اهداف محوری بانک تجارت برای سال 94 اعلام شد

با تصویب سهامداران، صورت‌های مالی بانک تجارت برای سال‌مالی منتهی به 29 اسفند 1393 به تصویب رسید.

عصر بانک؛به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، در نشست مجمع عمومی عادی سالانه این بانک که روز سه‌شنبه سی‌ام تیرماه در محل هتل انقلاب تهران با حضور بیش از 83 درصد صاحبان سهام و نمایندگان قانونی آنان به ریاست فهیم هاشمی، رئیس هیات‌مدیره بانک تجارت برگزار شد، صورت‌های مالی سال گذشته این بانک به تصویب مجمع رسید.

محمدابراهیم مقدم، مدیرعامل بانک تجارت در این مجمع با اشاره به وضعیت اقتصاد و بازار پول کشور در سال 93 خاطرنشان کرد: تداوم رکود ناشی از محدودیت‌های خارجی و برخی سیاست‌گذاری‌های گذشته در کنار سیاست‌های انقباضی، سال 93 را به یکی از دشوارترین سال‌ها برای بانک‌های کشور بدل ساخت، با این حال بانک تجارت توانست با تلاش پیگیر کارکنان متعهد و دلسوز خود و استفاده از تمام ظرفیت‌ها و اتخاذ تدابیر مناسب از این شرایط دشوار عبور کرده و اینک با توجه به افق‌های روشنی که در عرصه روابط خارجی کشور پدیدار شده و نیز بازگشت امید و نشاط به فضای کسب‌و‌کار در کشور، مصمم هستیم تا جایگاه ممتاز بانک در صنعت بانکداری کشور، به‌ویژه در حوزه ارائه خدمات بانکداری بین‌الملل را احیا کنیم. 

مدیرعامل بانک تجارت با اشاره به برخی از مهم‌ترین شاخص‌های عملکرد این بانک در سال گذشته اظهار کرد: حفظ رتبه اول به لحاظ دارا بودن بالاترین سهم از مانده تعهدات ضمانت‎نامه‌های بانکی و اعتبارات اسنادی در میان 5 بانک بزرگ تجاری کشور، رشد 6/ 12 درصدی سپرده‌ها و رشد 8/ 18 درصدی تسهیلات، کاهش نسبت مانده مطالبات به تسهیلات و مطالبات از 2/ 16 به 2/ 14 درصد با تشکیل کمیته‌های تخصصی وصول مطالبات، طراحی مدل جدید بودجه‌ریزی برای مدیریت بهینه هزینه‌ها و درآمدهای بانک، پیاده‌سازی فرآیندهای حاکمیت شرکتی، کسب رتبه نخست در ارائه خدمات موبایل بانک در همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت و جایزه ملی مدیریت مالی ایران برای پنجمین سال متوالی گوشه‌ای از توفیقات بانک تجارت در سال مالی گذشته بود. ضمن اینکه اقدامات بسیار مهمی برای تخصیص بهتر منابع و کاهش ریسک از طریق راه‌اندازی سامانه‌های پیشرفته اعتبارسنجی و مدیریت ریسک در بانک تجارت آغاز شده است. 

وی با اشاره به روند افزایش استحکام مالی این بانک در سال‌های پس از خصوصی‌سازی اظهار کرد: اردیبهشت 88 که وارد بازار سرمایه شدیم سرمایه بانک 10/ 437 میلیارد ریال بود که طی سه مرحله به 45/ 700 میلیارد ریال معادل 337 درصد افزایش یافته است. این افزایش سرمایه ظرفیت توسعه فعالیت‌های بانک را به میزان قابل‌توجهی افزایش داده است. با توجه به برنامه‌هایی که برای توسعه کسب‌و‌کار و افزایش سودآوری عملیات بانک وجود دارد می‌توانیم بگوییم که سهامداران می‌توانند مطمئن باشند که روند مثبت و موثر بانک تجارت در بازار سرمایه همچنان ادامه خواهد یافت. مقدم افزایش سهم بانک تجارت از منابع بازار پول و تعهدات شبکه بانکی، تداوم روند کاهش مطالبات معوق، ارتقای سطح خدمات بانکداری الکترونیک، افزایش سهم درآمدهای غیرمشاع به کل درآمدها و افزایش سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها را از جمله مهم‌ترین اهداف محوری بانک تجارت برای سال مالی 1394 برشمرد و تاکید کرد: در کنار این اهداف، ایجاد تنوع در سبد خدمات و معرفی ابزارهای نوین مالی و بانکی، توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ایجاد و توسعه بانکداری جامع و توسعه سرمایه‌های انسانی متناسب با ساختار و ماموریت‌های جدید از جمله راهبردهای کلان برنامه کسب‌و‌کار بانک تجارت است. 

در ادامه این جلسه، گزارش حسابرس و بازرس قانونی درخصوص صورت‌های مالی بانک تجارت قرائت شد که مقدم مدیرعامل، فهیم هاشمی رئیس هیات‌مدیره و رزازان مدیر امور مالی بانک تجارت به سوالات و نکات مطرح شده در این گزارش پاسخ دادند. سپس صورت‌های مالی سال منتهی به 29 اسفند سال 1393 بانک تجارت مورد تصویب مجمع قرار گرفت و سهامداران با تقسیم 10 ریال سود به‌ازای هر سهم موافقت کردند. بانک تجارت در سال 1358 از ادغام 10 بانک تشکیل شد. این بانک یکی از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور بوده که ذیل اجرای قانون سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در اردیبهشت‌ماه 1388 سهام آن در بازار بورس عرضه و به بخش خصوصی واگذار شد.
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.