0
0

ایران FATF را هم بپذیرد؛ از لیست سیاه خارج نمی‌شود

۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۶/۳۰کد خبر: 163446
یک کارشناس اقتصادی در مورد قدرت نظارتی یا تنبیهی «اف ای تی اف» گفت: این سازمان هیچ موقع توان تحریم ندارد فقط زیر ساخت اطلاعات ایجاد می کند از طرفی اجراکردن یا نکردن «اف ای تی اف» در حاکمیت و اختیار ایران است و ارتباطی به کشورهای خارجی ندارد.چنانچه ایران «اف ای تی اف» را هم بپذیرد باز هم از حالت تعلیق یا تحریم بیرون نخواهیم آمد.

عصر بانک؛مجید شاکری گفت: FATF یک نهاد ناظر است و با سازمانی ورزشی مانند فیفا فرق می کند که در صورت اجرا نکردن قوانین جدید فوتبال تیم های شرکت کننده را جریمه کند.

 

کارشناس مسائل اقتصادی در نقد پیوستن یا نپیوستن به FATF گفت: «اف ای تی اف» هیچ ارتباطی با برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) ندارد و ایران را از حالت تحریم خارج نمی کند. FATF یا « گروه ویژه اقدام مالی» یک قرارداد نیست بلکه یک سازمان بین دولتی است.

 

شاکری به بیان سابقه ایجاد این سازمان مالی بین دولتی گفت: این سازمان برای بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی بوجود آمده است و نتیجه فعالیت آن در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو «جی 7» برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.

 

شاکری با بیان اینکه مخالف FATF درایران مخالف تمام قوانین آن نیست افزود: ما با مبارزه با پولشویی مخالف نیستیم اما حتی اگر ایران FATF را بپذیرد از لیست سیاه خارج نمی‌شود.

 

او افزود: مشکل اتحادیه اروپا یا هر کشور دیگری در ارتباط با مبادلات اقتصادی با ایران FATF نیست.

 

شاکری افزود: « گروه ویژه اقدام مالی» یا همان «اف ای تی اف» سیاسی نیست بلکه کاملا اقتصادی و فنی است.

 

او گفت: اف ای تی اف در مورد پولشویی 40 توصیه و در مورد تامین مالی تروریسم 9 توصیه دارد که بر اساس آنها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند و کشور ها مختارند توصیه‌های این نهاد از طریق وضع قوانین داخلی را به اجرا دربیاورند و زمینه‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم را کاهش دهد.

 

شاکری گفت: ایران، در سال‌های گذشته تلاش کرده است با تصویب قوانین جدید، هم نظارت بر پرداخت مالیات‌ها را بیشتر کند، هم فضای کسب و کار را بهبود بخشد و هم شبهه‌ها در مورد تامین مالی تروریسم از طریق بازارهای غیرشفاف مالی را کاهش دهد.

 

کارشناس اقتصادی در مورد قدرت نظارتی یا تنبیهی «اف ای تی اف» گفت: این سازمان هیچ موقع توان تحریم ندارد فقط زیر ساخت اطلاعات ایجاد می کند از طرفی اجراکردن یا نکردن «اف ای تی اف» در حاکمیت و اختیار ایران است و ارتباطی به کشورهای خارجی ندارد.چنانچه ایران «اف ای تی اف» را هم بپذیرد باز هم از حالت تعلیق یا تحریم بیرون نخواهیم آمد.

 

/ایلنا

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


برچسب‌ها:FATF، لیست سیاه
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری