0
0

همه چیز درباره قابلیت‌های سوئیچ سبا دوی ایران ارقام

۱۵:۰ - ۱۳۹۸/۸/۱۲کد خبر: 183647
با بهینه‌سازی‌هایی که بر روی سوئیچ سبا ۲ انجام گرفته است، توان پردازشی آن به حدی رشد داشته است که در بانک‌های مذکور سوئیچ سبا TPS بالای ۱۴۰۰ را در محیط‌های عملیاتی آن بانک‌هابا موفقیت پردازش نموده است.

عصر بانک؛بیش از یک دهه از مهاجرت بزرگ سوئیچ سبا و جایگزینی سوئیچ CR2 در  بانک‌های سپه و تجارت می‌گذرد، دهه‌ای پر تلاطم و  رو به رشد برای سوئیچ سبا. تلاشی همه جانبه و غرورآمیز که موفقیتی بزرگ را برای شرکت ایران ارقام درپی داشت و آغازگر مسیری جدید  بود.  بلوغی که امروز مدیون زحمات بسیاری از کارشناسان مجرب و پرتلاشی می‌باشد که با صرف وقت و زحمات بسیار، جزء به جزء این محصول بزرگ و استراتژیک را به بهره‌وری مطلوب رسانده و شاهد ثمره‌ی آن بوده و هستند.

 

رشدی که در شبکه بانکی و گزارشات شرکت نبض افزار، مؤید توانائی و امکانات فوق‌العاده سوئیچ سبا می‌باشد.کارشناسان مجرب و توانمند معاونت نرم‌افزار شرکت ایران ارقام، طی برنامه‌ریزی صورت گرفته در اواخر سال 95 با ارائه طرح‌های جدید برای بهینه‌سازی و بروزرسانی محصول مذکور و همچنین افزودن ویژگی‌های جدید، چشم‌انداز جدیدی را برای محصول خود ترسیم نمودند.


در این راستا با جناب آقای رحیمی مدیر تولید و توسعه نرم‌افزار ایران ارقام به گفتگو نشسته ایم.


- لطفاً برایمان از مزایا و دستاوردهای سوئیچ سبا 2 بگوئید.


ماحصل کلیه تلاش‌های صورت گرفته توسط همکاران این مجموعه، سوئیچ سبا 2 با قابلیت‌های جدیدی است که نسخه‌ی اولیه‌ی آن بعد از انجام تست‌های فانکشنال و استرس تست‌های صورت گرفته، در اواخر بهمن ماه 97 در بانک سپه و در تیرماه 98 در بانک تجارت عملیاتی گردید. مطابق گزارشات شرکت نبض افزار  و براساس پایش و تحلیل اطلاعات شبکه بانکی و گزارشات جرائم، سهم جرائم تراکنش‌های ناموفق سوئیچ سبا 2 به صفر رسیده است که دستاورد بزرگی به شمار می‌رود.


با بهینه‌سازی‌هایی که بر روی سوئیچ سبا 2 انجام گرفته است، توان پردازشی آن به حدی رشد داشته است که در بانک‌های مذکور سوئیچ سبا TPS بالای 1400 را در محیط‌های عملیاتی آن بانک‌هابا موفقیت پردازش نموده و قطعاً توانمندی این سامانه را باید بیش از این در نظر گرفت. حال اینکه این توان پردازشی آن هم در محیط‌های عملیاتی، مزیتی فوق‌العاده به شمار می‌‌‌آید. لازم به توضیح است که رسیدن به این نقطه، نتیجه طراحی‌های جدید برخی ماژول‌ها و بهنیه‌سازی‌ها بر روی مدیریت threadها و Queueها بوده است. همچنین ایجاد زیرساختی برای مانتیورینگ برخط تراکنش‌های سوئیچ سبا2 به نحوی که زمان پاسخ تمامی هاست‌ها و مرکز شتاب را بصورت لحظه‌ای در سامانه مانیتورینگ به نمایش گذارد و خطاهای شبکه بانکی را براساس پارامترهای تعریف شده و پویا، نمایش دهد، دستاورد دیگری در این حوزه بوده است. این زیرساخت به نحوی ایجاد شده است که هیچ اثری منفی بر روی کارائی سوئیچ نداشته و قابلیتی را ایجاد می‌نماید که با پردازش لحظه‌ای اطلاعات تراکنش‌ها در سامانه مانیتورینگ سبا، عملکرد شبکه بانک قابل رصد و پایش باشد.


- آیا این سیستم ایمن سازی شده است؟ راهکارتان در این خصوص چه بوده است؟


موضوع امنیت اطلاعات کارت در حوزه بانکی همواره از اهمیت بالائی برخوردار است. در این حوزه نیز زیرساخت‌های لازم بر روی سوئیچ سبا 2 ایجاد گردیده است به نحوی که ارتباط با SSM یا HSM، قابلیت اجرائی و عملیاتی پیدا کرده است. حرکت بر مسیر استاندارد PKCS11، اتصال به HSMهای متنوع را میسر ساخته که خود گواه درستی حرکت در مسیر اعتلای محصولات می‌باشد.


- ویژگی منحصر بفرد این محصول چه میتواند باشد؟


یکی از موضوعات دیگری که با جدیت در سوئیچ سبا 2 در حال انجام بوده و بزودی ثمرات آن مشخص می‌گردد، High Availability به معنای واقعی می‌باشد.

موضوعی که می‌توان آن را انقلاب بزرگی در مسیر رشد و تعالی این محصول استراتژیک نامید، چراکه وابستگی نرم‌افزار به سخت‌افزار به حداقل رسیده و معماری‌های نوین در این مرحله شکل خواهد گرفت. افزودن این قابلیت قطعا Scalability را به دنبال خواهد داشت و توان پردازشی و کیفیت و دسترس‌پذیری را به بالاترین حد ممکن خواهد رساند. چیزی که امروزه شبکه بانکی کشور بدان نیز مبرم دارد.


- آیا نکته دیگری در این خصوص برای خوانندگان دارید؟


ذکر این نکته خالی از لطف نیست که فرآیندهای بهینه‌سازی و ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات جدید در سوئیچ سبا 2 در حال انجام بوده و قطعاً روزهای بهتری برای این محصول استراتژیک در پیش خواهدبود.


در آخر از زحمات تیم سوئیچ سبا و همکاران سابق این تیم که در سمت‌های مدیریتی و کارشناسی در شرکت ایران ارقام خدمات شایان و ارزنده را ارائه نموده‌اند و موفقیت امروز و فردای  این محصول را به سهم خود رقم زده‌اند، تشکر و قدردانی می‌نمایم.

مشاهده مطالب مربوط به بانک و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
پربازدیدهای عصربانک
خواندنی ترین‌ها
اطلاعات تصویری