سیاست بانکی ایران در پساتحریم

روز گذشته قائم‌مقام و معاون ارزی بانک مرکزی در دیدارهای جداگانه با هیات‌های اقتصادی اتریشی و آلمانی بر گسترش روابط اقتصادی، تجاری و بانکی تاکید کردند.

عصر بانک؛ اکبر کمیجانی در دیدار با هیات اقتصادی اتریش، دیدار این هیات عالی‌رتبه با رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهوری و مسوولان بلندپایه کشور را نشانگر علاقه و تمایل دوطرف برای بازبینی و بهبود روابط اقتصادی، تجاری عنوان کرد و افزود: امیدواریم روابط بانکی دو کشور ایران و اتریش در زمینه بانکی گسترش یابد تا شرایط برای تبادل نظر و اطلاعات و انتقال تجربیات فراهم شود.

 

کمیجانی لازمه گسترش روابط تجاری را داشتن روابط بانکی قوی اعلام و خاطرنشان کرد: اگر ذهنیت، علاقه‌مندی‌ و انگیزه‌‌ای برای گسترش روابط تجاری وجود داشته باشد، مادامی که روابط بانکی نرم، منعطف و روان شکل نگیرد، خود مانعی برای گسترش این روابط تجاری خواهد بود.

 

وی بر تشکیل کارگروه بانکی بین بانک‌های مرکزی ایران و اتریش تاکید و تصریح کرد: این کارگروه در گام نخست وضع فعلی روابط بانکی و مالی را مرور و سپس در جهت رفع مشکلات، راهکارهای اجرایی ارائه می‌کند.

 

قائم‌مقام بانک‌مرکزی گفت: بانک‌های تجاری ایران و اتریش در صورت تمایل می‌توانند در کارگروه بانکی دو کشور حضور داشته باشند و برای مسائلی که در گذشته موجبات اختلال در روابط بانکی شده است، راهکار ارائه کنند و گام‌های جدیدی را برای مستحکم‌تر شدن روابط بانکی بردارند.

 

کمیجانی اظهار کرد: درست است که در روابط بانکی ایران با اتریش وقفه ایجاد شده، ولی روابط بانکی دو کشور قبل از تحریم‌های اقتصادی مطلوب بوده که امیدواریم پس از این دیدارها روابط بانکی گسترش یابد.

 

قائم‌مقام بانک‌مرکزی به تلاش‌های صورت گرفته در زمینه رعایت استانداردهای بین‌المللی از سوی نظام بانکی ایران اشاره کرد و گفت: در صورت برقراری روابط با بانک‌های اروپایی و اتریشی زمینه آموزش کارکنان نظام بانکی و بهبود استانداردهای بین‌المللی بانک‌های ایرانی نیز فراهم خواهد شد که بسیار مفید است.

 

کمیجانی با تاکید بر اینکه ایران در زمینه پرداخت بدهی به کشورهای اروپایی و اتریش مشکلی نداشته، گفت: ایران از جمله کشورهای خوشنام در ایفای تعهدات بین‌المللی خود بوده و حتی در شرایط سخت اقتصادی همچون زمان جنگ تحمیلی با عراق در پرداخت بدهی خارجی کوتاهی نکرده است. اختلال فعلی در روابط بانکی ما با سایر کشورها نیز ناشی از وضع تحریم‌های ناعادلانه بوده است که با رفع آنها مجددا به شرایط مطلوب بازخواهیم گشت.

 

رئیس‌کل بانک مرکزی اتریش هم در این دیدار ضمن ابراز تمایل نسبت به برقراری روابط تجاری، اقتصادی و بانکی بین دو کشور از آمادگی بانک‌های اتریشی به‌منظور آموزش نظام بانکی ایران در زمینه شناخت مشتریان و همچنین قوانین ضدپولشویی خبر داد.

 

کلاس رایدل، رئیس‌کل بانک ‌مرکزی اتریش همچنین خواستار ارائه وضعیت تجاری و اسناد مالی بانک‌‌های ایرانی برای آماده‌سازی به منظور برقراری ارتباط با بانک‌های اتریش شد.

 

همچنین غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی در نشست با هیات صنعتی و تجاری آلمان مشکل اصلی برای تسویه تعهدات فعلی بانک‌های ایرانی را نداشتن کانال پرداخت دانست و افزود: امیدواریم پس از رفع تحریم‌ها و اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک مشکلات موجود رفع شود.

 

کامیاب به ایجاد و برقراری روابط بانکی به عنوان یک ضرورت و عامل مهم در امر تجارت اشاره و اظهار کرد: امید است در چارچوب توافقات اخیر انجام شده روابط گذشته بانکی را مجددا احیا کنیم.

 

معاونت ارزی بانک مرکزی، نظام ارزی کشور را نظام شناور مدیریت شده معرفی و عنوان کرد: برابری ریال در مقابل سبدی از ارزهای مختلف در نظر گرفته می‌شود؛ این در حالی است که نرخ ارز طی 8 سال بعد از یکسان‌سازی نرخ ارز از سال 1381 با ثبات همراه بوده و تلاش می‌کنیم پس از رفع تحریم‌ها سیستم تک‌نرخی را در کشور اجرا کنیم.

 

وی درخصوص نحوه مدیریت و کنترل تورم در کشور نیز گفت: با توجه به نقش دولت و دستگاه‌های دولتی در کنترل و مهار تورم، اقدامات مربوطه با مشارکت دولت و بانک مرکزی انجام می‌شود. در شرایط فعلی ما موفق به کاهش نرخ تورم از 40 درصد به 6/ 15 درصد در پایان سال گذشته شده‌ایم و هدف‌گذاری ما رسیدن به نرخ تک‌رقمی در یک دوره دو ساله خواهد بود.

 

کامیاب ضمن تشریح سیاست‌گذاری بانک مرکزی در توسعه بانک‌های خصوصی تصریح کرد: در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی، کشور ایران به دلیل دارا بودن نیروی کار متخصص و زیرساخت‌های مناسب، پتانسیل بالایی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی دارد.

 

معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به برنامه کشور درخصوص نظارت و انطباق با استانداردهای بین‌المللی بانکی بیان کرد: ما دارای سیستم‌های پیشرفته در این حوزه هستیم و انتظار داریم که در آینده تعداد شعب بانک‌ها کاهش یافته و نظارت موثر با تکیه بر استانداردهای بین‌المللی را در این خصوص اعمال کنیم.

 

فیلیز اشمیت، معاون نخست‌وزیر آلمان نیز در این نشست ضمن اعلام آمادگی برای همکاری‌های بانکی با ایران گفت: به محض رفع تحریم‌ها اقدامات لازم را درخصوص گشودن بازارهای مالی دو کشور انجام می‌دهیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.