• پیمان پولی دوجانبه چیست؟

  پیمان پولی دوجانبه چیست؟
  در این رویکرد جدید، تجارت با استفاده از پولهای محلی انجام می‌شود. یعنی به جای استفاده از یک پول واسط مانند دلار و یورو، از پول کشورهای مبدأ و مقصد تجارت استفاده می‌شود و دیگر دلار واسط تجاری نیست.
  ۱۳۹۵/۳/۴
 • بازار رهن ثانویه به زبان ساده

  بازار رهن ثانویه به زبان ساده
  رهن ثانویه چیست و چه کاربردی دارد؟ حتی بسیاری از ذی نفعان حوزه مسکن در اظهارات خود، اوراق رهن ثانویه را چیزی شبیه به اوراق حق تقدم که هم اکنون برای پرداخت تسهیلات مسکن استفاده می‌شود، پنداشته بودند.
  ۱۳۹۵/۲/۱۴
 • «U-turn» چیست؟ / راه‌حل رفع تحریم «U-turn»

  «U-turn» چیست؟ / راه‌حل رفع تحریم «U-turn»
  تا پیش از سال ۲۰۰۸ بانک‌های ایرانی به واسطه بانک‌های خارجی (غیرآمریکایی) از چرخه دلار استفاده می‌کردند. این نوع همکاری در نظام بانکی با عنوان «U-turn» شناخته می‌شود.
  ۱۳۹۵/۲/۱۱
 • علت افزایش یا کاهش نرخ تورم چیست ؟

  علت افزایش یا کاهش نرخ تورم چیست ؟
  همه اقتصاد خوانده ها و یا دانشجویان اقتصاد شاید بیش از هر قانون و اصل اقتصادى یک نمودار را همواره در ذهن خود دارند و آن نمودار معروف «عرضه و تقاضا» و محل تلاقى این دو نمودار و کشف قیمت از این تلاقى است .
  ۱۳۹۵/۱/۲۹
 • ارزش پول ملی چگونه بالا و پایین می رود؟

  ارزش پول ملی چگونه بالا و پایین می رود؟
  ارزش پول ملي دو معني دارد. يكي از منظر مسائل داخلي و ارزش دارایي‌هاي بانك مركزي است (پشتوانه پول‌هاي چاپ شده) و ديگري از جهت نرخ برابري با پول‌هاي خارجي (ارز).
  ۱۳۹۵/۱/۱۷
 • انواع روشهای مدیریت ریسک نوسانات نرخ ارز

  انواع روشهای مدیریت ریسک نوسانات نرخ ارز
  نااطمینانی از میزان نوسانات نرخ ارز برای هر بنگاه اقتصادی یکی از دغدغه‌های آنها است؛ چراکه می‌تواند جریان مالی فعالیت‌شان را تحت‌تاثیر قرار دهد. مدیریت ریسک نوسانات نرخ ارز با توجه به نوسانات شدید آن در سال‌های اخیر یکی از از وظایف مدیران مالی بنگاه‌ها به شمار رفته است.
  ۱۳۹۴/۱۲/۲۸
 • اختصاصی عصربانک

  همه چیز درباره LC یا اعتبار اسنادی به کمک فلوچارت ( +دانلود UCP۶۰۰ )

  همه چیز درباره LC یا اعتبار اسنادی به کمک فلوچارت ( +دانلود UCP۶۰۰ )
  LC یا اعتبار اسنادی مخفف Letter Of Credit بوده که به معنای سندی است که توسط موسسات مالی همچون بانک صادر و در معاملاتی که نیاز به تبادل پول دارند مورد استفاده قرار می گیرد.
  ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
 • همه چیز درباره فاینانس ، ریفاینانس و یوزانس و تفاوتشان

  همه چیز درباره فاینانس ، ریفاینانس و یوزانس و تفاوتشان
  حتماً وقتی حرف از پروژ‌ه‌های بزرگ عمرانی به میان می‌آید، نامشان را شنیده‌اید. در ادامه سه نوع از اصلی‌ترین روش های ارائه تسهیلات برای اجرای طرح‌های کلان یک کشور را معرفی میکنیم.
  ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
 • رشد اقتصادی چگونه محاسبه می شود؟

  رشد اقتصادی چگونه محاسبه می شود؟
  مهم‌ترین شاخص ارزیابی عملکرد اقتصادی، تولید ناخالص داخلی (GDP) است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بسیاری از دیگر شاخص‌های کلان اقتصادی مستقیم یا غیرمستقیم به محاسبه و برآورد این شاخص وابسته هستند.
  ۱۳۹۴/۱۱/۸
 • تفاوت «برات» و «ال سی» در چیست؟

  تفاوت «برات» و «ال سی» در چیست؟
  از دیدگاه حقوق تجارت "برات"، عقد یا قرارداد تجاری به معنای خاص نیست بلکه صرفاً سندی است که متضمن یک تعهد تجاری و در مبادلات بازرگانی نقش پول را ایفا می‌کند، بنابراین برات تعهد مشروط نیست در حالیکه "ال سی" وسیله‌ای برای پرداخت در مبادلات بین المللی است و تعهدی مشروط است که در آن امکان کنترل تاریخ حمل و تحویل نهایی کالا وجود دارد.
  ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
 • گشایش اعتبار اسنادی چگونه است؟(+شرایط و مدارک لازم)

  گشایش اعتبار اسنادی چگونه است؟(+شرایط و مدارک لازم)
  اعتبار اسنادی یک وسیله پرداخت در مبادلات بین المللی و یکی از خدماتی است که به موجب آن (بانک گشایش کننده) بنا به درخواست مشتری (متقاضی اعتبار/خریدار) و یا از طرف خود موظف می شود به منظور خرید یا سفارش کالا یا خدمات در مقابل اسناد مقرر و مطابق با شرائط اعتبار، پرداختی را به شخص ثالث (ذینفع/فروشنده ) یا به حواله کرد او انجام دهد یا به بانک دیگراجازه پرداخت یا معامله دهد.
  ۱۳۹۴/۱۰/۲۸
 • شاخص فلاکت (Misery index) چیست؟ (+ نمودار شاخص فلاکت ایران و دنیا)

  شاخص فلاکت (Misery index) چیست؟ (+ نمودار شاخص فلاکت ایران و دنیا)
  شاخص فلاکت(Misery Index) در اقتصاد حسب تعریف اقتصاد دان آمریکایی Arthur Okun از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم در یک اقتصاد به دست می آید.
  ۱۳۹۴/۱۰/۲۱
 • اختصاصی عصربانک

  آموزش تصویری / اینکوترمز (International Commercial Terms) چیست ؟

  آموزش تصویری / اینکوترمز (International Commercial Terms) چیست ؟
  اینکوترمز مجموعه ای از قواعد بین المللی است که تفسیری آسان ازقوانین بین المللی را درخصوص شرایط خریدخارجی ارائه می نماید.
  ۱۳۹۴/۱۰/۹
 • نرخ بازده داخلی (IRR) چیست ؟ (+ مثال جامع و تابع اکسل )

  نرخ بازده داخلی (IRR) چیست ؟ (+ مثال جامع و تابع اکسل )
  نرخ بازده داخلى (IRR ـ internal rate of return) یک طرح را به این‌صورت تعریف مى‌کنند: نرخ تنزیلى که ارزش فعلى خالص طرح را صفر مى‌کند؛ بنابراین نرخ بازده داخلى عبارت است از متوسط نرخ بازده سالانه یک طرح. توجه کنید که نرخ بازده داخلى را به‌صورت درصد بیان مى‌کنند.
  ۱۳۹۴/۱۰/۱
 • اختصاصی عصربانک

  ارزش خالص فعلی (NPV) چیست؟ (+ به همراه فرمول و مثال )

  ارزش خالص فعلی (NPV) چیست؟ (+ به همراه فرمول و مثال )
  ارزش خالص فعلی (NPV یا NPW) در علم اقتصاد مهندسی، یکی از روش‌های استاندارد ارزیابی طرح‌های اقتصادی است.
  ۱۳۹۴/۹/۳۰
 • اختصاصی عصر بانک

  رابطه میان تورم و بیکاری (منحنی فیلیپس)

  رابطه میان تورم و بیکاری (منحنی فیلیپس)
  در نوامبر ۱۹۵۸ میلادی آرتور دبلیو فیلیپس A.W. Phillips با بررسی اقتصاد و مطالعه آماری رفتار دستمزد انگلستان طی دوره ۱۸۶۱ تا ۱۹۵۷ به رابطه جالبی دست یافت که تحت مقاله ­ای آن را منتشر ساخت. وی معتقد بود که رابطه معکوسی بین نرخ بیکاری و نرخ دستمزد وجود دارد. امروزه چنین رابطه­ای به منحنی فیلیپس مشهور است. منحنی فیلیپس توانست یکی از پایه­ های تحلیلی اقتصاد کلان قرار گیرد.
  ۱۳۹۴/۹/۲۷
 • فرمول تعیین نرخ واقعی ارز

  فرمول تعیین نرخ واقعی ارز
  مبنای بانک‌های مرکزی از جمله بانک مرکزی ایران برای محاسبه نرخ واقعی ارز و نرخ برابری ارز داخلی به ارز خارجی فرمول (Reelection rate) یا نرخ انتخاب مجدد است.
  ۱۳۹۴/۹/۲۲
 • دامپینگ چیست؟ (+ انواع آن )

  دامپینگ چیست؟ (+ انواع آن )
  دام‍پینگ (Dumping) عبارت است از صادرات یک کالا با قیمت کمتر از هزینه‌های تمام شده یا به عبارتی دیگر فروش کالا در خارج به قیمتی کمتر از قیمت داخلی.
  ۱۳۹۴/۹/۱۹
 • حساب امین یا حساب امانی چیست؟ (Escrow Account)

  حساب امین یا حساب امانی چیست؟ (Escrow Account)
  مدتی است در مباحث مربوط به برنامه‌های دولت یازدهم، خصوصا در بخش مسکن واژه‌ها، اصطلاحات، ابزارها و نهادهای پولی و مالی جدیدی مطرح می‌شود که پیش از این در بازار مسکن، پول و سرمایه ایران، اجرایی نشده بودند.
  ۱۳۹۴/۹/۱۸
 • جذب سرمایه جمعی یا Crowdfunding چیست؟

  جذب سرمایه جمعی یا Crowdfunding چیست؟
  کراودفاندینگ یا همان “جذب سرمایه جمعی” روش جدیدی است که از قدرت جمع برای جذب سرمایه استفاده می کند. بدین صورت که تعداد زیادی از مردم با سرمایه های کم در تأمین هزینه های یک ایده مشارکت می کنند. در شیوه کراودفاندینگ، صاحب ایده در کنار جذب سرمایه، موفق به معرفی ایده و ارزیابی آن از نگاه مردم نیز خواهد شد.
  ۱۳۹۴/۹/۱۰
<< 1 2 3 4 5 6 >>

اطلاعات تصویری