معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه بانک رفاه
0
0

آینده بانکداری با صنعت دیجیتال گره خورده است

۱۵:۰ - ۱۳۹۸/۷/۲۲کد خبر: 183409
مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بر اساس تحقیقاتی که انجام شد، ۹۸ درصد مردم سوئد دیگر برای کارهای بانکی خود به بانک مراجعه نمی‌کنند، کشور ما نیز باید طی دو تا سه سال آینده به همین درجه از تحول در نظام بانکی برسد و به سمت بانکداری دیجیتال برود.

عصر بانک؛علیرضا دلیری در رویداد رفاتک چلنج با اشاره به این که بانک رفاه در چند سال گذشته در زمینه های متعدد با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شکل جدی همکاری داشته است، گفت: فعالیت‌های نوین و فناورانه معمولا از شرکت‌های خصوصی شروع می‌شود و آن‌ها در این حیطه پیشتاز هستند اما در حوزه فناوری‌های بانکی و پولی بانک‌های ما توانسته‌اند قدم های‌خوبی بردارند. هر چند این فعالیت‌ها باید زودتر از این‌ها انجام می‌شد اما در این حد نیز می‌توان گفت اتفاق میمونی برای نهادهای پولی کشور رخ داده است.

 
وی افزود: بر اساس تحقیقی که در سوئد انجام شده، ۹۸ درصد مردم نسبت به گذشته مراجعه حضوری به بانک ندارند و در کشور ما نیز باید مسیری طی شود تا به این هدف برسیم. بانک‌ها طی چند سال گذشته رشد خوبی در الکترونیکی کردن خدمات خود داشته‌اند ولی نیازی که اکنون در دنیا حس می‌شود دیجیتالی کردن بانکداری است. در دنیای امروز، استارتاپ‌ها با استفاده از فناوری‌های نوین طوری رشد می‌کنند که به سرعت جایگزین شرکت‌های بزرگ در این زمینه می‌شوند.
 
دلیری اشاره کرد: در گذشته اگر خریدی انجام می‌شد به حضور فیزیکی مردم نیاز بود اما اکنون اکثر کسب و کارهای استارتاپی جایگزین خریدهای فیزیکی شده‌اند و بخش زیادی از مردم جامعه به جای خریدهای فیزیکی به سمت خریدهای اینترنتی رفته‌اند. همه آدم‌ها در دنیای امروز دنبال صرفه‌جویی در وقت هستند، یکی از بسترهای مهم که وقت روزانه را می‌گیرد فعالیت‌های مالی است. این‌روزها استارتاپ‌های مالی و فین‌تک‌ها آمده‌اند تا زمان را برای ما مدیریت کنند، فین‌تک‌ها این روزها به همین واسطه توسعه پیدا کرده‌اند.
 
وی گفت: اگر نتوانیم تا ۲ سال آینده بستر فعالیت برای استارتاپ‌ها را توسعه دهیم از این قافله جا خواهیم ماند، روز به روز اقبال حضور فیزیکی برای دریافت خدمات کمتر می‌شود و ما باید به همین سمت حرکت کنیم. در آینده نه چندان دور حضور فیزیکی باید برای مشاوره مالی باشد نه انجام کارهای خدماتی.
 
دلیری خاطرنشان کرد: در حوزه بانکداری فین‌تک‌ها و استارتاپ‌های مختلفی باید شکل بگیرند، حتی در بحث بدهی، تامین مالی جمعی و نظارت. این حوزه در آینده نیاز ضروری مردم است، سال گذشته استارتاپ‌های حوزه بیمه شکل گرفت و در همان ابتدا با عکس‌العمل نهادهای حوزه بیمه مواجه شد. این استارتاپ‌ها پس از مدتی بازار را به دست آوردند و به همین واسطه شرکت‌های سنتی احساس خطر کردند، شرکت‌های سنتی آن زمان به ما مراجعه کردند، من نیز به آن‌ها گفتم قطاری شروع به حرکت کرده، هر فردی سوار آن شود، برنده است و هر فردی سوار نشود جا می‌ماند.
 
وی اظهار داشت: جای خوشحالی دارد که اکنون، نهاد ناظر بر بیمه‌ها، دستورالعمل استارتاپ‌های بیمه‌ای را ابلاغ کرده اند تا این فعالیت رسما پذیرفته شود، ما تا یک سال آینده باید بیمه آنلاین را به طور کامل داشته باشیم تا این برگه‌های بیمه جمع آوری شوند.
 
مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: ضمن تشکر از کار خوب بانک رفاه برای راه اندازی شتابدهنده و برگزاری رویدادی که طی آن نیازهای حوزه بانکی را به اعلام عمومی گذاشتند تا برای حل آن‌‎ها از استارتاپ‌ها کمک بگیرند، باید بگویم که استارتاپ‌ها باعث توسعه بانک می‌شوند، یقین دارم در بستر بانک رفاه نیز این اتفاق رخ خواهد داد و شرایطی ایجاد می شود تا سنگ‌هایی که سر راه استارتاپ‌ها وجود دارد، یکی یکی برداشته شود.
 
در ادامه مراسم، تفاهم نامه‌ای بین بانک رفاه کارگران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از استارتاپ‌ها و فین‌تک‌های حوزه بانکداری با هدف توسعه زیرساخت‌های صندوق سرمایه‌گذاری برای ایده‌ها به امضا رسید.
 
/ایرنا
مشاهده مطالب مربوط به بانک و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
پربازدیدهای عصربانک
خواندنی ترین‌ها
اطلاعات تصویری