• نرخ واقعی دلار چگونه محاسبه می شود؟

  نرخ واقعی دلار چگونه محاسبه می شود؟
  دلار چه قیمتی دارد؟ آیا با توجه به بحث های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی که بین مسافران مترو، تاکسی و اتوبوس رد و بدل می شود مبنای دلار ۳۰۰۰ هزار تومان به بالا را واقعی بدانیم؟
  ۱۳۹۳/۴/۲۰
 • تجارت متقابل چیست و انواع آن کدامند؟

  تجارت متقابل چیست و انواع آن کدامند؟
  عصربانک، تجارت متقابل مجموعه‌ای از روش‌های تجاری است که در آن صادر کننده یا وارد کننده تعهد می نماید در ازای کالا یا خدمات صادره به کشور خریدار (یا وارده از کشور فروشنده) کالا یا خدماتی را به ارزش کل معامله یا بخشی از آن خریداری (یا صادر) نماید.
  ۱۳۹۳/۴/۱۳
 • "صندوق توسعه ملی" چه تفاوتی با "حساب ذخیره ارزی" دارد؟

  گاهی‌ اوقات از زبان برخی نمایندگان و افراد مرتبط شنیده می‌شود که" کاری نکنید سرنوشت صندوق توسعه ملی به سرنوشت حساب ذخیره ارزی تبدیل شود"! منظور این افراد این است که حساب ذخیره ارزی با برداشت‌های غیر اصولی از بین رفت و به اصلاح سوراخ شد.
  ۱۳۹۳/۴/۱۰
 • راهکارهای مدیریت نوسانات بازار ارز چیست؟

  راهکارهای مدیریت نوسانات بازار ارز چیست؟
  در سه سال گذشته که بازار ارز کشور در سایه تحریم‌های شدید بانکی و محدودیت‌های مختلف از حالت تک نرخی خارج شده است، به‌رغم شایعات فراوان، همواره مسوولان بانک‌مرکزی در اظهارنظرهای خود اعلام کرده‌اند که بانک‌مرکزی دخالتی در بازار ارز آزاد ندارد و تنها نرخ رسمی را به رسمیت می‌شناسند.
  ۱۳۹۳/۴/۹
 • انواع مالیات در ایران کدامند؟

  انواع مالیات در ایران کدامند؟
  احتمالا شما هم تا به حال خواسته‌اید تا ملکتان را منتقل کنید یا شرکتتان را منحل و یا واحد اداری استیجاری خود را به مالک آن تحویل دهید. تمامی این اقدامات و ده‌ها تغییر و تحول دیگر که آثاری حقوقی برای آن متصور است یک سرفصل مشترک دارند و آن خلاصه می‌شود به «مراجعه به اداره مالیات»؛ رفت و آمد به اداره‌ای که اگر تجربه کرده باشید می‌دانید که روزها ادامه خواهد داشت.
  ۱۳۹۳/۴/۹
 • بیماری هلندی چیست؟

  بیماری هلندی چیست؟
  واژه بیماری هلندی در سال ۱۹۷۷میلادی توسط مجله اکونومیست برای توصیف رکود بخش صنعتی در هلند بعد از کشف گاز طبیعی در دهه ۱۹۶۰ به‌کار گرفته شد.
  ۱۳۹۳/۴/۵
 • بهره مالکانه (رویالیتی) چیست؟

  بهره مالکانه (رویالیتی) چیست؟
  بهره مالکانه سهم صاحب طبیعت از تولید است که معمولاً آنچه طبیعت و بهره مالکانه امروز در اقتصاد جهانی مطرح شده است معادن به طور عام و نفت و گاز به طور خاص هستند.
  ۱۳۹۳/۳/۳۰
 • انواع قراردادهای سرمایه گذاری خارجی (Buy Back , BOT, Joint venture)

  انواع قراردادهای سرمایه گذاری خارجی (Buy Back , BOT, Joint venture)
  ماهیت سرمایه گذاری خارجی به گونه یی است که قراردادهای مربوط به آن برای مدت زمان بسیار طولانی (حداقل ۱۵سال) تداوم خواهند داشت.
  ۱۳۹۳/۳/۲۹
 • تورم منفی چیست و چگونه به وجود می آید؟ (+مثال)

  تورم منفی چیست و چگونه به وجود می آید؟ (+مثال)
  تورم منفی دقیقا تعریفی عکس تورم (inflation) دارد .
  ۱۳۹۳/۳/۱۶
 • درآمد سرانه چیست?!

  درآمد سرانه چیست?!
  درآمد سرانه از تقسیم تولید ناخالص داخلی بر جمعیت یک کشور بدست می‌آید؛
  ۱۳۹۳/۳/۱۲
 • توسعه اقتصادی چیست و شاخص های توسعه کدامند؟

   توسعه اقتصادی چیست و شاخص های توسعه کدامند؟
  باید بین دو مفهوم «رشد اقتصادی» و «توسعه اقتصادی» تمایز قائل شد. رشد اقتصادی، مفهومی کمّی است در حالی که توسعه اقتصادی، مفهومی کیفی است.
  ۱۳۹۳/۳/۴
 • روش های قیمت گذاری محصولات یا خدمات

  روش های قیمت گذاری محصولات یا خدمات
  یکی از مشکل‌ترین و مهم‌ترین چالش‌های پیش روی شما به عنوان یک کارآفرین، تصمیم‌گیری در مورد قیمت محصولات یا خدمات‌تان است. اگرچه، برای قیمت‌گذاری مناسب یک فرمول مشخص وجود ندارد اما خوشبختانه راهبردهایی وجود دارند، که شما را در تعیین بهای درست کمک خواهند کرد.
  ۱۳۹۳/۳/۴
 • جنگ ارزی چیست و به چه کار می آید؟

  جنگ ارزی چیست و به چه کار می آید؟
  «جنگ ارزی» اصطلاحی است که بیانگر تلاش کشورها برای تضعیف پول‌هایشان است تا به این وسیله بتوانند تورم در داخل و مزیت تجاری در صادرات به نسبت شرکای تجاریشان را به دست بیاورند. در حقیقت یعنی جنگی که سلاح آن پول کشورها و نه تجهیزات نظامی آنها است.
  ۱۳۹۳/۳/۱
 • در اقتصاد هزینه دستمزدها چگونه تعیین می شود؟ (+شکل)

  در اقتصاد هزینه دستمزدها چگونه تعیین می شود؟ (+شکل)
  در عرضه و تقاضا دو گروه مهم خانوارها و بنگاه ها وجود دارند (بنگاه ها منظور هر نهاد، شرکت و ... که به تولید یا ارائه خدمات می پردازد) که رابطه زیر برای آنها برقرار است.
  ۱۳۹۳/۲/۲۹
 • راههای خروج از رکود کدامند؟

  راههای خروج از رکود کدامند؟
  اگر رکود اقتصادی را توقف یا رشد منفی تولید ناخالص داخلی بدانیم، خروج از رکود اقتصادی به معنی رشد مثبت- هر چند با نرخ‌هایی پایین- و به عبارت دیگر افزایش تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال قبل خواهد بود. خوشبختانه هم برآوردهای داخلی و هم برآورد سازمان‌های بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، حاکی از خوش‌بینی درخصوص رشد اقتصادی ایران در سال جاری است.
  ۱۳۹۳/۲/۲۸
 • قانون هدفمند کردن یارانه‌ها چیست؟

  قانون هدفمند کردن یارانه‌ها چیست؟
  قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مشتمل بر ۱۶ ماده و ۱۶ تبصره است و در دی سال ۱۳۸۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.
  ۱۳۹۳/۲/۱۴
 • «تخصیص دارایی» (asset allocation) چیست؟

  «تخصیص دارایی» (asset allocation) چیست؟
  کلیه بازارهای سرمایه‌گذاری دارای ریسک و به تناسب بازدهی متناسب با آن هستند؛ به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاری بدون ریسک وجود ندارد. اما با توجه به این نکته که این بازارها تحت تاثیر عوامل یکسانی نبوده و ریسک متفاوتی دارند می‌توان با «تخصیص دارایی» (asset allocation) سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری انجام داد.
  ۱۳۹۳/۲/۳
 • اقتصاد آزاد و اقتصاد بازارى چیست؟

  اقتصاد آزاد و اقتصاد بازارى چیست؟
  بسیاری از اقتصاددانان و تحلیل گران بازار بر این باورند تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور و توسعه فرهنگی ایجاد اقتصاد آزاد و بهره گیری از آن است. به همین دلیل مطالعه اقتصاد آزاد برای افرادی که در این حوزه وارد شده اند اهمیت دارد.
  ۱۳۹۳/۱/۱۴
 • تفریغ بودجه چیست؟

  تفریغ بودجه چیست؟
  تفریغ بودجه نشانگر درجهٔ تطبیق یا عدم تطابق عملیات انجام شده توسط دولت بر مبنای محاسبات پیش‌بینی‌شده است.
  ۱۳۹۳/۱/۴
 • نفت برنت چیست؟

  نفت برنت چیست؟
  نفت برنت (Brent Crude) دریای شمال، از اصطلاحاتی است که روزانه حداقل یک بار در هر یک از بخش‌های خبری بکار می‌رود. نفت برنت بزرگترین دسته از دسته‌بندی‌های نفت خام است.
  ۱۳۹۲/۱۲/۱۵
<< 2 3 4 5 6 >>

اطلاعات تصویری