• رکود تورمی چیست؟ (stagflation)

  رکود تورمی چیست؟ (stagflation)
  رکود تورمی (stagflation) در واقع، بروز همزمان و نامبارک دو پدیده در یک اقتصاد است: تورم (inflation) بالاتر از میانگین و رکود (stagnation) ناشی از رشد منفی اقتصادی.
  ۱۳۹۳/۶/۱۹
 • شورای رقابت چیست؟

  شورای رقابت چیست؟
  شورای رقابت شهرت خود را مدیون قیمت خودروست . یعنی تا زمانی که بحث و حرف و حدیث بر سر تعیین قیمت خودرو بالا نگرفته بود کمتر کسی شورای رقابت را می شناخت.
  ۱۳۹۳/۵/۱۷
 • مطالعات امکان‌سنجی (Feasibility Studies) چیست؟

  مطالعات امکان‌سنجی (Feasibility Studies) چیست؟
  وقتی که قصد داریم موافقت سرمایه گذار و یا نهاد وام دهنده ای را برای سرمایه گذاری و یا اعطای تسهیلات جلب نماییم، باید بتوانیم طرح خود را به خوبی معرفی نموده و از جوانب مختلف، عملی بودن، مفیدبودن و سودآوربودن آن را نشان دهیم. به همین منظور لازمست تا گزارشی را تحت عنوان طرح توجیهی و یا طرح توجیه فنی، اقتصادی و مالی پروژه ارائه نماییم.
  ۱۳۹۳/۵/۱۵
 • راه‌حل درمان بیماری هلندی در ایران چیست؟

  راه‌حل درمان بیماری هلندی در ایران چیست؟
  مهمترین راه حل‌هایی که برای درمان بیماری هلندی پیشنهاد می شود ابتدائاً تشکیل صندوق ذخیره ارزی حاصل از فروش نفت با هدف خودداری از ورود شوک آور درآمدها به اقتصاد است.
  ۱۳۹۳/۵/۸
 • راههای مقابله با تورم چیست؟

  راههای مقابله با تورم چیست؟
  نقطه نظرات متعدد و بعضاً متضادی درباره عوامل ایجاد تورم ، تآْثیرات آن بر اقتصاد و راههای پیشگیری از تورم بیان شده است.
  ۱۳۹۳/۵/۷
 • مزایده و مناقصه چیست؟

  مزایده و مناقصه چیست؟
  حسن‌ روش‌های مناقصه و مزایده، آن است که از طریق این رقابت می‌توان به بهترین گزینه‌ها دست یافت؛ هم‌چنین رعایت اصل برابری افراد در این‌گونه قراردادها رعایت می شود. البته معایبی هم‌چون سوق دادن شرکت کنندگان به‌سوی کمیت و عدم توجه به کیفیت که معمولاً در مناقصات مشاهده می‌شود، در این روش‌ها وجود دارد.
  ۱۳۹۳/۴/۲۸
 • نرخ واقعی دلار چگونه محاسبه می شود؟

  نرخ واقعی دلار چگونه محاسبه می شود؟
  دلار چه قیمتی دارد؟ آیا با توجه به بحث های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی که بین مسافران مترو، تاکسی و اتوبوس رد و بدل می شود مبنای دلار ۳۰۰۰ هزار تومان به بالا را واقعی بدانیم؟
  ۱۳۹۳/۴/۲۰
 • تجارت متقابل چیست و انواع آن کدامند؟

  تجارت متقابل چیست و انواع آن کدامند؟
  عصربانک، تجارت متقابل مجموعه‌ای از روش‌های تجاری است که در آن صادر کننده یا وارد کننده تعهد می نماید در ازای کالا یا خدمات صادره به کشور خریدار (یا وارده از کشور فروشنده) کالا یا خدماتی را به ارزش کل معامله یا بخشی از آن خریداری (یا صادر) نماید.
  ۱۳۹۳/۴/۱۳
 • "صندوق توسعه ملی" چه تفاوتی با "حساب ذخیره ارزی" دارد؟

  گاهی‌ اوقات از زبان برخی نمایندگان و افراد مرتبط شنیده می‌شود که" کاری نکنید سرنوشت صندوق توسعه ملی به سرنوشت حساب ذخیره ارزی تبدیل شود"! منظور این افراد این است که حساب ذخیره ارزی با برداشت‌های غیر اصولی از بین رفت و به اصلاح سوراخ شد.
  ۱۳۹۳/۴/۱۰
 • راهکارهای مدیریت نوسانات بازار ارز چیست؟

  راهکارهای مدیریت نوسانات بازار ارز چیست؟
  در سه سال گذشته که بازار ارز کشور در سایه تحریم‌های شدید بانکی و محدودیت‌های مختلف از حالت تک نرخی خارج شده است، به‌رغم شایعات فراوان، همواره مسوولان بانک‌مرکزی در اظهارنظرهای خود اعلام کرده‌اند که بانک‌مرکزی دخالتی در بازار ارز آزاد ندارد و تنها نرخ رسمی را به رسمیت می‌شناسند.
  ۱۳۹۳/۴/۹
 • انواع مالیات در ایران کدامند؟

  انواع مالیات در ایران کدامند؟
  احتمالا شما هم تا به حال خواسته‌اید تا ملکتان را منتقل کنید یا شرکتتان را منحل و یا واحد اداری استیجاری خود را به مالک آن تحویل دهید. تمامی این اقدامات و ده‌ها تغییر و تحول دیگر که آثاری حقوقی برای آن متصور است یک سرفصل مشترک دارند و آن خلاصه می‌شود به «مراجعه به اداره مالیات»؛ رفت و آمد به اداره‌ای که اگر تجربه کرده باشید می‌دانید که روزها ادامه خواهد داشت.
  ۱۳۹۳/۴/۹
 • بیماری هلندی چیست؟

  بیماری هلندی چیست؟
  واژه بیماری هلندی در سال ۱۹۷۷میلادی توسط مجله اکونومیست برای توصیف رکود بخش صنعتی در هلند بعد از کشف گاز طبیعی در دهه ۱۹۶۰ به‌کار گرفته شد.
  ۱۳۹۳/۴/۵
 • بهره مالکانه (رویالیتی) چیست؟

  بهره مالکانه (رویالیتی) چیست؟
  بهره مالکانه سهم صاحب طبیعت از تولید است که معمولاً آنچه طبیعت و بهره مالکانه امروز در اقتصاد جهانی مطرح شده است معادن به طور عام و نفت و گاز به طور خاص هستند.
  ۱۳۹۳/۳/۳۰
 • انواع قراردادهای سرمایه گذاری خارجی (Buy Back , BOT, Joint venture)

  انواع قراردادهای سرمایه گذاری خارجی (Buy Back , BOT, Joint venture)
  ماهیت سرمایه گذاری خارجی به گونه یی است که قراردادهای مربوط به آن برای مدت زمان بسیار طولانی (حداقل ۱۵سال) تداوم خواهند داشت.
  ۱۳۹۳/۳/۲۹
 • تورم منفی چیست و چگونه به وجود می آید؟ (+مثال)

  تورم منفی چیست و چگونه به وجود می آید؟ (+مثال)
  تورم منفی دقیقا تعریفی عکس تورم (inflation) دارد .
  ۱۳۹۳/۳/۱۶
 • درآمد سرانه چیست?!

  درآمد سرانه چیست?!
  درآمد سرانه از تقسیم تولید ناخالص داخلی بر جمعیت یک کشور بدست می‌آید؛
  ۱۳۹۳/۳/۱۲
 • توسعه اقتصادی چیست و شاخص های توسعه کدامند؟

   توسعه اقتصادی چیست و شاخص های توسعه کدامند؟
  باید بین دو مفهوم «رشد اقتصادی» و «توسعه اقتصادی» تمایز قائل شد. رشد اقتصادی، مفهومی کمّی است در حالی که توسعه اقتصادی، مفهومی کیفی است.
  ۱۳۹۳/۳/۴
 • روش های قیمت گذاری محصولات یا خدمات

  روش های قیمت گذاری محصولات یا خدمات
  یکی از مشکل‌ترین و مهم‌ترین چالش‌های پیش روی شما به عنوان یک کارآفرین، تصمیم‌گیری در مورد قیمت محصولات یا خدمات‌تان است. اگرچه، برای قیمت‌گذاری مناسب یک فرمول مشخص وجود ندارد اما خوشبختانه راهبردهایی وجود دارند، که شما را در تعیین بهای درست کمک خواهند کرد.
  ۱۳۹۳/۳/۴
 • جنگ ارزی چیست و به چه کار می آید؟

  جنگ ارزی چیست و به چه کار می آید؟
  «جنگ ارزی» اصطلاحی است که بیانگر تلاش کشورها برای تضعیف پول‌هایشان است تا به این وسیله بتوانند تورم در داخل و مزیت تجاری در صادرات به نسبت شرکای تجاریشان را به دست بیاورند. در حقیقت یعنی جنگی که سلاح آن پول کشورها و نه تجهیزات نظامی آنها است.
  ۱۳۹۳/۳/۱
 • در اقتصاد هزینه دستمزدها چگونه تعیین می شود؟ (+شکل)

  در اقتصاد هزینه دستمزدها چگونه تعیین می شود؟ (+شکل)
  در عرضه و تقاضا دو گروه مهم خانوارها و بنگاه ها وجود دارند (بنگاه ها منظور هر نهاد، شرکت و ... که به تولید یا ارائه خدمات می پردازد) که رابطه زیر برای آنها برقرار است.
  ۱۳۹۳/۲/۲۹
<< 2 3 4 5 6 >>

اطلاعات تصویری