• همه چیز درباره فاینانس ، ریفاینانس و یوزانس و تفاوتشان

  همه چیز درباره فاینانس ، ریفاینانس و یوزانس و تفاوتشان
  حتماً وقتی حرف از پروژ‌ه‌های بزرگ عمرانی به میان می‌آید، نامشان را شنیده‌اید. در ادامه سه نوع از اصلی‌ترین روش های ارائه تسهیلات برای اجرای طرح‌های کلان یک کشور را معرفی میکنیم.
  ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
 • رشد اقتصادی چگونه محاسبه می شود؟

  رشد اقتصادی چگونه محاسبه می شود؟
  مهم‌ترین شاخص ارزیابی عملکرد اقتصادی، تولید ناخالص داخلی (GDP) است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بسیاری از دیگر شاخص‌های کلان اقتصادی مستقیم یا غیرمستقیم به محاسبه و برآورد این شاخص وابسته هستند.
  ۱۳۹۴/۱۱/۸
 • تفاوت «برات» و «ال سی» در چیست؟

  تفاوت «برات» و «ال سی» در چیست؟
  از دیدگاه حقوق تجارت "برات"، عقد یا قرارداد تجاری به معنای خاص نیست بلکه صرفاً سندی است که متضمن یک تعهد تجاری و در مبادلات بازرگانی نقش پول را ایفا می‌کند، بنابراین برات تعهد مشروط نیست در حالیکه "ال سی" وسیله‌ای برای پرداخت در مبادلات بین المللی است و تعهدی مشروط است که در آن امکان کنترل تاریخ حمل و تحویل نهایی کالا وجود دارد.
  ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
 • گشایش اعتبار اسنادی چگونه است؟(+شرایط و مدارک لازم)

  گشایش اعتبار اسنادی چگونه است؟(+شرایط و مدارک لازم)
  اعتبار اسنادی یک وسیله پرداخت در مبادلات بین المللی و یکی از خدماتی است که به موجب آن (بانک گشایش کننده) بنا به درخواست مشتری (متقاضی اعتبار/خریدار) و یا از طرف خود موظف می شود به منظور خرید یا سفارش کالا یا خدمات در مقابل اسناد مقرر و مطابق با شرائط اعتبار، پرداختی را به شخص ثالث (ذینفع/فروشنده ) یا به حواله کرد او انجام دهد یا به بانک دیگراجازه پرداخت یا معامله دهد.
  ۱۳۹۴/۱۰/۲۸
 • شاخص فلاکت (Misery index) چیست؟ (+ نمودار شاخص فلاکت ایران و دنیا)

  شاخص فلاکت (Misery index) چیست؟ (+ نمودار شاخص فلاکت ایران و دنیا)
  شاخص فلاکت(Misery Index) در اقتصاد حسب تعریف اقتصاد دان آمریکایی Arthur Okun از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم در یک اقتصاد به دست می آید.
  ۱۳۹۴/۱۰/۲۱
 • اختصاصی عصربانک

  آموزش تصویری / اینکوترمز (International Commercial Terms) چیست ؟

  آموزش تصویری / اینکوترمز (International Commercial Terms) چیست ؟
  اینکوترمز مجموعه ای از قواعد بین المللی است که تفسیری آسان ازقوانین بین المللی را درخصوص شرایط خریدخارجی ارائه می نماید.
  ۱۳۹۴/۱۰/۹
 • نرخ بازده داخلی (IRR) چیست ؟ (+ مثال جامع و تابع اکسل )

  نرخ بازده داخلی (IRR) چیست ؟ (+ مثال جامع و تابع اکسل )
  نرخ بازده داخلى (IRR ـ internal rate of return) یک طرح را به این‌صورت تعریف مى‌کنند: نرخ تنزیلى که ارزش فعلى خالص طرح را صفر مى‌کند؛ بنابراین نرخ بازده داخلى عبارت است از متوسط نرخ بازده سالانه یک طرح. توجه کنید که نرخ بازده داخلى را به‌صورت درصد بیان مى‌کنند.
  ۱۳۹۴/۱۰/۱
 • اختصاصی عصربانک

  ارزش خالص فعلی (NPV) چیست؟ (+ به همراه فرمول و مثال )

  ارزش خالص فعلی (NPV) چیست؟ (+ به همراه فرمول و مثال )
  ارزش خالص فعلی (NPV یا NPW) در علم اقتصاد مهندسی، یکی از روش‌های استاندارد ارزیابی طرح‌های اقتصادی است.
  ۱۳۹۴/۹/۳۰
 • اختصاصی عصر بانک

  رابطه میان تورم و بیکاری (منحنی فیلیپس)

  رابطه میان تورم و بیکاری (منحنی فیلیپس)
  در نوامبر ۱۹۵۸ میلادی آرتور دبلیو فیلیپس A.W. Phillips با بررسی اقتصاد و مطالعه آماری رفتار دستمزد انگلستان طی دوره ۱۸۶۱ تا ۱۹۵۷ به رابطه جالبی دست یافت که تحت مقاله ­ای آن را منتشر ساخت. وی معتقد بود که رابطه معکوسی بین نرخ بیکاری و نرخ دستمزد وجود دارد. امروزه چنین رابطه­ای به منحنی فیلیپس مشهور است. منحنی فیلیپس توانست یکی از پایه­ های تحلیلی اقتصاد کلان قرار گیرد.
  ۱۳۹۴/۹/۲۷
 • فرمول تعیین نرخ واقعی ارز

  فرمول تعیین نرخ واقعی ارز
  مبنای بانک‌های مرکزی از جمله بانک مرکزی ایران برای محاسبه نرخ واقعی ارز و نرخ برابری ارز داخلی به ارز خارجی فرمول (Reelection rate) یا نرخ انتخاب مجدد است.
  ۱۳۹۴/۹/۲۲
 • دامپینگ چیست؟ (+ انواع آن )

  دامپینگ چیست؟ (+ انواع آن )
  دام‍پینگ (Dumping) عبارت است از صادرات یک کالا با قیمت کمتر از هزینه‌های تمام شده یا به عبارتی دیگر فروش کالا در خارج به قیمتی کمتر از قیمت داخلی.
  ۱۳۹۴/۹/۱۹
 • حساب امین یا حساب امانی چیست؟ (Escrow Account)

  حساب امین یا حساب امانی چیست؟ (Escrow Account)
  مدتی است در مباحث مربوط به برنامه‌های دولت یازدهم، خصوصا در بخش مسکن واژه‌ها، اصطلاحات، ابزارها و نهادهای پولی و مالی جدیدی مطرح می‌شود که پیش از این در بازار مسکن، پول و سرمایه ایران، اجرایی نشده بودند.
  ۱۳۹۴/۹/۱۸
 • جذب سرمایه جمعی یا Crowdfunding چیست؟

  جذب سرمایه جمعی یا Crowdfunding چیست؟
  کراودفاندینگ یا همان “جذب سرمایه جمعی” روش جدیدی است که از قدرت جمع برای جذب سرمایه استفاده می کند. بدین صورت که تعداد زیادی از مردم با سرمایه های کم در تأمین هزینه های یک ایده مشارکت می کنند. در شیوه کراودفاندینگ، صاحب ایده در کنار جذب سرمایه، موفق به معرفی ایده و ارزیابی آن از نگاه مردم نیز خواهد شد.
  ۱۳۹۴/۹/۱۰
 • تورم چیست و نرخ تورم چگونه محاسبه می‌شود؟ (+مثال)

  تورم چیست و نرخ تورم چگونه محاسبه می‌شود؟ (+مثال)
  در روزهای اخیر بحث‌ها درباره نرخ و رقم واقعی تورم افزایش یافته، این پرسش پرسیدنی است که نرخ تورم بر چه اساس و روش و فرمولی محاسبه می‌شود و کدام یک از ارقام نقل شده به واقعیت نزدیک‌تر است.
  ۱۳۹۴/۸/۱۵
 • تبعات تغییر نرخ سود برای سیستم بانکی و نظام اقتصادی چیست؟

  تبعات تغییر نرخ سود برای سیستم بانکی و نظام اقتصادی چیست؟
  یکی از سوالات اصلی و چالش‌های کلیدی در سیستم بانکی ایران این است که نرخ سود بانکی چه میزان باشد؟ چه عواملی می‌توانند در تغییر نرخ سود نقش‌آفرینی کنند؟ به عبارت ساده‌تر سناریو‌ها و تبعات این تغییر برای سیستم بانکی و نظام اقتصادی چیست؟
  ۱۳۹۴/۸/۱۰
 • بانک تسویه بین المللی (‏BIS‏) چیست؟

  بانک تسویه بین المللی (‏BIS‏) چیست؟
  بانک تسویه بین المللی محتاط ترین موسسه مالی در جهان است. مکانی است که بانک داران مهم کشورهای صنعتی ده بار در سال در آنجا با یکدیگر ملاقات و درباره سیستم مالی جهان بحث و تبادل نظر می کنند.
  ۱۳۹۴/۸/۸
 • عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده پول در لیزینگ

  عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده پول در لیزینگ
  عوامل تشکیل‌دهنده قیمت تمام شده پول در لیزینگ به‌عنوان یک بنگاه خدماتی را می‌توان به دو قسمت تقسیم و تشریح کرد
  ۱۳۹۴/۷/۲۹
 • شاخص برابری قدرت خرید (ppp) چیست؟ (+ با مثال )

  شاخص برابری قدرت خرید (ppp) چیست؟ (+ با مثال )
  برای مقایسه بهتر اقتصادهای جهان از شاخص برابری قدرت خرید استفاده می شود.
  ۱۳۹۴/۶/۲۸
 • محاسبه قیمت دلار با استفاده از روش «برابری قدرت خرید» (PPP)

  محاسبه قیمت دلار با استفاده از روش «برابری قدرت خرید» (PPP)
  برای محاسبه قیمت دلار با استفاده از روش «برابری قدرت خرید» (PPP) با مبنا گرفتن یک سال خاص، کافی است محاسبه کنیم که اگر قرار بود از آن سال مفروض به بعد، قیمت ارز با نرخی معادل با مابه‌التفاوت تورم داخلی و خارجی رشد می‌کرد، آن قیمت در حال حاضر چقدر می‌شد.
  ۱۳۹۴/۶/۲۶
 • لیزینگ چیست ؟ (+انواع لیزینگ)

  لیزینگ چیست ؟ (+انواع لیزینگ)
  صـنعت لیزینگ به‌عنوان یک شیوه اعتباری امروزه در تمام عرصه‌ها رسوخ کرده و توان مالی موسسات حقوقی و اشخاص حقیقی را برای سرمایه‌گذاری فزونی بخشیده که گستره‌ آن شامل کالاها و لوازم مصرفی شخصی، تجهیزات کارخانه‌ای، تجهیزات پزشکی، صنعت حمل‌و‌نقل زمینی، هوایی و دریایی، تجهیزات و ماشین‌های راه‌سازی، ماشین‌آلات کشاورزی، صنعت راه‌آهن و مترو، پروژه‌های بزرگ و سیستم‌های مدرن آبیاری، تجهیزات فرآوری مواد غذایی، ساخت و ساز پروژه‌های بزرگ صنعتی و غیره است.
  ۱۳۹۴/۶/۱۴
<< 1 2 3 4 5 >>

اطلاعات تصویری