0
0

شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات دولتی فقط ۳.۵ درصد مالیات کشور را می‌پردازند

۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۸کد خبر: 171324
براساس جزئیات لایحه بودجه سال آینده، شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات وابسته به دولت فقط ۳.۵ درصد از مالیا ت۱۵۳ هزار میلیارد تومانی بودجه را تامین می کنند.

عصر بانک؛طبق لایحه بودجه سال ۹۸، بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت بالغ بر ۱۲۷۴ هزار میلیارد تومان است که به همین میزان نیز مصارف دارند. اساسا این شرکت‌ها نقشی در تامین مستقیم منابع عمومی دولت در لایحه ندارند و هر آنچه دخل به دست می‌آورند، صرف هزینه‌های خود می‌کنند.

 

البته در قبال سودی که دارند، باید مالیات بدهند. برای سال آینده این شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات وابسته به دولت بالغ بر ۵۴۲۴ میلیارد تومان مالیات خواهند داد. با این حال این ارقام پیش بینی بوده و قطعا تا عملکرد فاصله خواهد داشت.

 

سهم مالیات شرکت‌های دولتی به کل بودجه آنها در لایحه بودجه ۹۸ تنها ۰.۴۲ درصد است. نکته دیگر اینکه سال آینده قرار است ۱۵۳ هزار ۵۷۴ میلیارد تومان مالیات اخذ شود که سهم مالیات شرکت‌ها به مالیات بالغ بر ۳.۵ درصد می‌شود.

 

مسئله اینجاست که میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۹۶ بالغ بر یک میلیون و ۴۸۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده و بودجه ۸۰۰ هزار و ۵۰۲ میلیارد تومانی شرکت‌های دولتی ثبت شد.

 

اگر سهم شرکت‌های دولتی را به میزان تولید ناخالص داخلی در این سال بگیریم، حدود ۵۴ درصد سهم دارند.

 

جالب آنکه اگر بخواهیم سهم ۵۴ درصدی شرکت‌ها در تولید ناخالص داخلی کشور را به سال آینده تعمیم دهیم، حدود ۳.۵ درصد مالیات در کشور خواهد پرداخت. 

 

 

/فارس

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری