ایجاد آرامش در بازار ارز با همکاری کانون صرافان

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی علاقه‌مند است با همکاری کانون صرافان در بازار ارز، ثبات و آرامش ایجاد کند، تصریح کرد: باید با تمام توان درصدد ایجاد آرامش در این بازار باشیم تا امکان سوء‌استفاده سوداگران از بازار ارز سلب شود.

عصر بانک؛به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ولی اله سیف در ملاقات با اعضای کانون صرافان ایرانیان در بانک مرکزی اظهارداشت: متاسفانه در گذشته از ظرفیت‌های صرافان در آرامش بخشی به اقتصاد کشور آنگونه که باید و شاید استفاده نشده است.

 

وی افزود: از آنجایی که یکی از لوازم این نقش آفرینی برگزاری انتخابات شفاف برای تعیین اعضای هیأت رئیسه این نهاد بود، بخش نظارت بانک مرکزی در این دوره از انتخابات نظارت‌های لازم را انجام داد تا این فرایند در نهایت سلامت و صحت برگزار شود و با انتخاب افراد واجد شرایط ، سیاست خود کنترلی که یکی از شیوه‌های معمول در اینگونه نهادهای حرفه‌ای است، امکان اجرا پیدا کند.

 

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک مرکزی علاقه‌مند است با همکاری کانون صرافان در بازار ارز، ثبات و آرامش ایجاد کند، تصریح کرد: باید با تمام توان درصدد ایجاد آرامش در این بازار باشیم تا امکان سوء‌استفاده سوداگران از بازار ارز سلب شود. در چنین فضایی قطعا زمینه پیش‌بینی پذیر بودن اقتصاد و بازار برای فعالان اقتصادی فراهم خواهدشد.

 

وی ادامه داد: نرخ اعلام شده در وب‌سایت www.sanarate.ir که بر اساس میانگین معاملات در بازار صرافی های مجاز به دست می‌آید، نشان دهنده متوسط نرخ واقعی معاملات انجام شده ارز است.

 

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر ضرورت انطباق عملکرد صرافی‌ها با مجموعه مقررات و دستورالعمل‌های ابلاغی بانک‌مرکزی گفت: کانون صرافان ایرانیان باید به سلامت و صحت معاملات ارز کمک کند و با ارائه مشورت‌های کارشناسی به بانک‌مرکزی، زمینه فعالیت با ثبات و آرام را برای فعالان این بازار فراهم آورد.

 

وی افزود: امیدوارم فعالیت کانون صرافان و اظهارنظرهای اعضا و رئیس کانون در جهت آرامش بخشی به بازار باشد.

 

حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی نیز در این نشست گفت: کانون صرافان باید حضور فعال‌تر و نقش جدی‌تری در آرامش بخشی به بازار داشته باشد و لازم است صرافی‌های مجاز از طریق این کانون خواست‌های خود را مطرح کنند.

 

وی گفت: خوشبختانه بیشتر صرافان به ضوابط قانونی پایبند و خواهان فعالیت در چارچوب و ضوابط ابلاغی بانک مرکزی هستند. در دستورالعمل اخیر، شرایط برای فعالیت صرافی های مجاز تسهیل شده است و به مرور نواقص احتمالی برطرف خواهد شد.

 

سعید مجتهدی رئیس شورای عالی نظارت کانون صرافان نیز در این نشست با تاکید بر عزم جدی اعضای جدید در همکاری هرچه بیشتر با بانک مرکزی در خدمت رسانی به مردم عزیزمان با اجرای دقیق ضوابط ابلاغی گفت: ما خود را بازوی اجرایی سیاست های بانک مرکزی می دانیم و نهایت تلاش کانون صرافان ایرانیان  در این زمینه نیز اجرایی کردن ضوابط قانونی است.

 

وی همچنین خواستار فراهم شدن زمینه همکاری صرافی های مجاز در تشکیل بورس ارز شد.

 

عبدالامیر بیت لفطه، دبیرکل کانون صرافان نیز گفت: امیدواریم بانک مرکزی امکان استفاده از نظرات کانون را در بازنگری دستورالعمل ابلاغی آبان ماه سال 93 فراهم کند.

 

وی پیشنهاد کرد: نظارت بر عملکرد صرافی‌ها در بازار از جانب کانون صرافان با حمایت بانک مرکزی می تواند در انضباط بخشی به بازار نقش مؤثری داشته باشد.

 

به گفته وی، اگر نظارت توسط کانون به صورت فنی و حرفهای در چارچوب نظارت عالی بانک مرکزی اجرا شود، به ایجاد آرامش در بازار کمک شایانی خواهد کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.