0
1

بانکداری تلویزیونی (TV BANKING) چیست؟

۱۴:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱کد خبر: 39734
دنیای امروز به سرعت شاهد پیشرفت فناوری IT می باشد با گذشت هر ساعت یا شاید هر لحظه تکنولوژی جدیدی از IT به عرصه ظهور می رسد . بانکداری نوین و الکترونیکی نیز همسو با این پیشرفت صنعت IT درصدد به کارگیری بهترین و ساده ترین ابزار و تکنولوژی جهت ارائه خدمات بهتر و مطلوب تر به مشتریان می باشد.از جمله تکنولوژی های جدیدی که انتظار می رود در آینده نزدیک وارد شبکه بانکی کشور گردد خدمتی است نوین به نام بانکداری تلویزیونی.

عصر بانک؛بانکداری تلویزیونی عضوی از خانواده بانکداری از راه دور می باشدکه شما راقادر به دریافت اطلاعات در مورد حساب و عملیات بانکی  خود از طریق دستگاه تلویزیون می سازد.تصور کنید در حال تماشای مسابقه فوتبال هستید و یا سریال مورد علاقه خود را از تلویزیون مشاهده می کنید هم زمان  قادر به کنترل اطلاعات سپرده ها ، تسهیلات وانجام عملیات بانکی خود می باشید.بله تعجب نکنید این امر واقعیت دارد و نزدیک به 4 سال است که در دنیا اجرا می گردد.

 

برای استفاده از این سرویس کافیست دیش و یا آنتن متصل به تلویزیون خود راتنظیم کرده و با استفاده از دستگاه کنترل از راه دور از این خدمت بهره مند شوید.هرچند این خدمت با استفاده از دستگاه تلویزیون دریافت می شود اما فناوری پیشین امکان پاسخگویی یه نیازهای بانکداری تلویزیونی را ندارد.با توجه به هموارتر بودن استفاده از بانکداری تلویزیونی نسبت به بانکداری اینترنتی  و تلفنی مشتریان تمایل بیشتری به استفاده از این خدمت دارند.در مقایسه با بانکداری اینترنتی با استفاده از این سرویس دیگر احتیاج به کامپیوتر و اشتراک اینترنت ندارند و درمقایسه با بانکداری تلفنی دارای مزیت نمایش اطلاعات برای مشتریان می باشد.

 

در حال حاضر این سرویس با توجه به نوع گیرنده تلویزیون مشتری (آنالوگ- دیجیتال) به دو صورت ارائه می گردد:

 

1-در فناوری سنتی انتقال محتوا از فرستنده به تلویزیون به صورت آنالوگ و یک طرفه صورت می گیرد.

 

2-در فناوری جدید انتقال محتوا از فرستنده به تلویزیون به صورت دیجیتال درآمده و امکان برقراری ارتباط دوسویه  را میان بانک و مشتری فراهم می کند.با استفاده از این سرویس مشتریان میتوانند از خدمات مالی از جمله :انتقال وجه،پرداخت قبوض، صورتحساب و... استفاده نمایند.

 

این خدمت برای اولین بار در سال 1999 در اروپا و بانک HSBC انگلیس بر روی تلویزیون های کابلی دیجیتال ارائه کرد و مشترکین آن با فشردن دکمه Interactive بر روی کنترل تلویزیون از طریق شبکه sky  میتوانندبه صفحه بانکداری  HSBC  دسترسی پیدا کنند.مشتریان در ازای دریافت این خدمات هیچ هزینه اشتراک اولیه ای پرداخت نمی کنندتنها بر حسب میزان حضور خود در این شعبه مجازی مبلغی را به شبکه تلویزیونی می پردازند.در قاره آسیا هم اکنون در کشور هند وچین این خدمت ارائه می گردد. درهنداین خدمت توسط بانک ICICI به مشتریان ارائه می گرددوبر روی 98 کانال تلویزیونی هند فعال می باشد، مشتریان این بانک کافیست یکی از این 98 کانال را انتخاب و عملیات بانکی مورد نظر خود را انجام دهند.

 

به گزارش عصربانک، در نوع دیگری از این خدمت بانک Multi choice  در افریقای جنوبی به وسیله یک کانال جدید و اختصاصی به ارائه خدمات به مشتریان می پردازد، به این ترتیب که این شبکه تلویزیونی بدون دریافت هیچ هزینه اضافه ای از مشتریان به ارائه اطلاعات کلی در مورد محصولات استاندارد بانک ،نرخ سودها، نرخ وام ها و انواع وام ها، اطلاعات بیمه ای، اطلاعات تماس و همچنین وقایع خاص بانک می پردازد.

مشاهده مطالب مربوط به آموزش بانکداری و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری