پیشنهاد راه‌اندازی خطوط اعتباری کوتاه مدت برای تامین مالی پروژه‌ها

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با اشاره به اینکه سرمایه در گردش و خطوط اعتباری کوتاه مدت می‌تواند به کمتر شدن هزینه‌های تولید و سرمایه در گردش بنگاه‌ها کمک کند گفت: اولین اثر مثبت اجرایی شدن برجام، بر روی بانک‌ها آشکار خواهد شد و آنها می‌توانند نقل و انتقال وجوه را انجام دهند و روابط کارگزاری را با بانک‌های دنیا برقرار کنند.

عصر بانک؛علی صالح‌آبادی با تاکید بر تاثیرات برجام اظهار کرد: به نظر من از اجرایی شدن برجام تا پایان امسال، روابط مجددا آغاز شده، حساب‌ها فعال می‌شود و نقل و انتقالات شکل می‌گیرد. از نظر زمانی، اولین اثر مثبت اجرایی شدن برجام، در قدم نخست و در ماههای اول، بر روی بانک‌ها آشکار خواهد شد، بنابراین بانک‌ها می‌توانند نقل و انتقال وجوه را به راحتی به هر جای دنیا انجام دهند و روابط کارگزاری خود را با بانک‌های دنیا برقرار کنند.

 

وی با اشاره به تاثیر برجام در حوزه صادرات گفت: در حال حاضر نیز صادرات انجام می‌شود، اما با هزینه‌ و ریسک بیشتر. هدف ما این است از منابع خارجی استفاده کنیم که این امر بر ظرفیت‌های صادرات در سال‌های آینده اثر خواهد گذاشت. همچنین در عمل اینکه بخواهیم آثار برجام را در اقتصاد ببینیم قطعا سال 1395 خواهد بود.

 

صالح‌آبادی خاطرنشان کرد: باز کردن حساب و روابط کارگزاری در طول این سالها ارتقا پیدا کرده، مقررات بانکهای بین‌المللی سخت‌تر شده، پیچیدگی آنها بیشتر شده، بنابراین اینها باید تطبیق پیدا کنند تا تاثیر آن به فضای واقعی اقتصاد نیز سرایت کند.

 

رییس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین به شرایط اقتصادی دوران پساتحریم اشاره و بیان کرد: در شرایط پس از تحریم انتظار ما بر این است که هزینه نقل و انتقال وجوه ارزی و هزینه‌های تولید کاهش یابد، ما بتوانیم از خطوط اعتباری کوتاه مدت بانک‌های خارجی برای واردات ماشین‌آلات تولیدی، تجهیزات و گردش بنگاه‌ها استفاده و پروژه‌ها را تامین مالی کنیم، زیرا در حال حاضر عمده این فعالیت‌ها بارش بر دوش صندوق توسعه ملی است.

صالح‌آبادی در ادامه با اشاره به بسته دولت برای تسریع در رونق اقتصادی گفت: ممکن است ما در حوزه تولید کمتر مشکل داشته باشیم، چون رشد اقتصادی به سمت مثبت شدن حرکت کرده و این نشان می‌دهد که تولید ما خیلی مشکل ندارد. مشکلاتی که داریم، در بحث تقاضاست، زیرا خریداری برای محصول وجود ندارد، بنابراین تولیدی‌ها با انباشت کالا مواجه می‌شوند، با انباشت کالا نقدینگی کم شده و تولید در مراحل بعد دچار مشکل می‌شود.

 

وی با بیان اینکه هدف اصلی بسته اقصادی دولت تحریک تقاضا در اقتصاد است، افزود: در مرحله اول اجرا شدن بسته اقتصادی، مهم‌ترین کار این است که تولیدات بنگاه‌ها که انبارشده از انبارها خارج و فروخته شود و شرکت‌ها اسناد دینی مشتریان را نزد بانک‌ها بیاورند، اسناد را تنزیل کنند و در ادامه بانک‌ها از محل خط اعتباری که بانک مرکزی می‌دهد پول را به بنگاه‌ها تزریق کند. بنابراین اجناس از انبارها خارج شده و به صورت قسطی فروخته می‌شود.

 

صالح آبادی همچنین اضافه کرد: بر اساس اعلام بانک مرکزی تا حدود 6 ماه آینده قرار است وام‌های اعطایی برای کالا داده شود. با فروش قسطی اجناس و چک و سفته‌ای که وجود دارد، اسناد نزد بانکها تنزیل شده و پولش به بانک‌ها برمی‌گردد. لذا بنگاه‌ها فرصت تولید مجدد دارند، چرخه تولید و فروش می‌تواند با این فرآیند تسهیل شود. لذا این طرح اگر به درستی اجرا شود، می‌تواند کمکی برای خروج از رکود باشد.

 

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.