تراکنش 3 میلیاردی کارتخوان‌ها

آخرین آمار بانک مرکزی از تراکنش حدود سه میلیاردی شاپرک از طریق دستگاههای کارتخوان که زمانی قرار بود از صاحبان آنها کارمزد دریافت شود خبر می‌دهد.

عصر بانک؛در پنج ماهه نخست امسال حدود 3.9 میلیارد تراکنش بانکی با مبلغی نزدیک به 393 هزار میلیارد تومان از طریق شاپرک انجام شده است که 1.7 میلیارد به تهران و حدود 2.1 میلیارد هم به سایر استان‌های کشور اختصاص دارد.

 
این در حالی است که در این مدت از بین کل تراکنش‌های شاپرک عمدتا از طریق پایانه‌های فروش(دستگاههای کارتخوان) انجام شده، به گونه ای که با حدود 2.9 میلیارد تراکنش نزدیک به 367 هزار میلیارد تومان به وسیله کارتخوان‌ها مبادله شده است.
 
در حالی به گفته دبیرکل بانک مرکزی تا 99 درصد تراکنش‌های شاپرک با موفقیت انجام می شود که از حدود یکسال قبل طرح دریافت کارمزد از صاحبان کارتخوانها(فروشندگان) مطرح و با وجود جدیت بانک مرکزی برای اجرای آن، با مخالفت اصناف مواجه شد که با وساطت هیات وزیران موضوع برای بررسی بیشتر به شورای پول و اعتبار سپرده شد.
 
در شرایطی با توجه به تراکنش بالای شاپرک به ویژه از طریق پایانه‌های فروش عدم دریافت کارمزد از صاحبان کارتخوانها، هزینه بالایی به شبکه بانکی تحمیل می‌کند که با توجه به وعده چندماهه مقامات بانک مرکزی برای بررسی موضوع در شورای پول و اعتبار و قرار نگرفتن آن در دستور کار، به نظر می‌رسد طرح به جای قرار گرفتن در نوبت بررسی، بایگانی و به طور کلی فراموش شده باشد.
 
در عین حال که در مقایسه با کارتخوانها، سهم کمتری از تراکنش‌های شاپرک از طریق تلفن همراه و اینترنت انجام می‌شود، این در حالی است که در پنج ماهه نخست سال جاری حدود یک میلیارد تراکنش در این دو بخش انجام شده است به طوری که حدود 730 میلیون تراکنش از طریق موبایل و 290 میلیون هم به وسیله اینترنت بوده است.
 
 
/باشگاه خبرنگاران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.