0
0

دو دلیل افزایش بدهی بانک‌های غیردولتی به بانک مرکزی

۱۸:۰ - ۱۳۹۴/۳/۵کد خبر: 53226
یک کارشناس بانکی کاهش منابع بانک‌های دولتی در بازار بین بانکی و ممنوعیت جذب سپرده موسسات غیرمجاز را دو عامل اصلی، اضافه برداشت ۸۳۰ درصدی بانک‌های غیردولتی از منابع بانک مرکزی عنوان کرد.

عصر بانک؛سید کمال سیدعلی درخصوص دلیل رشد 830 درصدی بدهی بانک‌های غیردولتی به بانک مرکزی در سال 93، اظهارداشت: سال گذشته بانک‌های دولتی به دلایل مختلفی از جمله تسهیلات تکلیفی و معوقات بانکی، منابع خود را از بازار بین بانکی خارج کردند و همین مساله بانک‌های خصوصی را با مشکل نقدینگی مواجه کرد.

 

وی افزود: برخی بانک‌های خصوصی بخشی از منابع خود را از طریق بازار بین بانکی تامین می‌کردند اما با کاهش منابع در این بازار نرخ سود آن از 22 درصد به 28 درصد افزایش یافت و آنها در دریافت منابع با مشکل مواجه شدند.

 

مدیرعامل سابق بانک ایران زمین با بیان اینکه سال گذشته مجموعه بدهی سیستم بانکی و اضافه برداشت آنها از بانک مرکزی بیشتر شد، تصریح کرد: یکی دیگر از دلایل این افزایش بدهی، ممنوعیت جذب سپرده موسسات غیرمجاز بود؛ این الزام بانک مرکزی برای بانک‌ها که اقدام درستی هم بود، برخی بانک‌ها را با محدودیت نقدینگی روبرو کرد و همین مساله موجب اضافه برداشت بیشتر از منابع بانک مرکزی شد.

 

سید علی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون وضعیت بهتر شده و از میزان بدهی بانک‌های غیردولتی به بانک مرکزی کاسته شده است، گفت: رقم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی کاهش یافته است، به نظر می‌رسد در آینده نزدیک تعادل در منابع بانک‌ها ایجاد و اضافه برداشت از بانک مرکزی تعدیل شود.

 

براساس آخرین آمارها، در پایان بهمن ماه سال گذشته بدهی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به بانک مرکزی با 42.7 درصد افزایش (25 هزار و 420 میلیارد تومان) به 84 هزار و 968 میلیارد تومان رسیده و در این میان بدهی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری با 830 درصد افزایش از 2116 میلیارد تومان به 19 هزار و 449 میلیارد تومان بالغ شد.

 

 

/فارس

مشاهده مطالب مربوط به بانک و پرداخت الکترونیکصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
آخرین اخبار
اطلاعات تصویری