0
0

دهه‌ جدید، روش‌های پرداخت جدید / سال ۲۰۲۰ حرکت به سمت جامعه‌ بدون پول نقد

۹:۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱کد خبر: 186561
با افزایش تعداد گزینه‌های در دسترس برای پرداخت غیرنقدی مانند کیف پول‌های دیجیتال، پوشیدنی‌ها و اپلیکیشن‌های پرداخت موبایلی برای هر نوع از خرید، کم کم دنیا به سمت جوامع بدون نیاز به پول نقد می‎رود.

 به گزارش گروه تحقیق و ترجمه عصر بانک؛ چون تراکنش‌های غیرنقدی هر سال در حال افزایش هستند. تعداد کم‌تری از مردم در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه حتی برای خریدهای بسیار کوچکشان از پول نقد استفاده می‌کنند. بنابراین احتمال اینکه دنیا به سمت جوامع بدون نیاز به پول نقد می‎رود کاملا درست است.

 

در همین رابطه فدرال رزرو (Federal Reserve) گزارش کرده که بیش از ۸۰ درصد تراکنش‌ها در آمریکا از طریق روش‌های غیرنقدی مانند کارت‌های اعتباری و دبیت، کیف پول‌های دیجیتال و پوشیدنی‌ها پرداخت شده‌اند. به دلیل اینکه روش‌های پرداخت غیرنقدی ساده هستند. اما آیا کشورهای مختلف کاملا به جوامع بدون پول نقد تبدیل خواهند شد؟ احتمالا نه به این زودی و به دلایل زیر.

 

یک جامعه‌ بدون پول نقد برای افراد بدون حساب بانکی مشکل ایجاد می‌کند

 

در حالی که امروزه بیش‌تر مردم از گزینه‌های بدون پول نقد مانند کارت‌های اعتباری و دبیت استفاده می‌کنند، این روش‌ها به سادگی برای همه ممکن نیست. در سال ۲۰۱۸ فدرال رزرو تخمین زده که ۵۵ میلیون آمریکایی بدون حساب بانکی وجود دارند که ۲۲ درصد از خانوارها را تشکیل می‌دهند.

 

طبقاتی بودن جوامع بدون پول نقد

 

یک جامعه‌ی بدون پول نقد بدین معنی است که میلیون‌ها نفر از مردم بدون حساب بانکی در ایالات متحده باید به دنبال یافتن راهی برای پرداخت برای حتی خرید ابتدایی‌ترین کالاها و خدمات باشند. در این صورت، یک جامعه‌ی بدون پول نقد ذاتا طبقاتی خواهد بود.

 

به علاوه، سختی‌های جامعه‌ بدون پول نقد می‌تواند افراد و جوامع رنگین پوست را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از شرکت‌های بیمه اعلام کرده که ۱۶.۹ درصد از خانوارهای سیاه پوست و ۱۴ درصد خانوارهای اسپانیایی در سال ۲۰۱۷ بدون حساب بانکی بودند. در حالی که این آمار برای سفیدپوست‌ها ۳ درصد بود.

 

عقب نشینی در برابر گرایش به جامعه‌ بدون پول نقد

 

برخی کشورها، شهرها گام‌های فعالانه‌ای در نظر گرفتند تا بتوانند با دسترسی به گزینه‌های پرداخت دیگر، از آن‌ها استفاده کنند. برای مثال، فیلادلفیا اولین شهری بود که قانون منع اجباری شدن فروشگاه‌های بدون پول نقد را در فوریه ۲۰۱۹ تصویب کرد‌.

 

به علاوه، شرکت‌هایی مانند آمازون تلاش‌هایی برای پذیرش مشتریانی که از پول نقد استفاده می‌کنند، صورت داده‌‌اند. آمازون پی‌کد که در ماه سپتامبر وارد بازار ایالات متحده شد، به مشتریان امکان می‌دهد تا موارد مورد نظرشان را به صورت آنلاین در آمازون خرید کنند، سپس در وسترن یونیون (Western Union) به صورت نقدی پرداخت کنند.

 

روش‌های بدون پول نقد مشکلات خودشان را دارند، بنابراین روش‌هایی جدید در حال توسعه هستند

 

با این حال ، افزایش محبوبیت روش های پرداخت بدون پول ، نشانگر قدرت آنهاست.بسیاری از مشتریان هرگز پول نقد همراه نمی‌برند و خریدهای‌شان را با کارت یا اپلیکیشن یا یک پوشیدنی که تجربه مشتریان را به دلیل راحتی بهبود می‌دهد، پرداخت می‌کنند. بنابراین، اگر کاملا به دنبال یک جامعه‌ی بدون پول نقد نباشیم، مردم می‌توانند انتظار داشته باشند که روش‌های پرداخت نقدی در دسترس‌شان باشد.

 

یکی از ابتکارات جدید پرداخت غیرنقدی فروشگاه‌های فیزیکی آمازون (Amazon Go) است که از تکنولوژی جدید و دوربین‌ها برای ارائه‌ی یک تجربه‌ی خرید یکپارچه به مشتریان استفاده می‌کنند. مشتریان می‌توانند وارد یک فروشگاه فیزیکی آمازون شوند، آیتم خرید مورد نظرشان را بردارند و آن‌جا را ترک کنند. همان‌طور که خارج می‌شوند، هزینه‌ی خرید به صورت اتوماتیک از حساب آمازونشان پرداخت می‌شود.

 

برای مشارکت آمازون در برنامه ممنوعیت اجبار به خرید غیرنقدی، فروشگاه آمازون واقع در سانفرانسیسکو از طریق فردی که خروج مشتریان را چک می‌کند، پول نقد را می‌پذیرد.

 

انتظار گزینه‌های بیش‌تر غیرنقدی را داشته باشید، اما با پول نقد خداحافظی نکنید

 

به گزارش عصربانک، اگرچه خیلی بعید است که همه کشورها به زودی تبدیل به کشوری کاملا غیرنقدی شوند، اما مردم هنوز می‌توانند انتظار داشته باشند که گزینه‌های غیرنقدی برای توسعه‌ی تکنولوژی‌های پرداخت و راهکارهای جدید ایجاد شود. این باعث می‌شود که گرایش به پرداخت غیرنقدی ادامه یابد ولی در عین حال اطمینان ایجاد می‌کند که روش‌های پرداخت جدید از اجبار به خرید غیرنقدی جلوگیری کنند.

 

ترجمه از paymentsjournal

مشاهده مطالب مربوط به بانک و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری