کاهش هزینه‌ صادرات با لغو تحریم سوئیفت

رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: صادرات کشور در چند ماه اخیر از لحاظ ارزش 10 درصد کاهش داشته و با لغو تحریم سوئیفت و کاهش هزینه حمل و نقل هزینه‌ صادرات کاهش می‌یابد.

عصر بانک؛ محمد لاهوتی در گفت‌وگو با  فارس،‌ به شرایط جدید پیش رو برای صادرات کالاهای ایرانی به بازارهای دنیا اشاره کرد و گفت: باید مراقب بود که هیأت‌های اروپایی از جمله آلمان که به ایران سفر می‌کنند، تنها به دنبال فروش کالاهای خود نباشند، بلکه دولت به گونه‌ای هماهنگ کند، تا زمینه‌ چانه‌زنی بازرگانان ایرانی برای صادرات کالاهای خود فراهم شود.

 

وی در پاسخ به اینکه با برداشتن تحریم‌ها و شرایط جدی بانکی تا چه زمانی وضعیت صادراتی به روال عادی بازمی‌گردد، گفت: متن توافق با مصوبه سازمان ملل قانوناً به جریان افتاد و تمام تحریم‌ها لغو شد، اما تا اجرایی شدن آن 90 روز زمان نیاز است و پیش‌بینی می‌کنیم در ابتدای سال 2016 میلادی شرایط تجارت خارجی به روال عادی برگردد.

 

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به اینکه امسال پیش‌بینی شده که حجم صادرات افزایش یابد و لغو تحریم‌ها چقدر در این امر مؤثر خواهد بود، تصریح کرد: متأسفانه از ابتدای امسال تاکنون صادرات از نظر وزنی 4 درصد و از نظر ارزش، حدود 10 درصد کاهش داشته است که بیانگر آن است که عملاً از برنامه عقب هستیم و تا 6 ماه آینده نیز با توجه به زمان‌بر بودن اجرایی شدن لغو تحریم‌ها عملاً شاهد تغییرات زیادی نخواهیم بود.

 

لاهوتی این را هم گفت که در شرایط آنی حمل‌ونقل و باز شدن سوئیفت هزینه‌های صادراتی را کاهش می‌دهد، اما به تنهایی این مسئله کافی نیست و سازمان توسعه تجارت باید دلیل اُفت صادرات را بررسی و آن را برطرف کند.
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.