65شرکت‌ بورسی مشمول لغو تحریم؟+اسامی

با حصول توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 ، اسامی شرکتهای مشمول لغو تحریم منتشر شد که برخی از این شرکتها در بازار سرمایه حضور داشته و لغو تحریم ها تاثیر به سزایی در عملکرد آنها خواهد گذاشت.

عصر بانک؛بعد از توافق تاریخی ایران و گروه 1+5 پس از 22 ماه مذاکره فشرده و نفس گیر، دستاوردهایی در حوزه هسته‌ای و لغو تحریم ها برای کشور حاصل شد و بر اساس آن تعدادی از شرکتها از فهرست تحریم خارج شدند.

 
بر این اساس با توافق تاریخی 23 تیر ماه تعداد زیادی از شرکتها و افرادی که طی سال های گذشته مشمول تحریم شده بودند از این فهرست خارج شدند.در این میان بازار سرمایه نیز سهم به سزایی در کاهش تحریم ها داشت و چندین شرکت مشمول لغو تحریم را در دل خود جای داد که لغو تحریم این شرکتها می تواند باعث بهبود عملکرد آنها شده و در وضعیت سایر شرکتها نیز تاثیر گذار باشد.
 
در این میان شرکتهایی که در بازار سرمایه حضور دارند مانند صنایع آذرآب ، آلومینیوم ، بانک اقتصاد نوین، بانک انصار، بانک ایران زمین ، بانک پارسیان، بانک پاسارگاد، پست بانک ،بانک تجارت، بانک خاورمیانه، بانک دی، بانک سامان ، بانک سرمایه، بانک سینا، بانک صادرات ایران، بانک قوامین، بانک کارآفرین، بانک گردشگری، بانک ملت، بیمه ملت، پتروشیمی شازند، پتروشیمی مبین، داروسازی جابرابن حیان، سرمایه‌گذاری پردیس، ، سرمایه‌گذاری غدیر، سیمان شمال، سیمان مازندران، بانک مهر، تایدواتر و کشتیرانی در لیست خروج تحریم ها قرار داشته و از تحریم خارج می شوند.البته بانک مرکزی، وزارت نفت و نیرو نیز در این فهرست قرار دارند که لغو تحریم این ارکان مهم نیز به طور غیر مستقیم در بازار سرمایه اثر گذار است.
 
 در این میان کارشناسان معتقدند که صنایع واسطه گری همچون بانک‌ها، پتروشیمی‌ها، خودرویی‌ها و لیزینگی‌ها و همچنین صنعت گردشگری زودتر با رشد ناشی از توافق مواجه می شوند و صنعت ساختمانی و کاشی و سرامیک نیز با تاخیر از توافق تاثیر می‌پذیرند. به این ترتیب می توان گفت که بعد از توافق هسته ای شرکتهای تولیدی با تاخیر 6 تا 24 ماهه رشد خود را آغاز می کنند ولی صنایع واسطه گری بیشترین تاثیر را می پذیرند.
 
بنابراین با حاصل شدن توافق هسته ای شرکتهای بانکی، بیمه‌ای، پتروشیمی و حمل و نقلی که در سال های گذشته مورد تحریم قرار گرفتنه بودند، طی چند ماه آینده از فهرست تحریم خارج می شوند؛ خروج این شرکتها از فهرست تحریم کشورهای غربی می تواند در افزایش درآمد و روند سودآوری آنها و در نهایت در عملکرد کلی بازار سرمایه موثر باشد.
 
متن انگلیسی توافق مورد بررسی  قرار گرفت و طی آن معلوم شد نام 65 شرکت بورسی و مرتبط با بازار سرمایه ایران در فهرست لغو تحریم قرار دارند.
 
دراین میان 34 شرکت بورسی و فرابورسی بوده و 31 شرکت دیگر وابسته به شرکت های حاضر در بازار سهام و یا سهامدار عمده شرکت ها هستند .
 
در این فهرست نام 21 بانک دیده می شود که می توانند از دور تازه ایی را فعالیت را آغاز کنند.
 
فهرست این 65 شرکت شامل اسامی ذیل است:
 
شرکتهای اصلی سایر شرکت ها
 
آذراب اعتماد امین و مبین
 
آلومینیوم ایران بانک توسعه تعاون
 
بانک آرین بانک صادرات پی ال سی
 
بانک اقتصاد نوین بانک توسعه صادرات
 
بانک انصار بانک رسالت
 
بانک ایران زمین بانک رفاه کارگران
 
بانک آینده بانک سپه
 
بانک پارسیان بانک سرمایه گذاری اسلامی
 
بانک پاسارگاد بانک صنعت و معدن
 
بانک پست بانک ایران بانک کارگشایی
 
بانک تات بانک کشاورزی
 
بانک تجارت بانک مرکزی ایران
 
بانک خاورمیانه بانک مسکن
 
بانک دی بانک ملی
 
بانک سامان بانک ملی ایران
 
بانک سرمایه بیمه ایران
 
بانک سینا پتروپارس
 
بانک شهر توسعه اقتصاد تعاون
 
بانک صادرات ایران خاتم الانبیاء
 
بانک قوامین ساخت تجهیزات نیروگاهی
 
بانک کارآفرین سازمان توسعه و نوسازی صنایع
 
بانک گردشگری سازمان نوسازی و توسعه صنعتی
 
بانک ملت سرمایه گذاری بانک ملی
 
بیمه ملت سرمایه گذاری تدبیر
 
پتروشیمی شازند شرکت توسعه و سرمایه گذاری سیمان
 
پتروشیمی مبین شرکت نفتایران
 
جابرابن حیان صرافی EDBi
 
سرمایه گذاری پردیس کارگزاری EDBi
 
سرمایه گذاری غدیر وزارت انرژی
 
سیمان شمال وزارت نفت
 
سیمان مازندران هلدینگ سرمایه گذاری ملی
 
بانک مهر ایران  
 
تایدواتر  
 
کشتیرانی و زیر مجموعه
 
 
/ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.