتمی یکتا به کارت می‌افزاید که منجر به ایجاد یک کد امنیتی جدید پس از هر تراکنش غیرتماسی می‌شود.

 

به‌علاوه با فناوری غیرتماسی هرگز پرداختی به‌صورت اتفاقی رخ نمی‌دهد زیرا کارت یا ابزار غیرتماسی باید همیشه در مرحله پرداخت نزدیک کارت‌خوان باشد. هم‌چنین در پرداخت‌های غیرتماسی نباید نگران پرداخت مجدد باشید حتی اگر در لحظه دو بار روی پرداخت بزنید، تنها یک‌بار پرداخت انجام می‌شود.

 

جرقه به‌کارگیری پرداخت‌های غیرتماسی از حوزه حمل‌ونقل خورد. صدور بلیت غیرتماسی در سامانه حمل‌ونقل لندن که روزانه دست‌کم یک‌میلیون نفر را جابجا می‌کند باعث اوج‌گیری استفاده از تراکنش‌های غیر تماسی و موبایلی شد.

 

ویزا قصد دارد روند به‌کارگیری پرداخت‌های غیرتماسی را در شبکه ریلی، اتوبوس‌ها و متروهای سراسر جهان از طریق یک برنامه حمل‌ونقل اختصاصی سرعت ببخشید. ویزا مدعی است مهاجرت به پرداخت‌های غیرتماسی منجر به مزایای زیادی برای اپراتورها می‌شود.

 

ابزارهای موبایل و پرداخت‌های غیر تماسی

 

بُعد دیگری از پرداخت‌های غیرتماسی شامل ابزارهای موبایلی مانند تلفن هوشمند می‌شود. اغلب این ابزارها پرداخت‌های NFC را از طریق کیف پول موبایل پذیرش می‌کنند.

 

 

رواج پرداخت‌های موبایلی در سال 2014 شدت گرفت. زمانی که اپل‌­پی بازار را در دست گرفت. تا مدتی اپل­‌پی تنها بازیگر عرصه کیف پول موبایلی بود؛ اما طی چند سال اخیر کیف پول‌های موبایلی جدیدی با خدمات تازه وارد بازار شده‌اند. هر یک از کیف پول‌های موبایلی مزایای یکتایی به کاربر عرضه و او را ترغیب می‌کند همان برند را به‌عنوان روش ترجیحی برای پرداخت‌های خود برگزیند.

 

سازوکار کیف پول موبایلی به این صورت است که شما به‌جای این‌که کیف پول واقعی‌تان را دربیاورید، گوشی خود را با فاصله کمی از یک پایانه فروش قرار می‌دهید. این وسیله به‌طور خودکار اطلاعات پرداخت را از روی تراشه هوشمند واقع در کارت شما می‌خواند و تراکنش را پردازش می‌کند. هر تراشه به یک آنتن وصل است و پایانه‌های فروش یک موج رادیویی با فرکانس بالا منتشر می‌کنند. وقتی گوشی شما در محدوده کارت باشد، یک پروتکل ارتباط بی‌سیم پایانه را به گوشی متصل می‌کند که اطلاعات را مبادله و تراکنشی امن انجام می‌دهد. همه این اتفاقات در یک چشم برهم زدن رخ می‌دهد.

 

ابزارهای پوشیدنی و توسعه پرداخت‌های غیرتماسی 

 

یکی از جالب‌ترین ابعاد تراکنش‌های غیرتماسی ابزارهای پرداخت پوشیدنی است. ابزار پرداخت پوشیدنی‌، فناوری ادغام شده در دست بند، ساعت، جواهرات و دیگر وسایل هستند که به مشتری این امکان را می‌دهند با نزدیک کردن یا زدن ابزار پوشیدنی بر روی پایانه فروش پرداخت خود را انجام دهد.

 

 

اغلب مشتریان در سراسر جهان از کاربرد عملی استفاده از ساعت‌های هوشمند برای پرداخت‌های غیرتماسی راضی هستند. با این ابزار نیازی به حمل کیف پول یا تلفن هوشمند برای خرید نیست. ساعت‌های هوشمند صرفاً برای پرداخت طراحی نشده‌اند و این یکی از قابلیت‌های آنهاست.

 

موفقیت روزافزون کارت‌های غیرتماسی منجر به افزایش تقاضا برای پرداخت‌های پوشیدنی شده است. مسترکارت گزارش داده که  در فوریه 2018 تقریباً 24 درصد مردم اروپا قصد دارند استفاده از پرداخت‌های غیرتماسی «بزن و برو» را با ساعت هوشمند، دستبند، دسته‌کلید یا دیگر ابزارهای پوشیدنی آغاز کنند. اروپا سردمدار پرداخت‌های غیرتماسی است و موفقیت آن منجر به افزایش میل به استفاده از این روش پرداخت شده است. ساعت‌های هوشمند و ابزارهای پوشیدنی بخشی از هدف مسترکارت برای تبدیل پرداخت‌های غیرتماسی به استانداردی جهانی تا پنج سال آینده است.

 

به گزارش عصربانک، در کشورهایی که نفوذ فناوری غیرتماسی بالا بوده، میزان استفاده از پول نقد به‌شدت کاهش یافته است. این بدان معناست که کسب و کارهایی که قادر به پذیرش پرداخت‌های غیرتماسی هستند، از مزایای حاصل از آن نیز بهره‌مند می‌شوند.

مشاهده مطالب مربوط به بانک و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری