دست‌کاری “ارز” برای تأمین یارانه شایعه است

قائم مقام بانک مرکزی با تأکید براینکه در جلسه امروز شورای پول و اعتبار طرح افزایش تسهیلات خرید خودرو و کالا خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت، گفت: کاهش نرخ سود در این جلسه مطرح نمی شود.

عصر بانک؛اکبر کمیجانی در حاشیه نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور در جمع خبرنگاران درباره تسهیلات بانکی برای خرید کالای بادوام داخلی، اظهار داشت: بانک مرکزی برای تقویت بخش تقاضا در راستای تقویت تولید، برنامه هایی دارد و در این راستا گزارشی برای ارائه به شورای پول و اعتبار در حال تهیه است. هدف در این طرح این است که با استفاده از ابزار خرید دین بتوان زمینه پرداخت تسهیلات خرید کالاهای بادوام صنعتی از جمله خودرو و لوازم خانگی را فراهم کرد.

 

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه این بانک امیدوار است این طرح خارج از نوبت در جلسه امروز سه شنبه شورای پول و اعتبار قرار گیرد، تصریح کرد: بنا نیست در قالب سیاست تقویت تقاضا، نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی کاهش یابد.

 

* دست‌کاری نرخ ارز برای تأمین یارانه نقدی صحیح نیست

 

کمیجانی درباره دلایل افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر نیز گفت: افزایش تقاضا در ماه‌ پایانی تابستان، تقاضای ارز حجاج و کاهش درآمدهای نفتی، سه عامل افزایش مقطعی نرخ ارز بود و شایعه دست‌کاری نرخ ارز برای تامین یارانه نقدی صحیح نیست.

 

این مقام مسئول بانک مرکزی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره عدم رعایت نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات در بانک‌ها گفت: چنین گزارشاتی به بانک مرکزی هم رسیده است که گاه نرخ سود برخی بانک‌ها از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار تخطی می کند که در این رابطه، گزارش‌هایی در بانک‌ مرکزی در حال تهیه است.

 

وی ادامه داد: بخش نظارت بانک مرکزی مرتب به بانک‌ها مراجعه می‌کند و گزارشی در این زمینه تهیه شده است که به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد شد. انتظار داریم بانک‌ها براساس مصوبه شورا عمل کنند، ضمن اینکه اقدامات برخی بانک‌ها و موسسات پسندیده نیست و باید مصوبه شورا اولویت قرار گیرد و هدف ما هم این است که بانک‌ها در این مسیر حرکت کنند.

 

کمیجانی در ارتباط با اتمام مهلت صرافی‌ها برای دریافت مجوز گفت: اگرچه صرافی‌ها برای ارائه اسناد و دریافت مجوز نیاز به زمان دارند اما تمدید دوباره مهلت برای این کار به تعاملات آنها با بانک مرکزی بستگی دارد. به هرحال، تلاش بانک مرکزی همچنان بر این است که صرافی‌ها برای تکمیل مدارک و طی مراحل دریافت مجوز مراجعه کنند.

 

قائم مقام بانک مرکزی درباره اعطای مجوز به موسسه مالی ثامن، گفت: تیم حسابرسی در حال بررسی اسناد و مدارک این موسسه است.

 

 

/تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.