0
0

جدول و نمودار/ معکوس شدن روند هفتگی سکه و دلار

۹:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۹کد خبر: 44759
درحالی‌که در آخرین هفته بهمن‌ماه روند قیمتی سکه و دلار کاهشی بود، در اولین هفته اسفندماه مسیر حرکتی این دو کالا معکوس شد.

عصر بانک؛سکه و دلار در هفته گذشته به ترتیب رشد 2/ 2 و 7/ 0 درصدی را تجربه کردند. البته در مقایسه این پنج‌شنبه نسبت به پنج‌شنبه ماقبل این میزان به نیم درصد برای  سکه می‌رسد. این رشد هفتگی در حالی ثبت شد که در روز پنج‌شنبه بهای دلار با 5 تومان کاهش به 3440 تومان رسید و قیمت سکه نیز تغییری را نسبت به روز چهارشنبه ثبت نکرد و مانند پنجمین روز هفته با قیمت 998هزار تومان معامله شد.

 

بازی اونس با سکه
سکه در آخرین روز هفته پیش، تحت‌تاثیر نوسانات طلای جهانی تغییرات قیمتی خود را به ثبت رساند. در مقاطعی از روز پنج‌شنبه با نزدیک شدن طلای جهانی به محدوده 1220 دلار، بهای سکه در بازار داخلی تا قیمت یک میلیون تومان بالا رفت، اما با نزولی شدن روند اونس در ساعات انتهایی روز، قیمت سکه در بازار داخلی با کاهش مواجه شد و نهایتا سکه با 2 هزار تومان کاهش روی عدد 998 هزار تومان ایستاد، رقمی که تغییری نسبت به روز چهارشنبه نداشت. عدم تغییر قیمت سکه در حالی اتفاق افتاد که از دومین روز هفته گذشته بهای سکه در مسیر افزایشی قرار گرفته بود. سکه که شنبه گذشته با 17 هزار تومان کاهش تا رقم 976 هزار تومان پایین آمده بود، در ادامه هفته و تا روز چهارشنبه تنها رنگ افزایش را به خود دید. روزهای یکشنبه و دوشنبه بهای سکه 6 هزار تومان بالا رفت و قیمت این دارایی با ارزش تا رقم 982 هزار تومان بالا رفت. در ادامه این روند افزایشی، روز سه‌شنبه بهای سکه با 5 هزار تومان رشد به 987 هزار تومان رسید، هر چند که بیشترین افزایش هفتگی سکه در روز چهارشنبه اتفاق افتاد. در پنجمین روز هفته بهای سکه با 11هزار تومان افزایش در آستانه یک میلیون تومان قرار گرفت و به قیمت 998 هزار تومان رسید. البته روز پنج‌شنبه بهای ربع سکه و نیم سکه تحت‌تاثیر افزایش تقاضا با رشد رو‌به‌رو شدند. در این روز نیم سکه با 8 هزار تومان افزایش به 517 هزار تومان و ربع سکه با 6 هزار تومان رشد به 286 هزار تومان رسید. رشد این دو کالا موجب شد که بهای نیم سکه و ربع سکه به ترتیب با 4/ 4 و 3/ 4 درصد رشد روبه‌رو شوند.

 

توقف دلار در محدوده 3440 تومان
درحالی‌که شنبه گذشته بهای دلار با 5 تومان کاهش به قیمت 3415 تومان رسیده بود، در روزهای یکشنبه و دوشنبه قیمت شاخص بازار ارز افزایش یافت. روز یکشنبه بهای دلار با 10 تومان افزایش به 3425 تومان و روز دوشنبه با 15 تومان رشد به 3440 تومان رسید. نوسان روز دوشنبه بیشترین تغییر قیمتی دلار در 2 هفته پیش از آن بود. به گفته فعالان «سقوط سکه و رشد تقاضای سکه بازان برای دلار» در کنار «افزایش تقاضا برای ارز مسافرتی» و «هیجانات روانی ایجاد شده پیرامون برخی اظهارات در مذاکرات هسته‌ای» از جمله عوامل رشد دلار در روز دوشنبه بود. پس از افزایش 15 تومانی روز دوشنبه فضای بازار ارز تا حدی آرام شد و دلار روز سه‌شنبه تغییر قیمتی را تجربه نکرد. روز چهارشنبه بهای دلار 5 تومان افزایش یافت، اما کاهش 5 تومانی روز پنج‌شنبه قیمت دلار را به نرخ 3440 تومان روز دوشنبه بازگرداند.

 

 

 

 

/دنیای اقتصاد

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری