سال 1394 سال خشکسالی مالی کشور است

مدیر عامل بانک ملی با اشاره به این‌که بانک‌های کشور حدود 90 درصد از تامین مالی را برعهده دارند، گفت: سیستم بانکی به دلیل سیاست‌های خلق‌الساعه یک دهه گذشته و همین‌طور تحریم‌های بین‌المللی ضربه خورده است.

عصر بانک؛ عبدالناصر همتی با اشاره به این‌که تحریم‌ها سیستم ارتباطات بانکی بین‌المللی کشور را فلج کرده است، اظهار کرد: این تحریم‌ها باعث شده خیلی از منابع که به کشور می‌آمد نیامده و جابه‌جایی‌های مالی اتفاق نیفتاد. از سوی دیگر مشکل سیاستی، ضعف ساختاری، نگاه اشتباه به بانک، سیستم بانکی را دچار مشکل کرد.

 

وی با بیان این‌که تراز‌نامه بانکی درست مانند رنگ رخساره است که از وضعیت درونی بانک‌ها خبر می‌دهد، ادامه داد: این شرایط باید بهتر شود و البته بهبود یک شبه اتفاق نمی‌افتد.

 

مدیر عامل بانک ملی با اشاره به این‌که در حال حاضر 90 درصد تامین مالی کشور از طریق بانک‌ها صورت می‌گیرد، عنوان کرد: در دنیا سهم بانک‌ها از تامین سرمایه کمتر است و چه‌طور است که بانک‌های ایران ظرف 10 ساله گذشته به خصوص بانک‌های دولتی حتی یک ریال افزایش سرمایه واقعی نداشته‌اند در حالی که مجموع نقدینگی کشور در حال حاضر به 800 هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

وی با اشاره به انتقادات از بانک‌ها برای عدم ارائه وام مسکن اظهار کرد: بانک‌ها باید با کدام منابع وام مسکن بدهند. مشکلات پیچیده‌ای در نظام بانکی وجود دارد که مقصر آن نیز بانک‌ها نیستند، اما برخی فکر می‌کنند بانک‌ها به منابع لایزال الهی وصل‌اند. تقاضای نقدینگی در بازار زیاد است و تنها منبع تامین آن نیز بانک‌ها هستند.

 

همتی با انتقاد از این‌که برخی بانک‌ها را عامل تخریب کشور می‌دانند، گفت: این در حالی است که بانک‌ها در همه پروژه‌های عمرانی نقش داشتند و در پی سه دهه گذشته نقش بی‌بدیلی را در بهبود کشور ایفا کرده‌اند.

 

مدیرعامل بانک ملی همچنین عنوان کرد: وقتی سرمایه بانک‌ها زیاد نشده است، باید برای تامین مالی یا دست در کیسه بانک مرکزی کنند یا پول چاپ شود یا منتظر بمانیم که سرمایه خارجی بیاید و بورس بهبود پیدا کند تا بانک‌ها بتوانند به سمت تامین مالی کوتاه‌مدت بروند.

 

وی با بیان این‌که نباید به خاطر تخلف برخی از بانک‌ها عملکرد کل نظام بانکی را زیرسوال برد، گفت: به هر حال 31 بانک در کشور وظیفه تامین منبع مالی 90 درصدی سرمایه را دارند و نباید آنها را تخریب کرد.

 

همتی با تاکید بر این‌که سال 1394 سال خشکسالی مالی کشور است، گفت: شرایط سیستم بانکی که برخی از آن به ارث رسیده است امسال سخت‌تر شده و امیدواریم این توافق هسته‌ای اخیر به نتیجه برسد و تاثیرات آن را در سرمایه‌گذاری و رونق تولید ببینیم.

 

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.