0
0

مالیات مشاغل چند درصد افزایش خواهد یافت؟

۱۵:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۱کد خبر: 39755
در حالی که دولت پیشنهاد افزایش ۱۸ درصدی مالیات بر مشاغل را در بودجه سال ۹۴ ارائه کرده بود، کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی آن را به ۲۲ درصد افزایش داد.

عصر بانک؛عملکرد 9 ماهه مالیات بر مشاغل در سال جاری، 2100 میلیارد تومان بوده که پیش‌بینی شده این رقم تا پایان سال به 3100 میلیارد تومان افزایش یابد.

 

دولت در لایحه بودجه 94 این رقم را با افزایش 18.7 درصدی 3600 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود که کمیسیون تلفیق با افزایش 22 درصدی آن را به 3780 میلیارد تومان رساند.

 

مالیات بر درآمد مشاغل را افرادی که اصطلاحا به آنها کسبه، اصناف، پیشه‌وران و صنعتگران گفته می شود، پرداخت می‌کنند.

 

همچنین سایر افرادی که به صورت شخص حقیقی بابت درآمد حاصل از اشتغال به مشاغل آزاد و به طور انفرادی یا با مشارکت مدنی فعالیت دارند، به تفکیک بندهای الف، ب و ج ماده 96 قانون مالیاتهای مستقیم مشمول مالیات بر درآمد مشاغل می‌شوند.

 

مشاغل بند الف ماده 96 قانون مالیاتهای مستقیم شامل مشاغلی است که مکلف به ثبت فعالیتهای شغلی خود در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت هستند؛ بر این اساس بازرگانان، صاحبان موسسات حسابرسی، مهندسی، تبلیغاتی و بازاریابی، موسسات حمل و نقل موتوری‌، زمینی‌، دریایی ‌و هوایی، بهره‌برداران معادن، صاحبان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی، صاحبان مراکز آموزشی و پرورشی‌، آموزشگاه‌های آزاد، مدارس غیر انتفاعی‌، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی‌، صاحبان بیمارستانها، آسایشگاهها، درمانگاهها، خانه‌های سالمندان‌، صاحبان هتل‌ها، بنکداران و عمده فروشی‌ها در این گروه قرار می‌گیرند.

 

مشاغل موضوع بند ب ماده 96 قانون مالیاتهای مستقیم، مشاغلی هستند که مکلف به ثبت فعالیتهای شغلی خود در دفتر مشاغل هستند.از جمله صاحبان این مشاغل می‌توان به صاحبان کارگاههای صنعتی و ساختمانی، تاسیسات فنی و صنعتی، وکلا و مشاوران حقوقی، پزشکان و دندانپزشکان، کارگزاران و حق العمل‌کاران، صاحبان مراکز فرهنگی هنری‌، فرهنگسراها، سینماها، مشاغل فیلمبرداری‌، صاحبان آزمایشگاهها و رادیولوژی‌ها، میهمانسراها، مسافرخانه‌ها، دفاتر اسناد رسمی، صاحبان تعمیرگاه‌های مجاز و اتوسرویسها، نمایشگاه‌های اتومبیل، سازندگان و فروشندگان طلا و جواهرات، صاحبان دفاتر خدمات ارتباطی، صاحبان مهدکودک‌ها و پیش دبستانی،دفاتر خدمات پیک موتوری،‌دفاتر مسافرتی و جهانگردی، شیرینی فروشان و قنادی‌ها،کارگاههای تولید نان فانتزی و مصالح فروشی‌ها اشاره کرد.

 

صاحبان مشاغل موضوع بند ج ماده 96 قانون مالیاتهای مستقیم نیز تمام مشاغلی هستند که مشمول مقررات بندهای (الف) و (ب) این قانون نیستند و مکلفند صورت خلاصه وضعیت درآمد و هزینه خود را طبق ضوابط و نمونه‌های تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور نگاهداری کنند.

 

/ایسنا

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری