0
0

امنیت پرداخت‌ها با توکنیزاسیون

۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۵/۲کد خبر: 157194
هدف اصلی از توکنیزاسیون محافظت از اطلاعات حساب جهت افزایش امنیت است.

به گزارش گروه تحقیق و ترجمه عصر بانک؛افزایش تقاضا برای پرداخت‌های آنی در سراسر جهان فرصت عظیمی برای کلاه‌برداران ایجاد و فشاری مضاعف بر بانک‌ها وارد می‌کند که حالا تنها چند ثانیه برای شناسایی تراکنش‌های فریبکارانه فرصت دارند و نه چند روز.

 

بانک‌ها برای مبارزه با کلاه‌برداری رویکردهای امنیتی متنوعی دارند اما موفقیت توکنیزاسیون در محافظت از پرداخت‌های کارتی درون فروشگاهی و آنلاین در مهم‌ترین سامانه‌های پرداخت، کیف پول‌ها و سازندگان تجهیزات که این فناوری را به کار بسته‌اند، ثابت‌شده است. توکنیزاسیون با قرار دادن یک پروکسی مخصوص به‌جای اطلاعات یا داده‌های حساس و منحصربه‌فرد، خطر و تأثیر کلاه‌برداری از حساب را کاهش می‌دهد و موجب توسعه طرح‌های پرداخت آنی ایمن و مطمئن در سراسر جهان می‌شود.

 

افزودن توکنیزاسیون به ترکیب امنیت آنی

 

بانکها تاکنون فنونی را برای پیشگیری و کاهش کلاه‌برداری به کار بسته‌اند. در سطحی عملی‌، تراکنش‌های غیرعادی یا غیرمعمول شناسایی می‌شوند، محدود کردن تراکنش‌ها نیز به جلوگیری از کلاه‌برداری‌های عظیم کمک می‌کند.


اما هم چنان بازبینی دستورالعمل قدیمی اساس رویکرد بانک‌هاست. این روش با پرداخت‌های آنی سازگار نیست و بانک‌ها محدودیت‌های ذاتی آن را متوجه شده‌اند. اما توکنیزاسیون چراغ جادو نیست. بلکه روندی است که باید مکمل تمام اقدامات ضد کلاه‌برداری فعلی قلمداد شود و لایه امنیتی قوی و مضاعفی باشد و مزایایی منحصربه‌فرد داشته باشد.

 

کاهش کلاه‌برداری از حساب

 

جهان در تلاطم است و برای بسیاری از سازمان‌ها در ارتباط با مسئله افشای داده‌ها، زمان بیش از وقوع یا عدم وقوع آن اهمیت دارد. توکنیزاسیون پرداخت، تأثیر افشای داده را کم می‌کند زیرا اطلاعات حساس حساب به شکل خام انباشته نمی‌شود. درنتیجه خطر استفاده از اطلاعات حساب به سرقت رفته مثلاً برای ارتکاب کلاه‌برداری از طریق تراکنش کاهش می‌یابد.هم‌چنین این روش پارامترهای نحوه استفاده از توکن‌ها را محدود می‌کند. ازاین‌رو  توکن را تنها می‌توان برای یک پرداخت خاص استفاده کرد و نمی‌توان از آن در قالب کلاه‌برداری برای انجام چند تراکنش در همان روز استفاده کرد.

سریع‌تر، امن‌تر و سهل‌تر

 

توکنیزاسیون فناوری مناسبی جهت پشتیبانی از پرداخت‌های متعدد از طریق یک سامانه واحد است، زیرا تضمین می‌کند در یک چارچوب امنیتی منعطف مدل‌های تجاری در حال ظهور و توانایی سازگاری با الزامات جدید، محدود نمی‌شوند. هم‌چنین توکن‌ها معمولاً از راه سامانه‌ها و شبکه‌های پرداخت ارسال می‌شوند ازاین‌رو مشتریان و کسب‌وکارها می‌تواند پرداخت‌ها را به صورت عادی دریافت و ارسال کنند و تغییری در مجوزها هم ایجاد نشود.

 

برای آن‌که توکنیزاسیون حساب مؤثرتر باشد، زیرساخت باید در سطح سامانه‌ اجرا شود. این بدان معناست که بانک‌های مرکزی و مراکز تهاتر خودکار در توکنیزاسیون شماره‌های حساب‌ها و مدیریت مخزن توکن (سرور متمرکز و به شدت امنی که نشانه‌های صادرشده و شماره‌های حساب‌های مربوط به آنها در آن نگهداری می‌شود) باید نقشی اساسی ایفا کنند.


توکنیزاسیون حساب با هدفی غیر امنیتی

 

هدف اصلی از توکنیزاسیون محافظت از اعتبار حساب جهت افزایش امنیت است. بانک‌ها این فرصت را دارند تا نسبت به کاربری راهبردی و توانایی بالقوه توکنیزاسیون دیدی وسیع‌تر پیدا کنند. خدمات پرداخت حساب به حساب مانند پرداخت‌های موبایلی و P2P، در پی صدور قوانینی مانند PSD2 روز به روز محبوب‌تر می‌شوند. بانک‌ها می‌توانند از طریق ارائه خدمات پرداخت‌های حساب به حساب یکپارچه و فوق‌العاده ساده، از توکنیزاسیون به عنوان ابزاری جهت اعتمادسازی بیشتر برای مشتری استفاده نمایند.

 

منبع:mobilepaymentstoday
 

مشاهده مطالب مربوط به آموزش بانکداری و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
آخرین اخبار

تراز ارزی منفی مهمترین عامل کاهش ارزش پولی است

بر چه اساسی دلار ۴۲۰۰ تومانی را به افراد فاقد شناسنامه اقتصادی دادند؟!

چرا یارانه از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بیشتر نمی‌شود؟

تورم یک میلیون درصدی ونزوئلا در سال جاری/مادورو: جنگ اقتصادی عامل تورم است

هشدار یک مقام صندوق بین‌المللی پول درباره طوفان اقتصادی

عدم تصویب FATF اروپا را دلسرد می‌کند/ تسهیل واردات ارز، بر کاهش نرخ ارز در بازار موثر بود

کانال‌‎های مالی ایران با چند کشور فعال و دلار از مبادلات حذف شد

با اپلیکیشن ۶۰ بانک ملّی ایران، سر کلاهبرداران را بی کلاه بگذارید!

بانک صادرات ایران ١٢٠ هزار فقره وام قرض‌الحسنه پرداخت کرد

ثبت‌نام در برنامه هنرپیشه و ارسال کلیپ از طریق اپلیکیشن پات

«کلاهبرداری»، بیشترین جرم در فضای سایبری

عدم نیاز به شعبه و پول نقد با اپلیکیشن سکه

استفاده از رمز بانکی پویا عملیاتی شد/حذف رمز دوم ایستا ازخرداد۹۸

اعداد از ترکیب مطلوب پرتفوی «بیمه ما» سخن می گویند

افزایش سرمایه بانک‌ها قفل واحدهای تولیدی را می‌شکند

اطلاعات تصویری