نمودار / بهای طلای جهانی در کمترین سطح 5 سال گذشته

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار جهانی طلا در هفته منتهی به 26 ژوئیه 2015 نشان می‌دهد که که متوسط بهای طلا 4.51 درصد کاهش یافت.

عصر بانک؛ تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی حاکی از است که نوسانات قیمت طلا در هفته منتهی به 26 ژوئیه 2015 (4 مرداد 1394) در بازار نیویورک در محدوده 1102.05 – 1089.34 دلار برای هر اونس بود.

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در گزارش بانک مرکزی آمده است؛ متوسط بهای طلا در هفته گذشته نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل، 4.51 درصد کاهش یافت.

 

بانک مرکزی روند تغییرات قیمت طلای جهانی را چنین اعلام کرده است؛ روز دوشنبه بهای طلا با بیش از 4 درصد افت، کمترین سطح 5 سال گذشته را به ثبت رساند. موج ناگهانی فروش در بازارهای شانگهای و نیویورک، اصلی‌ترین دلیل افت ارزش طلا بود. در ساعات ابتدایی این روز بازارهای آسیایی با کمبود نقدینگی مواجه شد و توانست موج گسترده‌ای از فروش طلا را به ثبت برساند. معامله‌گران دیگر جذابیتی در بازار طلا نیافته و در پی خروج از این بازار نیاز به نقدینگی داشتند و اقدام به فروش کردند. گفتنی است روز جمعه، مقامات چینی اعلام کردند که در نظر دارند ذخایر طلای خود را کمتر از آنچه در 6 سال گذشته انتظار داشتند، افزایش دهند.

پس از افت شدید روز دوشنبه بهای طلا، روز سه‌شنبه قیمت فلز زرد رنگ اندکی افزایش یافت. کاهش تقاضای طلا از سوی هند و آمادگی بسیاری از معامله‌گران برای افت بیشتر قیمت به واسطه انتظار افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در سال‌جای، دلیل افت روز گذشته بود که حدود 0.2 درصد از آن در روز سه‌شنبه جبران شد. دلیل اصلی افزایش ارزش این روز را می‌توان به سودگیری از قیمت‌های ناچیز عنوان کرد.

 

روز چهارشنبه، بار دیگر بهای طلا به کمترین سطح 5 سال گذشته کاهش یافت. پس از افت قابل ملاحظه ابتدای هفته، جذابیت بازار طلا در بین معامله‌گران به شدت افت کرده است. به علاوه، افزایش ارزش دلار نیز در افت قیمت طلا در این روز تاثیر داشت.

 

روز پنجشنبه، قیمت طلا باز هم کاهش یافت. کاهش بیشتر از انتظار متقاضیان بیمه بیکاری در آمریکا با تقویت دلار به افت بهای طلا منجر شد. در مجموع به دلیل اینکه فعالان بازار در نهایت ماه دسامبر را زمان افزایش نرخ بهره در آمریکا می‌دانند، احتمال افت قیمت تا این رخداد وجود خواهد داشت.

 

روز جمعه، قیمت طلا افزایش یافت. کاهش ارزش دلار و نیز افت بازار سهام در آمریکا از دلایل افزایش قیمت طلا در این روز بودند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.