سیستم مالیاتمان 40 سال از دنیا عقب است

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از عقب ماندگی 40 ساله سیستم مالیاتی کشور خبر داد.

عصر بانک؛در البرزٰ علی عسکری عصر روز گذشته(هشت شهریور)، در مراسم افتتاح ساختمان شهید مطهری سازمان امور مالیاتی البرز گفت: کشور ایران در زمینه اخذ مالیات از عقب ماندگی 40 ساله رنج می‌برد که باید این وضعیت را اصلاح کنیم.

 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: بحث اقتصاد بدون نفت در ایران از سال 1346 مطرح شد و با اصلاحیه‌هایی که در قوانین مالی کشور ایجاد شد قرار بود کشور بدون وابستگی به نفت اداره شود و در این راستا مدرن ترین تجهیزات سخت افزاری دنیا نیز در سال 52 خریداری شد.

 

عسکری تصریح کرد: اما گران شدن نفت در سال 1353 موضوع اقتصاد بدون نفت را به حاشیه برد و اقتصاد به شدت به نفت وابسته گردید تا اثرات آن همچنان در کشور مشهود باشد.

 

وی ادامه داد: اقتصاد کشور باید متکی به نفت نباشد و به سمت درآمدهای پایدار برود که مالیات یکی از این درآمدهای پایدار است و می‌توان به خوبی به آن اتکا کرد.

 

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور یادآورشد: اقتصاد ایران اقتصاد کوچکی نیست و گردش مالی زیادی در آن صورت می‌گیرد به همین دلیل مالیات به خوبی می‌تواند جوابگوی درآمد کشور باشد اما متاسفانه در حال حاضر فقط از 50 درصد از ظرفیت مالیات کشور بهره می بریم.

 

عسکری در ادامه اظهارات خود خاطرنشان کرد: سازمان امور مالیاتی کشور در سال‌های اخیر وارد فضای جدیدی شده است و برای کارآمدتر شدن این سیستم تغییرات مختلفی را به اجرا گذاشته است و طرح‌های جامعی را تدوین کرده است.

 

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای اصلاح سیستم مالیات کشور گفت: توپولوژی همبندی شده و زیرساخت کامل و یکپارچه یکی از نیازهای تکنولوژیک سیستم کارآمد مالیاتی است که در این زمینه با شرکت زیرساخت و مخابرات کشور هماهنگی‌هایی صورت گرفته است.

 

عسکری در پایان گفت: فراهم کردن زیرساخت‌های یکپارچه در کل کشور حدود یک و نیم سال طول کشید و امروز زیرساخت یکپارچه در کل کشور فراهم شده است به طوری که تا قبل از این پهنای باند سازمان دو مگابایت بود، اما اکنون پهنای باند میان استان‌های اصلی 64 ، دیگر استان ها 32 و 16 و بین شهرستان‌ها نیز 16، هشت و چهار مگابایت است.

 

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.