چرا دلار تقویت و یورو تضعیف شد؟

نتایج بررسی بانک مرکزی از تحولات بازار ارزهای عمده در هفته منتهی به 5 ژوئیه 2015-14 تیرماه 94 نشان می‌دهد که در این هفته بازار ارز تحت تاثیر تحولات یونان، شاهد تضعیف بیشتر یورو بوده است.

عصر بانک؛نتایج بررسی بانک مرکزی از تحولات بازار ارزهای عمده در هفته منتهی به 5 ژوئیه 2015-14 تیرماه 94 نشان می‌دهد که در این هفته بازار ارز تحت تاثیر تحولات یونان، شاهد تضعیف بیشتر یورو بوده است. دلار آمریکا نیز به جز روز پایانی هفته و با انتشار آمار کمتر از حد انتظار اشتغال، در برابر سایر ارزها تقویت شد.

 

براساس این گزارش، متوسط ارزش دلار نسبت به متوسط ارزش آن در هفته ماقبل در برابر یورو، فرانک، ین و پوند به ترتیب 0.81، 0.73، 0.65 درصد تقویت و در برابر ین 0.73 درصد تضعیف شد.

به نرخ‌های پایان وقت بازار نیویورک، در هفته گذشته هر یورو در محدوده 1.1237-1.1054 دلار و هر پوند در محدوده 1.5739-1.5571 دلار در نوسان بود. همچنین هر دلار نیز در دامنه 123.17-122.50 ین متغیر بود.

عوامل تقویت دلار در مقابل اسعار عبارتند از:

بحران بدهی یونان و افزایش احتمال خروج یونان، عدم پرداخت قسط صندوق بین الملی پول توسط یونان و انتظار آمار قوی اقتصادی آمریکا
عوامل تضعیف دلار در مقابل اسعار نیز عبارتند از:

انتشار آمار کمتر از حد انتظار اشتغال ایالات متحده و احتمال به تعویق افتادن افزایش نخر بهره کلیدی آمریکا به سال آتی میلادی

* تشریح روزانه نوسانات ارزهای عمده در هفته گذشته

دوشنبه، با بدترشدن بحران بدهی یونان و افزایش احتمال خروج این کشور از حوزه یورو، پول واحد اروپایی در مقابل بسیاری از ارزهای عمده سقوط کرد.احتمال عدم پرداخت قسط 1.77 میلیارد دلاری یونان به صندوق بین المللی پول، بسته شدن خطوط اعتباری دیگر به این کشور و همچنین اعمال سیاست‌های کنترل سرمایه از طریق بستن بانک‌های یونان و بازار سهام در این کشور به افت یورو دامن زد. در ابتدای این روز ارزش هر یورو به سطح پایین 1.0956 دلار آمریکا رسید اما بعد از آن تا پایان معاملات به سطح 1.1239 دلار آمریکا تقویت شد.

یورو سه‌شنبه باز هم ارزش خود را در برابر سایر ارزها از دست داد زیرا معامله گران به این قطعیت رسیدند که یونان قادر به پرداخت بدهی خود به صندوق بین‌المللی پول نیست. این در حالی بود که دلار آمریکا به دلیل خرید اخر فصل معامله گران بازار، در مقابل سایر ارزها تقویت شد. ارزش هر یورو با 0.8 درصد افت به سطح 1.1147 دلار آمریکا رسید. البته باید توجه داشت که یورو در سه ماهه دوم سال در مجموع، قریب به 3.9 درصد در مقابل دلار تقویت شد که بیشترین تقویت فصلی از سه ماهه سوم سال 2013 بود.

چهارشنبه، بازهم یورو در برابر دلار آمریکا تضعیف شد. انتشار آمار قوی اقتصادی ایالات متحده به انتظارات پیرامون افزایش نرخ بهره در سپتامبر دمان زد که این امر کافی بود تا دلار آمریکا در برابر یورو تقویت شود. از سوی دیگر، تقاضای نخست وزیر یونان از مردم برای دادن رأی منفی به رفراندوم پذیرش شروط خطوط اعتباری جدید باعث تضعیف بیشتر یورو شد. ارزش هر یورو در این روز با 0.97 درصد کاهش نسبت به دلار به سطح 1.1044 دلار آمریکا کاهش یافت.
ارزش دلار آمریکا پنج‌شنبه در برابر سبدی از ارزهای عمده تضعیف شد زیرا بر خلاف روز قبل، آمار کمتر از حد انتظار اشتغال منتشر شد اما دست به عصا راه رفتن معامله گران پیش از انجام رفراندوم در یونان باعث شد تا از زیان بیشتر دلار آمریکا کاسته شود. معاملات آتی در این روز نشان داد معامله گران براین نظرند که جلسه ژانویه سال آتی میلادی نخستین جلسه فدرال رزرو خواهد بود که در‌آن احتمال افزایش نرخ بهره بیشتر از عدم افزایش آن است. در این روز شاخص دلار آمریکا DXY که ارزش این ارز را در برابر سبدی از ارزهای عمده نشان می‌دهد با 0.18 درصد افت به سطح 96.139 واحد رسید.

جمعه بازارها تعطیل بودند.

 

 

/تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.