• کارت بازرگانی چیست؟

  کارت بازرگانی چیست؟
  طبق ماده ۳ قانون مقررات صادرات و واردات ایران، مبادرت به امر صادرات و واردات کالا به صورت تجاری مستلزم داشتن کارت بازرگانی است که توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران صادر و به تأیید وزارت بازرگانی می رسد.
  ۱۳۹۳/۱۰/۳
 • لیزینگ ( LEASING ) چیست؟

  لیزینگ ( LEASING ) چیست؟
  Lease لغت انگلیسی و به معنی اجاره دادن و کرایه کردن است و در عمل ویژگی اصلی آن این است که حق مالکیت مورد اجاره در دست موجر و حق استفاده از آن در اختیار مستاجر قرار دارد.
  ۱۳۹۳/۱۰/۱
 • گواهی مبداء چیست؟

  گواهی مبداء چیست؟
  گواهی مبدأ سندی است که کشور تولید کننده ( سازنده ) کالای مورد نظررا مشخص می نماید.
  ۱۳۹۳/۹/۲۹
 • مانیفست چیست؟

  مانیفست چیست؟
  مانیفست، فهرست کل بار یا محموله را می گویند. فهرست کل بارشامل بار حمل شده در یک وسیله ی واحد نقلیه است.
  ۱۳۹۳/۹/۲۹
 • بیت کوین چیست و چه طور کار می کند؟

  بیت کوین چیست و چه طور کار می کند؟
  بیت کوین (Bitcoin) نوعی واحد پول دیجیتال و در واقع واحد پول رایج در شبکه است. اما واقعاً بیت کوین چیست و از کجا آمده است؟ این پدیده اولین باراوایل فوریه سال ۲۰۰۹، در پی مقاله ای که توسط برنامه نویس ژاپنی به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) منتشر، و به دنیا معرفی شد.
  ۱۳۹۳/۹/۲۶
 • نظام مالی در اقتصاد ایران چگونه است؟ ( +مشکلات جذب و تخصیص منابع)

  نظام مالی در اقتصاد ایران چگونه است؟ ( +مشکلات جذب و تخصیص منابع)
  در حالت کلی، وظایف اصلی نظام مالی به عنوان واسطه‌گری پولی؛ تجمیع منابع پولی و تخصیص آن به پروژه‌های سرمایه‌گذاری در بخش تولید است.
  ۱۳۹۳/۸/۲۲
 • علل رشد نابرابر ثروت چیست؟

  علل رشد نابرابر ثروت چیست؟
  فروش نفت خام برای بیش از یکصد سال دلیل اصلی فساد و تمرکز دارایی در جامعه است.
  ۱۳۹۳/۸/۱۰
 • اقتصاد چگونه رشد پیدا می کند؟

  اقتصاد چگونه رشد پیدا می کند؟
  منشاهای رشد اقتصادی در دوره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌توانند متفاوت باشند. به طور کلی می‌توان دو منشا را برای رشد اقتصادی در نظر گرفت: شوک‌های پولی و سمت تقاضای اقتصاد و شوک‌های حقیقی و سمت عرضه اقتصاد.
  ۱۳۹۳/۷/۲۴
 • کالای گیفن در اقتصاد خرد چیست؟ (+ با مثال)

  کالای گیفن در اقتصاد خرد چیست؟ (+ با مثال)
  در ادبیات اقتصاد خرد، کالای گیفن (Giffen Good) کالایی است که اگر قیمت آن افزایش یابد، تقاضای خرید آن نیز افزایش می‌یابد و افزایش قیمت تاثیری درکاهش تقاضا ندارد.
  ۱۳۹۳/۷/۹
 • رکود تورمی چیست؟ (stagflation)

  رکود تورمی چیست؟ (stagflation)
  رکود تورمی (stagflation) در واقع، بروز همزمان و نامبارک دو پدیده در یک اقتصاد است: تورم (inflation) بالاتر از میانگین و رکود (stagnation) ناشی از رشد منفی اقتصادی.
  ۱۳۹۳/۶/۱۹
 • شورای رقابت چیست؟

  شورای رقابت چیست؟
  شورای رقابت شهرت خود را مدیون قیمت خودروست . یعنی تا زمانی که بحث و حرف و حدیث بر سر تعیین قیمت خودرو بالا نگرفته بود کمتر کسی شورای رقابت را می شناخت.
  ۱۳۹۳/۵/۱۷
 • مطالعات امکان‌سنجی (Feasibility Studies) چیست؟

  مطالعات امکان‌سنجی (Feasibility Studies) چیست؟
  وقتی که قصد داریم موافقت سرمایه گذار و یا نهاد وام دهنده ای را برای سرمایه گذاری و یا اعطای تسهیلات جلب نماییم، باید بتوانیم طرح خود را به خوبی معرفی نموده و از جوانب مختلف، عملی بودن، مفیدبودن و سودآوربودن آن را نشان دهیم. به همین منظور لازمست تا گزارشی را تحت عنوان طرح توجیهی و یا طرح توجیه فنی، اقتصادی و مالی پروژه ارائه نماییم.
  ۱۳۹۳/۵/۱۵
 • راه‌حل درمان بیماری هلندی در ایران چیست؟

  راه‌حل درمان بیماری هلندی در ایران چیست؟
  مهمترین راه حل‌هایی که برای درمان بیماری هلندی پیشنهاد می شود ابتدائاً تشکیل صندوق ذخیره ارزی حاصل از فروش نفت با هدف خودداری از ورود شوک آور درآمدها به اقتصاد است.
  ۱۳۹۳/۵/۸
 • راههای مقابله با تورم چیست؟

  راههای مقابله با تورم چیست؟
  نقطه نظرات متعدد و بعضاً متضادی درباره عوامل ایجاد تورم ، تآْثیرات آن بر اقتصاد و راههای پیشگیری از تورم بیان شده است.
  ۱۳۹۳/۵/۷
 • مزایده و مناقصه چیست؟

  مزایده و مناقصه چیست؟
  حسن‌ روش‌های مناقصه و مزایده، آن است که از طریق این رقابت می‌توان به بهترین گزینه‌ها دست یافت؛ هم‌چنین رعایت اصل برابری افراد در این‌گونه قراردادها رعایت می شود. البته معایبی هم‌چون سوق دادن شرکت کنندگان به‌سوی کمیت و عدم توجه به کیفیت که معمولاً در مناقصات مشاهده می‌شود، در این روش‌ها وجود دارد.
  ۱۳۹۳/۴/۲۸
 • نرخ واقعی دلار چگونه محاسبه می شود؟

  نرخ واقعی دلار چگونه محاسبه می شود؟
  دلار چه قیمتی دارد؟ آیا با توجه به بحث های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی که بین مسافران مترو، تاکسی و اتوبوس رد و بدل می شود مبنای دلار ۳۰۰۰ هزار تومان به بالا را واقعی بدانیم؟
  ۱۳۹۳/۴/۲۰
 • تجارت متقابل چیست و انواع آن کدامند؟

  تجارت متقابل چیست و انواع آن کدامند؟
  عصربانک، تجارت متقابل مجموعه‌ای از روش‌های تجاری است که در آن صادر کننده یا وارد کننده تعهد می نماید در ازای کالا یا خدمات صادره به کشور خریدار (یا وارده از کشور فروشنده) کالا یا خدماتی را به ارزش کل معامله یا بخشی از آن خریداری (یا صادر) نماید.
  ۱۳۹۳/۴/۱۳
 • "صندوق توسعه ملی" چه تفاوتی با "حساب ذخیره ارزی" دارد؟

  گاهی‌ اوقات از زبان برخی نمایندگان و افراد مرتبط شنیده می‌شود که" کاری نکنید سرنوشت صندوق توسعه ملی به سرنوشت حساب ذخیره ارزی تبدیل شود"! منظور این افراد این است که حساب ذخیره ارزی با برداشت‌های غیر اصولی از بین رفت و به اصلاح سوراخ شد.
  ۱۳۹۳/۴/۱۰
 • راهکارهای مدیریت نوسانات بازار ارز چیست؟

  راهکارهای مدیریت نوسانات بازار ارز چیست؟
  در سه سال گذشته که بازار ارز کشور در سایه تحریم‌های شدید بانکی و محدودیت‌های مختلف از حالت تک نرخی خارج شده است، به‌رغم شایعات فراوان، همواره مسوولان بانک‌مرکزی در اظهارنظرهای خود اعلام کرده‌اند که بانک‌مرکزی دخالتی در بازار ارز آزاد ندارد و تنها نرخ رسمی را به رسمیت می‌شناسند.
  ۱۳۹۳/۴/۹
 • انواع مالیات در ایران کدامند؟

  انواع مالیات در ایران کدامند؟
  احتمالا شما هم تا به حال خواسته‌اید تا ملکتان را منتقل کنید یا شرکتتان را منحل و یا واحد اداری استیجاری خود را به مالک آن تحویل دهید. تمامی این اقدامات و ده‌ها تغییر و تحول دیگر که آثاری حقوقی برای آن متصور است یک سرفصل مشترک دارند و آن خلاصه می‌شود به «مراجعه به اداره مالیات»؛ رفت و آمد به اداره‌ای که اگر تجربه کرده باشید می‌دانید که روزها ادامه خواهد داشت.
  ۱۳۹۳/۴/۹
<< 1 2 3 4 5 >>

اطلاعات تصویری