0
0

شرکت‌های اروپایی از تحریم ایران بیشتر زیان دیده‌اند تا آمریکایی‌ها

۱۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۳/۹کد خبر: 53506
سفیر فرانسه در آمریکا با رد درخواست آمریکا از متحدان خود برای عجله نکردن در برقراری روابط تجاری با ایران گفت: باید توجه داشت که شرکای تجاری سنتی ایران در اروپا بسیار بیشتر از همتایان آمریکایی‌شان از این تحریم‌ها آسیب دیده‌اند.

عصر بانک؛ پایگاه اینترنتی کامرون کونکورد طی گزارشی نوشت: دولت آمریکا در مورد عجله برای تجارت با ایران به کشورهای دیگر هشدار داده، اما متحدان این کشور، نمی‌توانند تا زمان لغو تحریم‌ها منتظر بمانند و کاری انجام ندهند.

 

ژرارد آراود، سفیر فرانسه در آمریکا می‌گوید، منتقدانی که می‌گویند نباید برای تجارت با ایران عجله کرد، باید بدانند که همسایگان ایران و شرکای تجاری سنتی این کشور در اروپا بسیار بیشتر از همتایان آمریکایی‌شان از این تحریم‌ها آسیب دیده‌اند.


وی افزود: «واقعاً این ما هستیم که پول زیادی را از دست داده‌ایم نه آمریکایی‌ها... بنابراین حرف زدن در مورد زمینه‌های اخلاقی پراهمیت را تمام کنید. تجار اروپایی حریص‌تر از تجار آمریکایی نیستند. البته کمتر از آنها هم حریص نیستند».


بر اساس این گزارش هر دو گروه به مذاکرات چشم دوخته‌اند و منتظر نتایج گفت‌وگوها هستند. روزنامه واشنگتن تایمز فهرستی از مدیران نفتی ایتالیایی منتظر توافق، فعالان بخشهای کشاورزی و شیلات فرانسوی که در مورد تبادلات تکنولوژیک صحبت می‌کنند و هندی‌هایی که در حال توسعه یک بندر در ایران هستند را در اختیار دارد. این روزنامه در این باره می‌نویسد: «نفت ایران که دسترسی و استخراج آن ارزان و آسان است، یک جاذبه بزرگ است، اما تنها جاذبه موجود نیست».


این روزنامه می‌افزاید، اشتیاق برای معامله با ایران می‌تواند به یک دردسر سیاسی برای دولت اوباما تبدیل شود، زیرا «هرچه تعداد معاملات بیشتر شود متوقف کردن آنها بعداً دشوارتر خواهد بود».


به‌نوشته واشنگتن تایمز، نشانه‌ای از کاهش اشتیاق به بازار ایران مشاهده نمی‌شود. پیتر وست‌ماکوت، سفیر انگلیس در آمریکا این هفته در نشست شورای آتلانتیک گفت: «اگر شما امروز به ایران بروید، خواهید دید که اشتها برای بسیاری از محصولات غربی وجود دارد... تعجبی ندارد که بسیاری از شرکت‌ها می‌خواهند در ایران فعالیت کنند. این کشور پتانسیل، منابع و ثروت‌های طبیعی فراوانی دارد».


پیتر ویتیگ، سفیر آلمان در آمریکا نیز گفت، «پتانسیل» عظیمی در گشوده شدن درهای اقتصاد ایران وجود دارد. اوایل این هفته مجله اشپیگل آلمان نوشت، دولت فدرال این کشور انتظار دارد در صورت لغو تحریم‌ها، صادرات کالاهای آلمانی به ایران افزایش قابل توجهی را شاهد باشد.

 

 

/تسنیم

مشاهده مطالب مربوط به اقتصاد، بیمه و بورسصفحه نخستمطالب آموزشی
ارسال به دوستان با استفاده از: تلگراملینکدین


» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
اطلاعات تصویری