0
0

قدرت مالی رو به افزایش ایران چالشی برای عربستان و مالزی

۱۱:۵۵ - ۱۳۹۴/۲/۲کد خبر: 49747
گالف تایمز طی گزارشی نوشت با رفع تحریم ها علیه ایران انتظار می رود پتانسیل ایران در بخش مالیه اسلامی آزاد شود و این کشور سلطه مالزی و عربستان در این بخش را به چالش بکشد.

عصر بانک؛  پایگاه خبری گالف تایمز طی گزارشی نوشت با رفع تحریم ها علیه ایران انتظار می رود پتانسیل ایران در بخش مالیه اسلامی آزاد شود و این کشور با ورود به عرصه جهانی سلطه مالزی و عربستان در این بخش را به چالش بکشد.

 

ایران بزرگترین سیستم بانکی اسلامی را در جهان دارد و دارایی های تحت قانون شریعت در این کشور بالغ بر 482 میلیارد دلار می شود که این رقم یک چهارم کل دارایی های بانکی اسلامی در جهان و بیشتر از مجموع دارایی های بانکی اسلامی عربستان، مالزی و امارات است. دارایی های بانکی ایران همچنین 10 برابر دارایی های بانک های اسلامی قطر است.


در عین حال سیستم بانکی ایران تاکنون و به دلیل تحریم ها حضوری حاشیه ای در نظام بانکی جهان داشته است و بنابراین نتوانسته از مزایای رشد سریع بانکداری اسلامی در جهان بهره ببرد.


بر اساس این گزارش کل نظام بانکی ایران بر اساس قوانین اسلامی قرار دارد و هیچ بانکی بر اساس نظام سرمایه داری در این کشور فعالیت نمی کند.
بر اساس بررسی های مجله بنکر بانک ملی ایران با دارایی 76.6 میلیارد دلاری و بانک ملت با دارایی 72.6 میلیارد دلاری دو رتبه نخست بزرگترین بانک های ایران را به خود اختصاص داده اند. بزرگترین بانک غیر ایرانی که بر اساس قوانین شریعت کار می کند بانک سعودی الرجحی است که دارایی آن 71.3 میلیارد دلار است.


از 15 بانک بزرگ اسلامی در جهان 8 بانک متعلق به ایران هستند.


در عین حال بانک های ایرانی وضعیت خوبی از نظر سودآوری ندارند و همچنین به دیلیل سیاست های نامناسب پولی یکی از بالاترین دارایی های سمی را در خاورمیانه دارند. دارایی های سمی بانک های ایرانی پس از لیبی و یمن بیشترین رقم در خاورمیانه است.


ارزش دارایی های سمی ایران به طور رسمی 32 میلیارد دلار اعلام شده اما رقم واقعی دو برابر این رقم است.


فعالیت دولت جدید ایران با سیاست آشتی جویانه به همراه لغو تحریم ها در سال جاری می تواند وضعیت نظام بانکی ایران را به طور کلی تغییر دهد و منجر به ورود سرمایه گذاران خارجی به این سیستم، تدوین مقررات جدید بانکداری و تاسیس یک نظام رتبه بندی اعتباری محلی شود.
روحانی پیش تر از قصد خود برای راه اندازی و توسعه بازار صکوک در ایران خبر داده است. اوراق قرضه اسلامی برای نخستین بار در سال 1994 در ایران انتشار یافت و از آن زمان به طور مکرر برای پروژه های شهری و زیرساختی انتشار یافته اند.


بانک های ایرانی در حال حاضر از قراردادهای مشارکتی که نوعی از صکوک است استفاده می کنند. این در حالی است که مرابحه و اجاره محبوبیت بیشتری در خارج از ایران دارند و می توانند در کانون توجه بانک های ایرانی قرار گیرند. همچنین برنامه هایی برای توسعه صکوک در مناطق آزاداقتصادی ایران وجود دارد.


در عین حال سوال اساسی این است که آیا با توجه به تورم بالای 15 درصد چنین اوارق صکوکی به پول محلی و ارز خارجی منتشر خواهد شد.

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری