پیش‌بینی عبده‌تبریزی از روند شاخص بورس در ماه‌های آینده

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه هنوز در عرصه عمل اتفاقی نیفتاده که بورس بخواهد از آن تاثیری بپذیرد، ابراز امیدواری کرد: در طول چند هفته آینده بار دیگر شاخص بورس تهران روند رو به رشد خود را از سر گیرد.

عصر بانک؛حسین عبده تبریزی در نشست کمیسیون اقتصادی بنیاد امید ایرانیان، تصریح کرد: هر چند بسیاری به این موضوع امید داشتند که پس از توافق هسته‌ای، تغییر و تحولی جدی در شاخص بورس به وجود آید، اما هیچ یک از این انتظارات ریشه در واقعیت‌های اقتصادی ندارد و با توجه به اینکه هنوز تحولی خاص در عرصه عمل به وجود نیامده حتی افزایش شاخص نیز نمی‌توانست مساله امیدوارکننده باشد.

 

وی با بیان اینکه بورس تهران، انتخابات 1392 و توافق هسته‌ای را از قبل در شاخص خود پیش‌قول کرده بود، اظهار کرد: خوش‌بینی‌های حاصل از این اتفاقات خیلی زود تاثیر خود را گذاشت و شاخص با رشد غیرقابل کنترل خود تمام این اهداف را رد کرد. از این رو انتظار اینکه خوش‌بینی‌های حاصل در بازار دوباره در فضای بورس سایه افکند قدری دشوار بود.

 

عبده تبریزی با اشاره به اینکه اجرای توافق هسته‌ای از حوالی ماه دسامبر (آذر) آغاز خواهد شد، اظهار کرد: تا آن زمان در عرصه اقتصاد واقعی اتفاقی نیفتاده که بخواهد بورس از آن متاثر شود. هر چند ما امیدواریم با توجه به فضای امیدبخشی که در اقتصاد ایران واقع شد بزرگان بورس سرمایه خود را در این عرصه حفظ کنند و به این ترتیب بازار قدرت خود را پیدا کند.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: هر چند نمی‌توان در این زمینه وعده قطعی ارائه کرد اما ما امید داریم در طول چند هفته آینده بار دیگر روند رو به رشد بورس آغاز شود.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه ساختار فعلی اقتصاد ایران به شدت برای دریافت وام‌های بین‌المللی آمادگی دارد، اظهار کرد: با توجه به رغبتی که در بین کشورهای خارجی در این عرصه است، انتظار داریم ظرفیتی برای دریافت حدود 100 میلیارد دلار وام فراهم شود. اگر بتوانیم این رقم را در کنار حدود 50 میلیارد دلار درآمد حاصله خود جمع کنیم، می‌توان انتظار داشت در طول سال‌های آینده بخشی از اهداف در نظر گرفته شده برای رشد و توسعه اقتصادی کشور قابل دستیابی شود.

 

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.