عقب‌نشینی طلای جهانی در برابر صعود دلار

تشدید بحران بدهی یونان بر طلای جهانی بی‌تاثیر بود و هر گونه صعود این فلز ارزشمند با قوی شدن ارزش دلار محدود ماند.

عصر بانک؛هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات صبح دوشنبه بازار سنگاپور از 1168.70 دلار در جمعه به 1168.31 دلار رسید در حالیکه در ابتدای معاملات با 0.6 درصد افزایش، تا سطح 1175 دلار صعود کرده بود.

 

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در اوت حداکثر 0.9 درصد افزایش یافت و به 1167 دلار در مقایسه با 1174 دلار در روز پنج شنبه رسید.

 

مردم یونان در همه پرسی تعطیلات آخر هفته تدابیر ریاضتی بیشتر برای گرفتن یک کمک مالی خارجی دیگر را رد کردند و به این ترتیب دورنمای خروج این کشور از منطقه یورو تقویت شد. در حالیکه پس از اعلام نتایج این همه پرسی، دلار آمریکا صعود کرد اما طلا موفق به حفظ صعود نشد.

 

طلا از ابتدای سال 2015 تاکنون به دلیل ابهام درباره زمان افزایش نرخهای بهره که باعث شده سرمایه گذاران از بازار کناره گیری کنند، تحت فشار بوده و حتی نگرانیها نسبت به بحران بدهی یونان هم موفق به پشتیبانی از طلا و تقاضای بالاتر برای آن نشده است در حالیکه این فلز ارزشمند در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی و مالی به یک سرمایه گذاری مطمئن تبدیل می‌شود و تقاضای بالایی پیدا می‌کند.

 

شاخص دلار بلومبرگ 0.3 درصد صعود کرد و به 1190.96 واحد رسید. این شاخص طی سال گذشته تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخهای بهره در آمریکا که نخستین افزایش از سال 2006 به این سو خواهد بود، 18 درصد بالاتر رفته است.

 

طلا به یورو با 1.8 درصد افزایش به 1068 یورو در هر اونس رسید. بهای معاملات طلا به ارز واحد اروپایی امسال 8.1 درصد افزایش داشته در حالیکه بهای معاملات این فلز به دلار 1.4 درصد کاهش یافته است.

 

این فلز زرد در چهار سه ماهه گذشته کاهش داشته که طولانترین روند نزولی از سال 1997 محسوب می‌شود. ذخایر صندوقهای سرمایه گذاری طلا امسال 5.4 درصد نزول کرده و در پایین‌ترین سطح شش سال گذشته قرار دارد.

 

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس نقره برای تحویل فوری با 0.5 درصد کاهش، به 15.6205 دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری حداکثر 0.8 درصد کاهش یافت و به 1074 دلار رسید و هر اونس پالادیم با 1.2 درصد کاهش، 677 دلار معامله شد.

 

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.