تداوم معاملات غیرقانونی دلالان ارز

با وجود اینکه طبق مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها هرگونه خرید و فروش ارز و حتی اعلام نرخ توسط اشخاص حقیقی و حقوقی غیر از صرافی‌های مجاز ممنوع است و معاون ارزی بانک مرکزی خرید و فروش ارز توسط دلالان را جرم می‌داند، این دلالان در بازار به طور جدی فعالیت می‌کنند.

عصر بانک؛روزهای اولیه انتشار مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها، اقدامات سخت‌گیرانه‌ای نسبت به فعالیت دلالان در بازار ارز اعمال شد که اثر آن کمرنگ شدن حضور دلالان در کنار پاساژ افشار بود.

 

طبق مواد 3، 16 و 17 این دستورالعمل هر گونه اعلام نرخ و خرید و فروش ارز توسط اشخاص حقیقی و حقوقی غیر از صرافی‌های موضوع این مقررات ممنوع است و متخلفین از این مقررات به استناد قانون پولی و بانکی کشور، قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

 

با گذشت 6 ماه و 20 روز از ابلاغ این دستورالعمل، دلالان ارز به راحتی و بدون هیچگونه مزاحمت نبش خیابان منوچهری و روبروی پاساژ افشار به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

 

یکی از صرافان در این باره به ما می‌گوید: در اوایل ابلاغ دستورالعمل، حضور ماموران موجب شد دلالان از اینجا بروند؛ اما محل فعالیتشان به سبزه میدان منتقل شد و به جای دلار، سکه معامله می‌کردند.

 

وی ادامه داد: بعد از مدتی که سر و صداها خوابید، دوباره به نبش خیابان منوچهری بازگشتند.

 

یکی دیگر از صرافان به ما اینگونه توضیح می‌دهد: نماینده بانک مرکزی که صرافی بانک پارسیان است ارز در بین دلالان خیابان منوچهری می‌فروشند. وقتی نماینده بانک مرکزی این کار را می‌کند، نشان می‌دهد که بانک مرکزی برای کنترل بازار از این روش هم استفاده می‌کند.

 

این فعالیت آسوده دلالان ارز در شرایطی است که معاون ارزی بانک مرکزی سوم بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد: با توجه به ابلاغ این دستورالعمل دیگر کسی نباید این کار را انجام دهد چراکه جرم محسوب می‌شود.

 

وی با بیان اینکه همانطور که افراد به راحتی نمی‌توانند در ملاء عام مرتکب جرم شوند و امور خلاف را انجام دهند در بازار ارز هم عده‌ای نمی‌توانند نرخ تعیین کنند و ارز بفروشند، تصریح کرد: بنابراین دیگر افراد نباید در بازار ارز به این شکل فعالیت کنند.

 

این جولان دلالان در بازار ارز در حالی است که تا 10 روز آینده دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها باید عملیاتی شود که براساس آن از فعالیت صرافی‌های بدون مجوز و صرافی‌هایی که تا آن زمان نتوانستند شرایط تعیین شده در دستورالعمل را احراز کنند، جلوگیری خواهد شد.

 

این برنامه جدید بانک مرکزی در شرایطی اجرایی می‌شود که هنوز دستورالعمل قبلی که برخی مواد آن مربوط به جلوگیری از فعالیت دلالان بود، هنوز روی زمین مانده است.

 

 

/فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.