0
0

تفاوت خدمات بانکی در ایران و کانادا

۱۲:۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۸کد خبر: 186537
نظام بانکی ایران به دلیل تحریم‌ها، شرایط خاص اقتصادی و عدم رعایت بسیاری از قوانین بین‌المللی هر روز از بانکداری بین‌المللی دورتر می‌شود.

عصر بانک؛ با فاصله گرفتن و جدا افتادن بانکداری ایران از دنیا، صنعت بانکداری و پرداخت خاص ایران شکل گرفته است. بانکداری که با نمونه‌های استاندارد دنیا مخصوصاً در موضوعاتی مثل نظام کارمزدی و نرخ سود و تسهیلات که از شرایط اقتصادی و تورمی کشور نشات می‌گیرد، فاصله زیادی دارد و در بخش‎هایی مثل خدمات بانکداری الکترونیک به نمونه‌های استاندارد دنیا نزدیک است. به همین دلیل و برای آشنایی بیشتر با شرایط بانکداری در کانادا که ایرانیان زیادی به آن مهاجرت کرده‌اند، عصر بانک با علیرضا سمیعی، کارشناس بانکی که در کانادا اقامت دارد گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

 

علیرضا سمیعی، کارشناس بانک

 

«اگر فکر می‌کنید در کشورهای خارجی همانند آمریکا و کانادا دزدی و کلاهبرداری صورت نمی‌گیرد؛ سخت در اشتباه هستید». سمیعی در ابتدا با بیان این مطلب، اظهار داشت: «کلاهبرداری‌های حرفه‌ای از کشورهای صنعتی و پیشرفته شروع شد؛ زیرا سیستم بانکداری پیشرفته ابتدا در این کشورها ایجاد شده و به تدریج این سیستم به سایر کشورها همانند ایران رسیده است.»

 

این کارشناس بانکی در ادامه به بیان تدابیری پرداخت که در کشور کانادا برای مقابله با سرقت و کلاهبرداری‌های مالی اندیشیده شده است. او به چگونگی فرایند انتقال پول در این کشور اشاره کرد و گفت: «در کشور کانادا انتقال وجه بین بانکی از طریق ایمیل انجام می‌شود و چیزی به عنوان خدمات کارت به کارت وجود ندارد. هر فردی در سیستم بانکی برای خود یک ایمیل معتبر تعریف می‌کند و از طریق همان ایمیل و شماره تلفن مخصوص به خود می‌تواند از تمامی حساب‌های خود در بانک‌های مختلف به حساب دیگران پول انتقال دهد. انجام اینکار بسیار راحت است.»

 

به گفته سمیعی اگر شخصی با داشتن آدرس ایمیل شخص دیگری قصد داشته باشد برای او پول واریز کند بعد از انجام عملیات، به ایمیل شخص گیرنده پیام واریز ارسال خواهد شد تا او تصمیم بگیرد که پول به کدام حساب بانکی‌اش واریز شود. در ضمن او تاکید کرد که سقف مجاز برای انتقال پول برای هر فردی با توجه به سوابق مالی او متغیر است.

 

سمیعی همچنین در رابطه با چگونگی نحوه دسترسی مشتریان بانک‌ها به اپلیکیشن‌ها بانکی همانند موبایل بانک برای انجام عملیات مالی بیان کرد: «در گوشی‌های هوشمند، شخص از طریق اثرانگشت می‌تواند وارد موبایل بانک خود شده و عملیاتی همچون جابه‌جایی پول و پرداخت قبوض را انجام دهد.»

 

سمیعی در ادامه با اشاره به کاربران اپلیکیشن‌های بانکی که گوشی آنها به هر دلیلی مجهز به اثرانگشت نیست، افزود: «در این شرایط، هنگام درخواست برای ورود به موبایل بانک برای مشتری رمز یک‌بارمصرف پیامک می‌شود. در این روش نیازی به نصب اپلیکیشن دیگری نیست و شخص با وارد شدن به اپلیکیشن موبایل بانک خود تنها کافی است رمز یکبار مصرف را وارد کند. در این اپلیکیشن نام کاربری ذخیره شده است اما لازم است رمز عبور هر بار وارد شود. با ثبت نام کاربری و رمز عبور، رمزیکبارمصرف برای شخص ارسال می‌شود و بعد از ورود به موبایل بانک می‌تواند از خدمات آن استفاده کند.»

 

تسویه پول

 

او در ادامه به بیان راهکار دیگری پرداخت که از سرقت و کلاهبرداری بانکی جلوگیری می‌کند و در این رابطه توضیح داد: «اگر با کارت اعتباری خریدی انجام دهید، از حسابتان به صورت آنی پولی کسر نمی‌شود. این پول در حال معلق باقی می‌ماند تا بانک مبدا تراکنش انجام شده را تأیید کند. برای مثال اگر شخصی که در بانک TD کانادا حساب دارد، در آمریکا هک ‌شود. او می‌تواند با بانک تماس بگیرد و جلوی حسابش را ب‌بندد؛ در نتیجه برداشتی از حسابش صورت نمی‌گیرد.»

 

سمیعی با بیان اینکه امنیت حساب‌های بانکی در کانادا از طریق ایمیل و شماره تلفن تأمین می‌شود و کارت‌های بانکی رمز ندارند. ، افزود: «رمز، فقط زمانی استفاده می‌شود که شخص قصد داشته باشد از دستگاه عابر بانک پول برداشت کند یا اینکه بخواهد در شعبه بانک از Pin Pad استفاده کند.ولی برای دیگر عملیات بانکی از شماره کارت، تاریخ انقضا و cvv2 پشت کارت استفاده می‌شود.»

 

کارمزد خدمات بانکی

 

او همچنین در رابطه با کارمزدی که بانک‌ها بابت ارائه خدمات بانکی در کانادا از مشتریان خود دریافت می‌کنند، نیز توضیح داد. به گفته سمیعی استفاده از خدمات موبایل بانک و اینترنت بانک در این کشور رایگان است اما برای بقیه تراکنش‌ها چند مدل حساب داریم.

 

بانک‌های کانادا به افرادی که تازه وارد این کشور شده‌اند امتیاز اعتباری می‌دهند تا تراکنش‌های بانکی‌شان شش ماه تا یک سال رایگان انجام شود. او با بیان این مطلب خاطر نشان کرد: «اما در حالت عادی مشتریان بانک‌ها بین ۱۲ تا ۱۶ دلار ماهانه می پردازند تا بتوانند تراکنش انجام بدهند.»

 

قوانین چک

 

به گفته سمیعی اگر در کانادا مشخص شود چک صادر شده توسط شخص موجودی ندارد، حتی اگر چک بعدا پاس شود، بانک حساب شخص را بدون در نظر گرفتن رقم چک ۴۸ دلار جریمه می‌کند.

 

یکی دیگر از قابلیت‌های جالب موبایل بانک‌ها در کانادا، check deposit است و این امکان را فراهم می‌کند که شخص بتواند آنلاین از چکی که دارد عکس بگیرد و بخشی از آن را به حساب واریز کند. این کارشناس بانکی درباره این قابلیت اینگونه توضیح داد: «در کانادا چک‌ها یکپارچه‌سازی نشده و چک هر بانک مختص به آن بانک است اما یک سری از آیتم‌ها در چک‌ها مشترک و یکسان است.»

 

او در ادامه تاکید کرد: «با بارگذاری عکس چک در موبایل بانک ۶۵۰ دلار رقم آن در لحظه به حساب شخص واریز می‌شود و مابقی بسته به رقم چک بین سه تا پنج روز کاری به حساب شخص واریز خواهد شد. با مراجعه حضوری به بانک برای نقد کردن چک نیز همین روند طی خواهد شد. در واقع اینگونه نیست که چک در لحظه تبدیل به پول شود.»

 

نرخ سود سپرده و  شرای دریافت تسهیلات بانکی

 

سمیعی درباره نرخ سود سپرده و تسهیلات بانک‌ها در کانادا عنوان کرد: «برای مثال بانک TD به حساب پس‌انداز من 2.99 سود می‌دهد. در بانک دیگری اگر موجودی حسابم از پنج هزار دلار بالاتر باشد 3.75 سود به حساب سپرده‌ام تعلق خواهد گرفت. برای گرفتن وام هم همین شرایط وجود دارد.»

 

او با اشاره به اینکه در کانادا مدل‌های وام بسیار متنوع است، خاطرنشان کرد: «در این کشور مغازه‌های کوچک تحت عناوینی همچون "کش‌وی" و یا "کش‌وان" وجود دارد. با مراجعه به این مکان‌ها متصدیان آن بعد از گرفتن عکس گواهینامه رانندگی به شما ۳۰۰ دلار در لحظه پول می‌دهند. این راهکار برای مواقعی است که به پول نیاز فوری دارید. مؤسسات مالی نیز با بهره بالاتری حدود ۳۰ هزار دلار وام پرداخت می‌کنند.»

 

او با تاکید بر اینکه شرایط اخذ وام از بانک‌ها در این کشور همانند ایران دشوارتر است، افزود: «بانک‌های کانادا ۵ تا 6 برابر درآمد سالانه کل خانواده وام مسکن می‌دهند. برای مثال اگر زن‌وشوهری در سال 80 هزار دلار درآمد داشته باشند 450 هزار دلار وام با مهلت بازپرداخت 30 یا 20 ساله به آنها پرداخت می‌شود. اگر شخص وام‌گیرنده شش ماه فیش حقوقی و برگه مالیات داشته باشد، سود وام او کاهش پیدا می‌کند. سود وام مسکن از ۱.۹۹ تا ۵.۹۹ متغیر است.»

 

سمیعی در ادامه تاکید کرد: «برای خرید ماشین، شخص باید به صورت نقد ۲۰ درصد کل مبلغ را پرداخت کند و مابقی آن را می‌تواند از بانک وام بگیرید. سود این وام از ۴.۹۹ تا ۶.۹۹ متغیر است؛ و سقف سودی که از آن اطلاع دارم ۶.۹۹ است.»

 

به گفته او برای خرید لوازم خانگی نیازی به اخذ وام نیست و فروشگاه‌ها به خریداران اعتبار می‌دهند. برای مثال اگر شخصی بخواهد تا سقف دو هزار دلار صرف خرید مبل کند؛ بعد از چک کردن کارت اعتباری، مبلغی که باید به صورت نقد پرداخت کند مشخص می‌شود و مابقی مبلغ را طی یک یا دو سال باید پرداخت می کند.

 

چه مدارکی برای اخذ وام لازم است؟

 

سمیعی درباره مدارکی که برای اخذ وام بانکی در کانادا احتیاج است، توضیح داد: «برای وام گرفتن به کپی کارت ملی، شناسنامه و... احتیاجی نیست و تنها امتیاز اعتباری شخص ضمانت وام می‌شود. متاسفانه این مساله در ایران بعد از گذشت حدود 20 سال بحث و ارائه راهکارهای متفاوت به جایی نرسیده است.»

 

شرایط اخذ کارت اعتباری

 

او در پایان درباره شرایط اخذ کارت اعتباری افزود: «زمانی که قصد داشتم کارت اعتباری دومم را دریافت کنم از من برای بررسی کردن اعتبارم اجازه خواستند. (به این دلیل که بررسی اعتبار هر ماه یک‌بار مجاز است و بیش از این باعث می‌شود امتیاز اعتباری شخص کاهش پیدا کند.) بعد از استعلام اعتبارم مشخص شد که امتیاز اعتباری من ظرف هفت ماه از 600 به ۷۳۴ رسیده است و بدون هیچ شرایطی در همان لحظه می‌توانستم کارت اعتباری با مبلغ 1500 دلار دریافت کنم. البته امکان دریافت کارت اعتباری تا سقف سه هزار دلار نیز بعد از ثبت و بررسی درخواست من وجود داشت.»

مشاهده مطالب مربوط به بانک و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری